Davaktiv agentligi ishtirokidagi 61 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibi bo‘yicha o‘tkazilgan tanlov natijalari to‘g‘risida e'lon
Avval ma'lum qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 4-noyabrdagi 647-son qaroriga asosan Davaktiv agentligi tomonidan 2023-yil 20-aprel kuni Davaktiv agentligi ishtirokidagi 61 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi bo‘yicha 306 nafar a'zolik o‘rinlariga tanlov o‘tkazildi.
Nomzodlarni saralash jarayonida oliy ma'lumotli, korporativ boshqaruvchi malaka attestatiga ega, kamida 2 yillik ish tajribasiga ega bo‘lgan shaxslar, ularning malakasi, amaliy tajribasi, qonunchilikka oid, xususan korporativ sohasidagi bilimga ega bo‘lgan nomzodlar zaruratga ko‘ra suhbatdan o‘tkazilib, tanlab olindi.
Tanlovda ishtirok etish uchun talabgorlardan 758 ta (2,5 barobar ko‘p) arizalar kelib tushgan, shundan, 179 tasi malaka talablariga mos kelmaganligi sababli rad etilgan va 579 tasi qabul qilingan.
Malaka talablariga mos kelgan 579 ta nomzodlarning arizalari ichidan:
• 21 ta korxonalarning 105 ta a'zolik o‘rinlariga kelib tushgan 331 arizalardan 61 nafar nomzodlar tanlab olindi (tanlov natijalari nomzodlarning shaxsiy kabinetlariga yuborildi);
• 40 ta korxonalarning 201 ta a'zolik o‘rinlariga 248 ta arizalar topshirilganligi, lekin har bir a'zolik o‘rniga kamida 2 nafar nomzodlardan arizalar kelib tushmaganligi sababli ushbu 40 ta korxonalarning 201 nafar a'zolik o‘rinlariga tanlov muddati joriy yil 23 iyunga qadar uzaytirildi.
• 21 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi bo‘yicha tanlab olingan 105 nafar nomzodlarni aksiyador (ta'sischi)lar umumiy yig‘ilishiga tavsiya etish va kuzatuv kengashlari tarkibiga kiritish bo‘yicha davlat ishtirokidagi korxonalarga takliflar yuborildi.

Announcement of the selection results for the composition of the supervisory board of 61 enterprises with UzSAMA participation
As previously reported, according to Decree No. 647 of the Cabinet of Ministers dated 4 November 2022, the State Assets Management Agency held a selection for 306 members of the supervisory board of 61 companies with the participation of UzSAMA on 20 April 2023.
In the process of selection of candidates, interviews were conducted and applicants with university degree, certificate of qualification in corporate governance, work experience of at least 2 years, candidates with qualification, practical experience, knowledge of legislation, especially in the corporate sphere, were selected as needed.
A total of 758 applications (2.5 times more) were received from applicants, of which 179 were rejected due to failure to meet qualification requirements and 579 were accepted.
Among the applications, 579 candidates met the eligibility requirements:
• Out of 331 applications received, 61 candidates were selected for 105 positions in 21 companies (the results of the selection have been sent to the candidates' personal accounts);
• Due to the fact that 248 applications were submitted for 201 positions of 40 enterprises, but there were no applications from at least 2 candidates for each position, the selection period for 201 positions of these 40 enterprises was extended till June, 23 of this year;
• Proposals have been sent to enterprises with state participation to recommend 105 candidates for state share in the supervisory board of 21 enterprises for the general meeting of shareholders (founders) and their inclusion in the supervisory board.