Bir qator qurilish sohasidagi korxonalarning ustav kapitalidagi aksiya paketlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish boʻyicha konsultant jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlari agentligi bir qator qurilish sohasidagi korxonalarning, jumladan “Yoʻlqurilish” AJ (100%)“Oʻzsuvqurilish” AJ (100%)“Transgazmaxsusqurilish” AJ (71,39%)“Maxsusenergogaz” AJ (41,0%) ustav kapitalidagi aksiya paketlarini (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish (keyingi o‘rinlarda – Loyiha) uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish oldi chora-tadbirlar,  xususiylashtirish usuli, ketma-ketligi va shartlarini ishlab chiqishlari lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2025-yil 25-iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00ga qadar tender@davaktiv.uz elektron pochta manziliga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Jalb qilinadigan konsultant tomonidan ishlab chiqiladigan xususiylashtirish mexanizmi orqali jamiyatlarni savdo jarayoni amalga oshirilganda, mazkur konsultantga ushbu jarayonga hamrohlik qilish uchun moliyaviy konsultant jalb qilish jarayonida imtiyozli huquq beriladi.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi (konsorsium) taqdim etilsa, jalb qilingan sherik – konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Konsultantlarning vakillari bilan mazkur bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Astonaqulov Muzaffar Muxsin oʻgʻli – Davlat aktivlari agentligi boshqarma boshligʻi oʻrinbosari: Tel: +99871-259-21-51; e-mail: tender@davaktiv.uz.
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Davlat aktivlari agentligiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Davlat aktivlari agentligi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
Aktivlarni xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish boʻyicha professional konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 21-apreldagi PQ-145-son qaroriga muvofiq, “Yoʻlqurilish” AJ (100%), “Oʻzsuvqurilish” AJ (100%), “Transgazmaxsusqurilish” AJ (71,39%), “Maxsusenergogaz” AJ (41,0%) ustav kapitalidagi aksiya paketlari xususiylashtirilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan:
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda – Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek/rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish oldi amalga oshiriladigan chora-tadbirlar, xususiylashtirish usuli, ketma-ketligi va shartlarini ishlab chiqishlari (10 ballgacha);
b) Tijorat taklifi (50 ballgacha):
Xizmat haqqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) boʻlishi va konsultantning subyektiv taxminlaridan holi boʻlishi lozim;
Agar xizmat haqqi narxlar oraligʻida berilgan boʻlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʻshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak.
v) Shu toifadagi Aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, oxirgi besh yillik davrda xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
g) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
d) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun Konsultant Aktivlarning sohalariga munosib ravishda xalqaro tajribaga ega boʻlishi hamda yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Konsultant ushbu loyihaga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
Konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi
I. Investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish;
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi Aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Loyihani muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor xorijiy amaliyotlar va oʻxshash (analog) Aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Oʻzbekiston Respublikasida Aktivlarning faoliyatini litsenziya va ruxsat berish tusiga ega hujjatlarni berish shartlarini tahlili;
• Aktivlarning kompleks (soliq, huquqiy, moliyaviy va qurilish yoʻnalishi boʻyicha) tahlilini oʻtkazish (due diligence) (har biri boʻyicha alohida);
• jamoatchilik va tadbirkorlik subyektlari bilan aloqa oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va taxminlarni aniqlash;
• loyiha doirasida boshqa malakali konsultantlarni jalb etish (zarur boʻlgan hollarda) va ularning ishini muvofiqlashtirish;
• Aktivlarni ustavlarini, moliyaviy va boshqa sotish bilan bogʻliq hujjatlarini oʻrganib chiqib, sotish boʻyicha takliflar tayyorlash.
(1) Agar ariza konsorsium tomonidan taqdim etilgan taqdirda, konsorsium boʻyicha kelishuvni taqdim etish, shuningdek, muvofiqlashtiruvchi asosiy maslahatchi (odatda konsorsium rahbari deb ataladi) koʻrsatish lozim. Ushbu holatda xizmatlarning umumiy qiymati koʻrsatilishi kerak.
(2) Agar konsultantlarning takliflari “a”, “v” va “g” bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, “b” bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

A consultant is engaged to prepare for privatization and develop a mechanism for privatization of stakes in the charter capital of a number of enterprises in the construction sector
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter – the UzSAMA) announces a tender for the engagement of a professional consulting company (hereinafter – the Consultant) to prepare for privatization and develop a privatization mechanism (hereinafter – the Project) of stakes in the authorized capital of a number of enterprises in the construction sector, such as "Yoʻlqurilish" JSC (100%)"Oʻzsuvqurilish" JSC (100%)"Transgazmaxsusqurilish" JSC (71.39%)"Maxsusenergogaz" JSC (41.0%) (hereinafter – the Assets).
The Consultant is required to develop the method, sequence and terms of privatization based on the sectoral and individual characteristics of the Assets, as well as on the basis of the study of institutional investors' interest in acquiring the Assets.
All interested applicants are invited to submit their commercial proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) by 18:00 Tashkent time on June 25, 2025 to the e-mail address: tender@davaktiv.uz.
When implementing the sales process of companies through the privatization mechanism developed by the consultant, to this consultant will be given a preferential right to engage a financial consultant to support this process.
In the case of a joint commercial proposal (consortium), a principal consultant must be identified who is responsible for coordinating the work of the involved consultant partner and assumes responsibility.
It is reported that work on the Project may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, where necessary, by establishing an additional project team in the Assets.
Refer to the contact below for more information:
Astonakulov Muzaffar Mukhsin ugli - Deputy Head of Department of UzSAMA: tel: +99871-259-21-51, e-mail: tender@davaktiv.uz.
This request does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, the UzSAMA is not entering into any obligation to accept any proposal or to enter into a contract pursuant to this solicitation. Accordingly, the issuance of this request and/or receipt of related bids does not imply the award of a contract through negotiation and discussions with one or more applicants.
The materials and information contained herein are intended as a preliminary summary and the most important aspects of the Project, as well as a general indication of the scope of work expected of the Consultant.
The selection participants cannot and should not rely on anything other than the sole limited purpose of preparing initial presentations and proposals for the UzSAMA in connection with the selection process.
Request for Proposals (RfP) to engage a Consultant to prepare for privatization and develop a mechanism for privatization of the Assets
In accordance with the Presidential Resolution of the Republic of Uzbekistan No. PP-145 dated April 21, 2025, privatization of "Yoʻlqurilish" JSC (100%), "Oʻzsuvqurilish" JSC (100%), "Transgazmaxsusqurilish" JSC (71.39%), "Maxsusenergogaz" JSC (41.0%) (hereinafter - the Transaction) is envisaged.
This Request for Proposals (hereinafter -  the Request) sets forth the requirements for the Consultant, the structure of the proposal to be evaluated, and contains in the appendix of the Request a description of the required scope of work to support the Transaction. Consultants may enter into a consortium or make joint proposals to provide a full range of services.
Expected structure of Consultants' proposals and requirements for them
The Consultant's proposal (individual applicant or Consortium) must be prepared in Uzbek/Russian/English and contain information on the following:
a) Based on the sectoral and individual characteristics of the Assets, based on the research of the interest of institutional investors in this area to acquire the Assets, the measures to be implemented before privatization, as well as the method, sequence and terms of privatization are developed (up to 10 points);
b) The commercial proposal (up to 50 points):
fixed remuneration - in the form of a single figure (including VAT, overhead and other expenses) and at the same time free from the subjective assumptions of the consultant himself;
If an offer is presented at a price within a range, its upper limit is accepted to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for business trips, transfers, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the cost
c) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, as well as information on mandates abroad, including in the CIS region for the last five years (up to 20 points);
d) Proposal on organization of works on preparation for privatization and development of the privatization mechanism from the point of view of project management. Details of the team involved, indicating the names of individuals and information about them: work experience, duration of professional activity, general experience in concluding transactions and qualifications for their realization (up to 20 points);
e) A written statement of the Consultant's relevant international experience, as well as human, time, and material resources to complete the assigned tasks;
f) Information about the presence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict to it if it were to be involved in the Project.
Scope of work of a Consultant
I. Research on investor interest and market analysis of other related services:
• analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the industry;
• development of recommendations on preparation for privatization and development of the privatization mechanism;
• analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of assets, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry;
• Based on the analysis, an action plan will be developed necessary for the successful realization of the Project.
II. Consultations on pre-sale preparation of Assets:
• Proposals to increase the investment attractiveness of the Assets, improve the corporate structure and management based on the analysis of the best international practices and similar assets;
• Analysis of conditions for obtaining licenses and permits for the Assets' operations in the Republic of Uzbekistan;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Assets;
• providing recommendations for establishing interaction with the public and business entities, as well as answering their questions;
• identification of key factors, key indicators and assumptions affecting the appraisal, including from the investor’s point of view;
• preparing proposals for sale based on a review of the charters, financial and other related documents of the Assets.
(1) If an application is submitted by a consortium, please provide a consortium agreement, as well as indicate the main consultant (usually called the leader of the consortium) coordinating. In this case, the total cost of services must be indicated.
(2) If consultants' proposals are scored less than 30 points on points "a", "c" and "d" of the section "Expected structure of consultants' proposals and requirements for them", then the proposals are not subject to evaluation in accordance with paragraph "b"