“Boysunkoʻmir” MChJ ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi
Avval maʼlum qilinganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlari agentligi tomonidan Alkes Research” MChJ konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb qilingan holda “Boysunko‘mir” MChJ (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotish boʻyicha ochiq savdo jarayonlari oʻtkazildi.
Xususiylashtirish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing va targʻibot ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 4 nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi va barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi.
Ushbu bosqichda, talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due-diligence) hisobotlari joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Aktivning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 2 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilindi va Aktivni sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan “Stroy grand servise” MChJ 26 mlrd soʻm sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi. “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunning 31-moddasida belgilangan imkoniyatdan foydalangan holda, Xaridor sotib olish toʻlovining dastlabki 50 foizini 1 oy davomida amalga oshiradi.
Shu bilan birga, Aktivning asosiy faoliyat turini 10 yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolishi, Aktiv faoliyatiga doir masalalarda Oʻzbekiston Respublikasi Geologiya va konchilik sanoati vazirligi tomonidan qo‘yiladigan talablarga amal qilishi lozimligi Xaridor tomonidan qabul qilingan.
Shuningdek, Xaridor sotib olish to‘loviga qo‘shimcha ravishda 2025-2030 yillarda  Aktiv rivojlantirish uchun 20,0 mln. AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritish, 2030-yilgacha ko‘mir qazib chiqarish hajmini yiliga kamida 400 ming tonnaga yetkazish hamda mavjud ish o‘rinlarini saqlagan holda qo‘shimcha ravishda kamida 300 ta yangi ish o‘rinlarini yaratish kabi majburiyatlarni o‘z zimmasiga oladi.
Davlat aktivlari agentligi mazkur savdo jarayonlarida ishtirok etgan barcha tomonlarga o'z minnatdorchiligini bildiradi, shuningdek, yakuniy bosqichda ishtirok etgan talabgorlarga Konsultant tomonidan uning natijasi bo'yicha individual xabarnomalar yuboriladi.

Достигнута договоренность о приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Бойсункумир»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации Агентством госактивов проведен процесс открытых торгов 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Бойсункумир» (далее — Актив) с привлечением консалтинговой компании ООО «Alkes Research» в качестве консультанта по приватизации.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая и рекламная кампания, в частности, были разосланы инвестиционные тизеры различным потенциальным инвесторам. В результате были получены заявки по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от 4 инвесторов. Все претенденты, соответствующие ранее установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации подачи Обязывающих предложений (BO).
В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Актива, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Актива.
В установленный срок 2 претендента подали свои Обязывающие предложения (BO) и ООО «Stroy grand servise» предложившее самое высокое ценовое предложение было признано победителем торгов с условием оплаты покупной цены в размере 26 млрд сумов. Воспользовавшись возможностью, предусмотренной статьей 31 Закона «О приватизации государственного имущества», Покупатель внесёт первоначальные 50% от суммы покупки в течение одного месяца.
Кроме того, со стороны Покупателя приняты обязательства сохранить основной вид деятельности Актива на срок не менее 10 летПокупатель обязуется соблюдать требования Министерства геологии и горнодобывающей промышленности Республики Узбекистан в вопросах, касающихся эксплуатации Актива.
Также Покупатель принимает на себя обязательства, помимо уплаты покупной цены, в период 2025–2030 годов инвестировать 20,0 млн долларов США в развитие Актива, обеспечить увеличение объёма добычи угля к 2030 году до не менее 400 тыс. тонн в год, а также, сохранив существующие рабочие места, создать не менее 300 дополнительных рабочих мест.
Результаты приватизации Актива одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.
Агентство госактивов выражает благодарность всем сторонам, принявшим участие в данном процессе приватизации, а также сообщает, что участвовавшим в заключительном этапе претендентам, Консультантом будут направлены индивидуальные уведомления по результатам этого этапа.