Don korxonalaridagi davlat ulushini ommaviy savdolarga chiqarish toʻgʻrisida eʼlon
birinchi bosqichda – talabgorlar oldindan malakalanadi (saralanadi), jumladan, savdolarda qatnashish uchun talab qilingan hujjatlarning toʻliqligi, zakalat pulining kelib tushganligi, davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqib talabgor tomonidan taklif etilgan biznes konsepsiyasi loyihasining maqbul yoki maqbul emasligi koʻrib chiqiladi;
ikkinchi bosqichda – talabgorning tijorat takliflari (sotib olish narxi va toʻlovni amalga oshirish muddati), zakalat puli miqdori (narx taklifining kamida 5 foizini tashkil etishi) hamda toʻlov qobiliyati baholanadi.
Savdoning birinchi bosqichida ishtirok etish uchun talabgorlar tomonidan 2023-yil 21-iyun kuni soat 18:00 ga qadar (Toshkent vaqti bilan) oʻzbek yoki rus yoxud ingliz tillarida (talabgorning ixtiyoriga koʻra) mazkur eʼlonning 1-ilovasi (jismoniy shaxslar 1 a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (imzolangan holda), quyidagi hujjatlarning skaner qilingan shakli (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi  orqali taqdim etiladi:
a) yuridik shaxslar uchun:
• yuridik shaxs sifatida roʻyxatdan oʻtganligini tasdiqlovchi guvohnoma va uning ustavi nusxalari (talabgor tomonidan tasdiqlangan holda);
• hujjatlar topshirilgan sanaga talabgor, uning taʼsischisi va/yoki benefitsiarining toʻliq roʻyxati (agar toʻlovga taʼsischi va/yoki benefitsiarning mablagʻi jalb etilishi koʻzda tutilayotgan boʻlsa, talabgorning ustav kapitalidagi tegishli ulushlarini va miqdorini koʻrsatgan holda);
• davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqqan holda undan foydalanishning biznes konsepsiyasi loyihasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli mablagʻlarini “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” davlat unitar korxonasining quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
b) jismoniy shaxslar uchun:
• soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami (Oʻzbekiston Respublikasi rezidentlari uchun), pasport maʼlumotlari;
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi tomonidan savdoning birinchi bosqich yakunlari boʻyicha qarori qabul qilingan kundan boshlab, 3 ish kuni mobaynida jarayonning birinchi bosqichi natijalari boʻyicha Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi kanallari orqali axborot beriladi hamda birinchi bosqichda ishtirok etgan barcha talabgorlarga rasmiy xabarnoma yuboriladi.
Davaktiv agentligining rasmiy veb saytida savdoning ikkinchi bosqichi boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlon chop etilgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida savdoning ikkinchi bosqichida qatnashish uchun mazkur eʼlonning 2-ilovasi (jismoniy shaxslar 2a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (tasdiqlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali takliflar taqdim etiladi.
Takliflar quyida talab etiladigan hujjatlarning skaner qilingan varianti (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali yuboriladi:
• davlat aktivini sotib olishga talabgorning narx taklifi;
• davlat aktivini sotib olish toʻlovlarini amalga oshirishning muddatlari boʻyicha taklif;
• talabgorning oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasi (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga). Bunda, talabgor tomonidan oʻz moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmasa, taʼsischisi yoki benefitsiarining oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasini (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga) taqdim etishi mumkin. Bunday hollarda taʼsischi yoki benefitsiarning talabgor manfaati uchun toʻlovlarni amalga oshirish yuzasidan tasdiq xati ilova qilinishi shart;
• talabgorning toʻlov qobiliyatining yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar (depozit sertifikati, bank kafolati). Bu hujjatlar talabgor tomonidan oʻzining moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmagan hollarda taqdim etiladi.
Alohida shartlar:
• talabgorlar tomonidan bir yoki bir nechta davlat aktivi boʻyicha takliflar taqdim etilishi mumkin. Bunda, har bir davlat aktivi boʻyicha takliflar alohida beriladi;
• kamida besh yil davomida don korxonalarining asosiy faoliyat turi saqlab qolinadi va mavjud don saqlash sigʻimlari kamaytirilmaydi;
• qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab beriladi;
• davlat aktivi boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganda dastlabki toʻlov summasi 35 foizdan kam boʻlgan holatlada qolgan summaga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida belgilangan tartibda yillik foizlar hisoblanadi;
• davlat aktivini sotib olish boʻyicha birinchi bosqichda bitta taklif kelib tushgan hollarda, savdolar oʻtkazilmagan deb eʼtirof etiladi;
• talabgor davlat aktivini sotib olish toʻlovini bir oydan koʻp muddatlarda (koʻpi bilan 36 oy) amalga oshirishni taklif etganda, uning narx taklifi ushbu muddatlarni inobatga olgan holda, belgilangan tartibda joriy qiymatga keltirib baholanadi;
• savdo yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi bilan Davaktiv agentligi tomonidan xabarnoma yuborilgandan keyin belgilangan tartibda oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtiriladi (fors-major holatlari bundan mustasno) va savdolarga qatnashish uchun toʻlangan zakalat puli davlat aktivi xarid toʻlovining bir qismi sifatida qabul qilinadi;
• davlat aktivi savdolari yakunlari boʻyicha gʻolib tomonidan toʻlanadigan xarid qiymatiga chegirma qoʻllanilmaydi;
• savdolar yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi tomonidan oldi-sotdi shartnomasini tuzish rad etilsa yoki undan voz kechilsa, u tomonidan toʻlangan zakalat puli miqdori qaytarilmaydi;
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi yoki Ishchi organ oʻz xohishiga koʻra hech qanday majburiyatni oʻz zimmasiga olmagan holda, har qanday vaqtda savdoni toʻxtatishi hamda savdo jarayonida talabgorlardan qoʻshimcha va/yoki aniqlashtiruvchi maʼlumotlar soʻrashi mumkin.
Zakalat pulini toʻlash uchun “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” davlat unitar korxonasining maxsus hisob raqami:
Milliy valyutada: soʻmda
Qabul qilib oluvchi: “E-auksion” elektron savdo platformasi;
Oluvchining hisob raqami: 20210000000792302012;
Oluvchining banki: AT “Aloqabank” Amaliyot boshqarmasi;
STIR: 305004780;
Oluvchining bank kodi: 00401.
Toʻlovchi tomonidan toʻlov topshiriqnomasining “toʻlov maqsadi” qismida: davlat aktivining nomi koʻrsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Chet el valyutasida: AQSH dollarida
h/r: 20210840800792302005 (AQSH dollari);
Ishchi organ – Davaktiv agentligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar:
Davaktiv agentligining manzili: 100000, Toshkent shahri, Amir Temur koʻchasi, 6-uy.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun telefon raqamlar: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Veb-sayt: www.davaktiv.uz.
Hurmatli tadbirkorlar!
Savdo jarayoni boʻyicha taklif va eʼtirozlar yuzaga kelganda, Davaktiv agentligining (+99871) 259-22-98 va 259-22-78 yoki qisqa 1082 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

Объявление о выставлении на публичные торги долей государства в зерновых предприятиях
Агентство по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) объявляет о начале публичных торгов государственной доли в следующих зерновых предприятиях (далее - государственные активы), которые будут выставлены на публичные торги в 2023 году в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-168 от 18 марта 2022 года.
Для участия на первом этапе торгов претенденты должны в срок до 18:00 (Ташкентское время) 21 июня 2022 года представить в запечатанном конверте или в отсканированной (закодированной) форме через электронную торговую платформу «E-auksion» на узбекском, русском или английском языках (по усмотрению претендента) заполненную заявку по форме, указанной в приложении №1 (для физических лиц - приложение № 1а) к настоящему объявлению, с приложением следующих документов:
• копия платежного документа, подтверждающего перечисление суммы задатка на специальный расчетный счет приведённый ниже ГУП “Центр организации электронных онлайн-аукционов” в размере не менее 5% от выкупной стоимости, предлагаемой претендентом за государственный актив.
Агентством госактивов в течение трех рабочих дней со дня принятия Государственной комиссией по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации решения по итогам первого этапа торгов:
• на официальном вебсайте и в социальных сетях, будет размещена информация о претендентах, прошедших на второй этап;
Претенденты, прошедшие на второй этап торгов, в течение пяти рабочих дней с даты публикации объявления на официальном вебсайте Агентства госактивов должны подать заявку через электронную торговую платформу «E-auksion»  для участия на втором этапе торгов, заполнив и утвердив заявку по форме, указанной в приложении №2 (для физических лиц - приложение №2а) к настоящему объявлению.
• копии финансовой отчетности (формы 1 и 2 бухгалтерского отчета) претендента за последние три года (для резидентов – подтверждение налоговых органов о приёме отчетности вместе с показателями начисленной амортизации и переоценки материальных и нематериальных активов). При этом, если в соответствии с финансовой отчетностью претендент является неплатёжеспособным, он может предоставить копии финансовой отчетности (формы 1 и 2 бухгалтерского отчета) учредителя или бенефициара за последние три года (для резидентов подтверждение налоговых органов о приёме отчетности вместе с показателями начисленной амортизации и переоценки материальных и нематериальных активов). В этом случае необходимо приложить письмо-подтверждение учредителя или бенефициара об осуществлении платежей за счет претендента;
• Заявители могут подавать заявки на одно или несколько государственных активов. В этом случае предложения даются отдельно по каждому государственному активу;
• в течение не менее пяти лет будет сохранена основная деятельность зерновых предприятий и не будут сокращены существующие мощности по хранению зерна;
• хранение объемов зерна для государственного резерва осуществляется на платной основе по договорам в соответствии с законодательством Республики Узбекистан;
• в случаях, если сумма первоначального взноса составляет менее 35 процентов при продаже с условием оплаты в качестве государственного актива, оставшаяся сумма представляет собой годовой процент в размере базовой ставки Центрального банка;
• в случае если на первом этапе торгов получена одна заявка на приобретение государственного актива (по одному лоту), торги считаются несостоявшимися;
• если претендент предлагает оплатить выкупную стоимость государственного актива в срок более одного месяца (до 36 месяцев), его ценовое предложение оценивается путем приведения ценового предложения государственного актива к текущей стоимости;
• Агентством с даты направления уведомления (кроме форс-мажорных случаев), заключается договор купли-продажи в указанном порядке с победителем торгов и задаток, внесенный для участия на торгах, будет включаться в сумму выкупных платежей за приобретаемый государственный актив;
• по выкупным платежам, осуществляемым победителем торгов скидки не применяются;
• если победитель торгов отказывается от заключения договора купли-продажи, сумма внесенного им задатка не возвращается;
Государственная комиссия по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации или Рабочий орган, не принимая на себя никаких обязательств, может по своему усмотрению в любое время приостановить торги, а также в процессе торгов запросить у участников дополнительную информацию и/или разъяснения.
Телефонные номера для дополнительной информации: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Если в процессе торгов у Вас возникнут жалобы или предложения, можете обратиться по телефонам доверия Агентства госактивов (+99871) 259-22-98 и 259-22-78 или 1082.