“Boysunkoʻmir” MChJni ochiq savdo jarayonida 4 nafar xalqaro va mahalliy kompaniyalar qatnashmoqda
Joriy yil 15-avgustdagi eʼlonga muvofiq“Boysunko‘mir” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda — Korxona) sotish boʻyicha ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Oʻtgan davrda, mazkur xususiylashtirish jarayoni boʻyicha amalga oshirilgan keng koʻlamli targʻibot-tashviqot tadbirlari doirasida,  Davlat aktivlari agentligi tomonidan jalb etilgan “Alkes Research” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda — Konsultant) tomonidan salohiyatli va moliyaviy investorlarga Korxona boʻyicha investitsiya tizerlari yuborildi.
Natijada, belgilangan muddat — 2025-yil 20-sentabr soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar 4 ta xalqaro va mahalliy investorlardan Korxonani sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (EoI) Konsultantga kelib tushdi.
Konsultant tomonidan arizalar mazkur bosqichda belgilangan mezonlar asosida tahlil qilindi. Tahlil natijalariga koʻra, Konsultant tomonidan barcha talabgorlar ushbu mezonlarga toʻliq muvofiq deb topildi hamda xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi. Talabgorlarga jarayon toʻgʻrisidagi batafsil maʼlumot alohida individual xat (Process Letter) orqali Konsultant tomonidan yuboriladi.
Korxonani sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan barcha talabgorlar:
• Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyatiga oid maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyati yaratiladi;
• Korxonaga tashrif buyurgan holda boshqaruv organi va uning faoliyati bilan tanishish imkoniyatiga ega boʻladi.
Konsultant tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2025-yil 27-oktabr soat 23:59 (Toshkent vaqti) ga qadar qabul qilinadi.
“E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xat (Process Letter) orqali yetkaziladi.
Davlat aktivlari agentligi xususiylashtirish jarayonlariga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Korxonani sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Alkes Research”ning Korxonaning sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Alkes Research” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Alkes Research” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

В открытом процессе приватизации ООО “Бойсункумир” участвуют 4 международных и местных компаний
В соответствии с объявлением от 15 августа текущего года, начат открытый процесс приватизации 100% государственной доли в уставном капитале ООО “Бойсункумир” (далее — Предприятие).
За прошедший период, в рамках широкомасштабных мероприятий по информированию и продвижению данного процесса приватизации, компанией “Alkes Research” (далее — Консультант), привлеченная Агентством государственных активов в качестве консультанта по приватизации, были разосланы инвестиционные тизеры потенциальным стратегическим и финансовым инвесторам.
В результате, в установленный срок — до 23:59 (по ташкентскому времени) 20 сентября 2025 года, Консультант получил заявки о выражении заинтересованности в приобретении Предприятия (EoI) от 4 международных и местных инвесторов.
Поступившие заявки были изучены Консультантом на соблюдение ранее установленных на данном этапе критериев. В результате изучения поступивших заявок, все претенденты были признаны Консультантом полностью соответствующими указанным выше критериям и приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации — подача Обязывающих предложений (BO). Консультант в индивидуальном порядке направит претендентам подробную информацию о процессе (Process Letter).
Все претенденты, выразившие заинтересованность в приобретении Предприятия:
• им будет предоставлена возможность доступа к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей финансовую, юридическую и операционную информацию о Предприятии, а также аналитические отчёты, подготовленные Консультантом;
• получат возможность посетить Предприятие, а также ознакомиться с его деятельностью и деятельностью органа управления.
Обязывающие предложения (BO) принимаются Консультантом до 23:59 (по ташкентскому времени) 27 октября 2025 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Агентство государственных активов выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессам приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности в приобретении Предприятия.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов и “Alkes Research” в отношении Реализации Предприятия, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов и “Alkes Research” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством государственных активов и “Alkes Research” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;