Davaktiv agentligi ishtirokidagi 61 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibi bo‘yicha o‘tkazilgan tanlov natijalari to‘g‘risida e'lon
Avval ma'lum qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 4-noyabrdagi 647-son qaroriga asosan Davaktiv agentligi tomonidan 2023-yil 20-aprel kuni Davaktiv agentligi ishtirokidagi 61 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi bo‘yicha 306 nafar a'zolik o‘rinlariga tanlov o‘tkazildi.
Nomzodlarni saralash jarayonida oliy ma'lumotli, korporativ boshqaruvchi malaka attestatiga ega, kamida 2 yillik ish tajribasiga ega bo‘lgan shaxslar, ularning malakasi, amaliy tajribasi, qonunchilikka oid, xususan korporativ sohasidagi bilimga ega bo‘lgan nomzodlar zaruratga ko‘ra suhbatdan o‘tkazilib, tanlab olindi.
Tanlovda ishtirok etish uchun talabgorlardan 758 ta (2,5 barobar ko‘p) arizalar kelib tushgan, shundan, 179 tasi malaka talablariga mos kelmaganligi sababli rad etilgan va 579 tasi qabul qilingan.
Malaka talablariga mos kelgan 579 ta nomzodlarning arizalari ichidan:
• 21 ta korxonalarning 105 ta a'zolik o‘rinlariga kelib tushgan 331 arizalardan 61 nafar nomzodlar tanlab olindi (tanlov natijalari nomzodlarning shaxsiy kabinetlariga yuborildi);
• 40 ta korxonalarning 201 ta a'zolik o‘rinlariga 248 ta arizalar topshirilganligi, lekin har bir a'zolik o‘rniga kamida 2 nafar nomzodlardan arizalar kelib tushmaganligi sababli ushbu 40 ta korxonalarning 201 nafar a'zolik o‘rinlariga tanlov muddati joriy yil 23 iyunga qadar uzaytirildi.
• 21 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi bo‘yicha tanlab olingan 105 nafar nomzodlarni aksiyador (ta'sischi)lar umumiy yig‘ilishiga tavsiya etish va kuzatuv kengashlari tarkibiga kiritish bo‘yicha davlat ishtirokidagi korxonalarga takliflar yuborildi.

Объявление о результатах конкурса по составу наблюдательного совета 61 предприятия с участием Агентства госактивов
Как сообщалось ранее, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 ноября 2022 года №647, Агентством госактивов 20 апреля 2023 года проведен конкурс 306 членов наблюдательного совета 61 предприятия с участием Агентства госактивов.
В процессе отбора кандидатов были проведены собеседования и отбор по необходимости лиц с высшим образованием, аттестатом о квалификации корпоративного управления, опытом работы не менее 2 лет, кандидатами, имеющими квалификацию, практический опыт, знание законодательства, особенно в корпоративной сфере.
От претендентов на участие в отборе поступило 758 (в 2,5 раза больше) заявок, из них 179 отклонено в связи с несоответствием квалификационным требованиям и 579 принято.
Среди заявок 579 кандидатов, соответствующих квалификационным требованиям:
• Из 331 поступивших заявок на 105 позиций в 21 предприятиях отобраны 61 кандидатов (результаты отбора отправлены в личные кабинеты кандидатов);
• В связи с тем, что на 201 позиций в 40 предприятих были поданы 248 заявлений, но не поступили заявления как минимум от 2-х кандидатов на каждую позицию, срок отбора на 201 позиций в данных 40 предприятиях продлен до 23 июня текущего года;
• Предприятиям с государственным участием направлены предложения о рекомендации 105 кандидатов по государственной доле в наблюдательный совет 21 предприятий для общего собрания акционеров (учредителей) и включению их в состав наблюдательного совета.