Don korxonalaridagi davlat ulushini ommaviy savdolarga chiqarish toʻgʻrisida eʼlon
birinchi bosqichda – talabgorlar oldindan malakalanadi (saralanadi), jumladan, savdolarda qatnashish uchun talab qilingan hujjatlarning toʻliqligi, zakalat pulining kelib tushganligi, davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqib talabgor tomonidan taklif etilgan biznes konsepsiyasi loyihasining maqbul yoki maqbul emasligi koʻrib chiqiladi;
ikkinchi bosqichda – talabgorning tijorat takliflari (sotib olish narxi va toʻlovni amalga oshirish muddati), zakalat puli miqdori (narx taklifining kamida 5 foizini tashkil etishi) hamda toʻlov qobiliyati baholanadi.
Savdoning birinchi bosqichida ishtirok etish uchun talabgorlar tomonidan 2023-yil 21-iyun kuni soat 18:00 ga qadar (Toshkent vaqti bilan) oʻzbek yoki rus yoxud ingliz tillarida (talabgorning ixtiyoriga koʻra) mazkur eʼlonning 1-ilovasi (jismoniy shaxslar 1 a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (imzolangan holda), quyidagi hujjatlarning skaner qilingan shakli (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi  orqali taqdim etiladi:
a) yuridik shaxslar uchun:
• yuridik shaxs sifatida roʻyxatdan oʻtganligini tasdiqlovchi guvohnoma va uning ustavi nusxalari (talabgor tomonidan tasdiqlangan holda);
• hujjatlar topshirilgan sanaga talabgor, uning taʼsischisi va/yoki benefitsiarining toʻliq roʻyxati (agar toʻlovga taʼsischi va/yoki benefitsiarning mablagʻi jalb etilishi koʻzda tutilayotgan boʻlsa, talabgorning ustav kapitalidagi tegishli ulushlarini va miqdorini koʻrsatgan holda);
• davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqqan holda undan foydalanishning biznes konsepsiyasi loyihasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli mablagʻlarini “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” davlat unitar korxonasining quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
b) jismoniy shaxslar uchun:
• soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami (Oʻzbekiston Respublikasi rezidentlari uchun), pasport maʼlumotlari;
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi tomonidan savdoning birinchi bosqich yakunlari boʻyicha qarori qabul qilingan kundan boshlab, 3 ish kuni mobaynida jarayonning birinchi bosqichi natijalari boʻyicha Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi kanallari orqali axborot beriladi hamda birinchi bosqichda ishtirok etgan barcha talabgorlarga rasmiy xabarnoma yuboriladi.
Davaktiv agentligining rasmiy veb saytida savdoning ikkinchi bosqichi boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlon chop etilgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida savdoning ikkinchi bosqichida qatnashish uchun mazkur eʼlonning 2-ilovasi (jismoniy shaxslar 2a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (tasdiqlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali takliflar taqdim etiladi.
Takliflar quyida talab etiladigan hujjatlarning skaner qilingan varianti (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali yuboriladi:
• davlat aktivini sotib olishga talabgorning narx taklifi;
• davlat aktivini sotib olish toʻlovlarini amalga oshirishning muddatlari boʻyicha taklif;
• talabgorning oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasi (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga). Bunda, talabgor tomonidan oʻz moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmasa, taʼsischisi yoki benefitsiarining oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasini (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga) taqdim etishi mumkin. Bunday hollarda taʼsischi yoki benefitsiarning talabgor manfaati uchun toʻlovlarni amalga oshirish yuzasidan tasdiq xati ilova qilinishi shart;
• talabgorning toʻlov qobiliyatining yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar (depozit sertifikati, bank kafolati). Bu hujjatlar talabgor tomonidan oʻzining moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmagan hollarda taqdim etiladi.
Alohida shartlar:
• talabgorlar tomonidan bir yoki bir nechta davlat aktivi boʻyicha takliflar taqdim etilishi mumkin. Bunda, har bir davlat aktivi boʻyicha takliflar alohida beriladi;
• kamida besh yil davomida don korxonalarining asosiy faoliyat turi saqlab qolinadi va mavjud don saqlash sigʻimlari kamaytirilmaydi;
• qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab beriladi;
• davlat aktivi boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganda dastlabki toʻlov summasi 35 foizdan kam boʻlgan holatlada qolgan summaga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida belgilangan tartibda yillik foizlar hisoblanadi;
• davlat aktivini sotib olish boʻyicha birinchi bosqichda bitta taklif kelib tushgan hollarda, savdolar oʻtkazilmagan deb eʼtirof etiladi;
• talabgor davlat aktivini sotib olish toʻlovini bir oydan koʻp muddatlarda (koʻpi bilan 36 oy) amalga oshirishni taklif etganda, uning narx taklifi ushbu muddatlarni inobatga olgan holda, belgilangan tartibda joriy qiymatga keltirib baholanadi;
• savdo yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi bilan Davaktiv agentligi tomonidan xabarnoma yuborilgandan keyin belgilangan tartibda oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtiriladi (fors-major holatlari bundan mustasno) va savdolarga qatnashish uchun toʻlangan zakalat puli davlat aktivi xarid toʻlovining bir qismi sifatida qabul qilinadi;
• davlat aktivi savdolari yakunlari boʻyicha gʻolib tomonidan toʻlanadigan xarid qiymatiga chegirma qoʻllanilmaydi;
• savdolar yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi tomonidan oldi-sotdi shartnomasini tuzish rad etilsa yoki undan voz kechilsa, u tomonidan toʻlangan zakalat puli miqdori qaytarilmaydi;
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi yoki Ishchi organ oʻz xohishiga koʻra hech qanday majburiyatni oʻz zimmasiga olmagan holda, har qanday vaqtda savdoni toʻxtatishi hamda savdo jarayonida talabgorlardan qoʻshimcha va/yoki aniqlashtiruvchi maʼlumotlar soʻrashi mumkin.
Zakalat pulini toʻlash uchun “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” davlat unitar korxonasining maxsus hisob raqami:
Milliy valyutada: soʻmda
Qabul qilib oluvchi: “E-auksion” elektron savdo platformasi;
Oluvchining hisob raqami: 20210000000792302012;
Oluvchining banki: AT “Aloqabank” Amaliyot boshqarmasi;
STIR: 305004780;
Oluvchining bank kodi: 00401.
Toʻlovchi tomonidan toʻlov topshiriqnomasining “toʻlov maqsadi” qismida: davlat aktivining nomi koʻrsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Chet el valyutasida: AQSH dollarida
h/r: 20210840800792302005 (AQSH dollari);
Ishchi organ – Davaktiv agentligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar:
Davaktiv agentligining manzili: 100000, Toshkent shahri, Amir Temur koʻchasi, 6-uy.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun telefon raqamlar: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Veb-sayt: www.davaktiv.uz.
Hurmatli tadbirkorlar!
Savdo jarayoni boʻyicha taklif va eʼtirozlar yuzaga kelganda, Davaktiv agentligining (+99871) 259-22-98 va 259-22-78 yoki qisqa 1082 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

Announcement of public sale of state shares in grain enterprises
The State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) announces the beginning of the public sale of the following grain enterprises (hereinafter - state assets), which will be put up for public sales in 2023 within the framework of implementation of the Decree of the President of Uzbekistan No. PD-168 dated March 18, 2022.
Here:
At the first stage, applicants must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the applicant) by June 21, 2022 at 18:00 (Tashkent time), and send through “E-auksion” electronic trading platform as an encrypted scanned attachment with the following documents:
a) for legal entities:
• copies of the charter (as amended) and the certificate of state registration as a legal entity certified by the applicant;
• a complete list of the applicant, its founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the bidder in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of SUE “Center for organizing electronic online auctions” given below.
• taxpayer identification number (for residents of the Republic of Uzbekistan), passport data;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of SUE “Center for organizing electronic online auctions” given below.
Within 3 working days from the date of the State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes decision on the results of the first stage, UzSAMA will announce on its official website and social networks and official notifications will be sent to all bidders.
• a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the applicant for the last 3 years (along with confirmation of the tax authorities on the receipt of the report for residents and depreciation and revaluation of assets). If the applicant is unable to pay as per its financial statements, the applicant must send a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the founder or beneficiary for the last 3 years (confirmation of the tax authorities on the receipt of reports for residents and depreciation along with evaluation indicators). In such cases, a letter of confirmation from the founder or beneficiary on the payment of benefits in the interests of the applicant must be attached;
• other documents confirming the bidder’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the applicant is unable to pay as per his financial statements.
Special Conditions:
• Applicants may bid on one or more state assets. In this case proposals are given separately for each state asset;
• for at least five years, the core operations of the grain companies will be maintained and the existing grain storage capacity will not be reduced;
• the volumes of grain held in the state reserve are stored in exchange for payment of dues on the basis of contracts in accordance with the legislation;
• in cases where the amount of the initial contribution is less than 35 percent when selling with the condition of payment as a state asset, the remaining amount is an annual interest in the amount of the base rate of the Central Bank;
• if one application for the acquisition of a state asset (one lot each) is received at the first stage of the auction, the auction is considered to have failed;
• if the bidder offers to pay the repurchase value of the state asset for a period of more than one month (up to 36 months), his price offer is evaluated by bringing the price offer of the state asset to the current value;
• The UzSAMA, within twenty days from the date of sending the notification (except for force majeure cases), enters into a purchase and sale agreement in the specified manner with the winner of the auction and the deposit made to participate in the auction will be included in the amount of redemption payments for the acquired state asset;
• discounts are not applied for redemption payments made by the winner of the auction;
• if the winner of the auction refuses to conclude a purchase and sale agreement, the amount of the deposit made by him will not be refunded;
The State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes or the Working Body, without assuming any obligations, may, at its discretion, suspend the bidding at any time, as well as request additional information and/or clarifications from the participants during the bidding process.
Recipient: State Unitary Enterprise "Center for Organizing Electronic Online Auctions";
Foreign currency: US dollars
Recipient: SUE State Unitary Enterprise "Center for Organizing Electronic Online Auctions";
Phone numbers for additional information: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Website: www.davaktiv.uz
If you have any complaints or suggestions during the bidding process, you can contact the helpline of UzSAMA (+99871) 259-22-98 and 259-22-78 or 1082.