“Boysunkoʻmir” MChJni ochiq savdo jarayonida 4 nafar xalqaro va mahalliy kompaniyalar qatnashmoqda
Joriy yil 15-avgustdagi eʼlonga muvofiq“Boysunko‘mir” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda — Korxona) sotish boʻyicha ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Oʻtgan davrda, mazkur xususiylashtirish jarayoni boʻyicha amalga oshirilgan keng koʻlamli targʻibot-tashviqot tadbirlari doirasida,  Davlat aktivlari agentligi tomonidan jalb etilgan “Alkes Research” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda — Konsultant) tomonidan salohiyatli va moliyaviy investorlarga Korxona boʻyicha investitsiya tizerlari yuborildi.
Natijada, belgilangan muddat — 2025-yil 20-sentabr soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar 4 ta xalqaro va mahalliy investorlardan Korxonani sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (EoI) Konsultantga kelib tushdi.
Konsultant tomonidan arizalar mazkur bosqichda belgilangan mezonlar asosida tahlil qilindi. Tahlil natijalariga koʻra, Konsultant tomonidan barcha talabgorlar ushbu mezonlarga toʻliq muvofiq deb topildi hamda xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi. Talabgorlarga jarayon toʻgʻrisidagi batafsil maʼlumot alohida individual xat (Process Letter) orqali Konsultant tomonidan yuboriladi.
Korxonani sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan barcha talabgorlar:
• Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyatiga oid maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyati yaratiladi;
• Korxonaga tashrif buyurgan holda boshqaruv organi va uning faoliyati bilan tanishish imkoniyatiga ega boʻladi.
Konsultant tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2025-yil 27-oktabr soat 23:59 (Toshkent vaqti) ga qadar qabul qilinadi.
“E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xat (Process Letter) orqali yetkaziladi.
Davlat aktivlari agentligi xususiylashtirish jarayonlariga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Korxonani sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Alkes Research”ning Korxonaning sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Alkes Research” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Alkes Research” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

4 international and national companies are participating in the open privatization process of LLC “Boysunkomir”
In accordance with the announcement dated August 15 this year, an open sales process for 100% state shares in the charter capital of LLC “Boysunkomir” (hereinafter — Enterprise) has been launched.
Over the past period, as part of large-scale measures to inform and promote this privatization process, the international company “Alkes Research” (hereinafter – Consultant), engaged by the State Assets Management Agency as a privatization consultant, sent investment teasers to potential strategic and financial investors.
As a result, by the established deadline of 23:59 (Tashkent time) on September 20, 2025, the Consultant received Expressions of Interest (EoI) from 4 international and local investors.
The submitted EoIs were reviewed by the Consultants for compliance with the previously established criteria for this stage. After reviewing the applications received, the Consultant determined that all applicants fully complied with the above criteria and invited them to participate in the next stage of the privatization process—the submission of Binding Offers (BO). The Consultant will send detailed information about the process (Process Letter) to each applicant individually.
All applicants who have expressed interest in acquiring Enterprise:
• are required to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA);
• will be granted access to a virtual data room (VDR) containing financial, legal, and operational information about the Enterprise, as well as analytical reports prepared by the Consultant;
• will be given the opportunity to visit the Enterprise and familiarize with its activities and its management body.
Binding Offers (BO) will be accepted by Consultant until 23:59 (Tashkent time) on October 27, 2025.
Before the mentioned deadline, the applicants will also have to transfer, through their personal account in the electronic trading platform "E-auksion"at least 1% of the amount of the proposed binding price offer as a guarantee payment (mortgage). In this case, this guarantee payment is returned to the participants upon completion of the process, and the guarantee payment of the winner of the privatization process is transferred to the Privatization fund as part of the redemption payment.
The personal account and bank account details opened on the electronic trading platform "E-auksion" will be sent to participants by the Consultant via individual Process letters.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all participants who have expressed interest in the privatization process and submitted applications, and expresses its confidence in further constructive cooperation with the applicants who have successfully passed the stage of EoI.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of the State Assets Management Agency, "Alkes Research" in relation to the Enterprise sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. the State Assets Management Agency and "Alkes Research" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the the State Assets Management Agency and "Alkes Research", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;