“Oʻzagrosugʻurta” AJ sugʻurta kompaniyasining xalqaro xususiylashtirish jarayoni boshlandi
Tegishli xususiylashtirish dasturiga asosan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – “Davlat aktivlari agentligi”)  “Oʻzagrosugʻurta” AJ ustav kapitalidagi 99,35% davlat aksiyalar paketini (keyingi oʻrinlarda – “Aktiv”) xususiylashtirish boʻyicha xalqaro ochiq savdo jarayoni boshlanganligini eʼlon qiladi.
Xalqaro darajada xususiylashtirish jarayonini muvaffaqiyatli va samarali tashkil etish maqsadida “Deloitte” xalqaro kompaniyasi – yetakchi moliyaviy konsultant sifatida hamda moliyaviy, soliq va yuridik ekspertiza (“vendor due diligence”) oʻtkazish boʻyicha, shuningdek, mustaqil baholovchi sifatida “PwC” xalqaro kompaniyasi jalb qilingan.
Qisqacha maʼlumot:
“Oʻzagrosugʻurta” AJ – Oʻzbekistondagi yirik sugʻurta kompaniyalardan biri boʻlib, sugʻurta sohasining barcha 17 ta klassi boʻyicha yuridik va jismoniy shaxslarga 100 dan ortiq sugʻurta xizmatlarini Respublika boʻylab 1000 nafarga yaqin sugʻurta agentlari orqali taqdim etadi.
Aktiv, Moody’s Investors Service xalqaro reyting agentligining «Ba3» - o‘rtacha darajadagi hamda barqaror moliyaviy holatini aks ettiradigan kredit reytingiga ega bo‘lib, 2024-yil yakuniga koʻra kompaniyaning sugʻurta mukofotlari 418,2 mlrd soʻmni tashkil etgan.
Aktivni xususiylashtirish jarayoni ochiq raqobat asosida amalga oshiriladi, u ham mahalliy va ham xalqaro darajada barcha qiziqish bildirgan shaxslar uchun ochiqdir.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi:
• Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (“Expression of interest/ EoI”);
• Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni qabul qilish (“BO”).
Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (“Expression of Interest/ EoI”) bosqichini amalga oshirish jarayoni:
Qiziqish bildirish bosqichida talabgorlardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Talabgor toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (roʻyxatdan oʻtganligi toʻgʻrisidagi maʼlumotnoma, faoliyat turi).
2. Ishtirokchining ustav kapitalida 5% dan ortiq ulushga ega boʻlgan aksiyadorlar/ishtirokchilar (ulushi koʻrsatilgan holda) hamda yakuniy benefitsiarlar toʻgʻrisida maʼlumot.
3. Soʻnggi 3 moliya yili uchun moliyaviy hisobot.
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab, 2025-yil 22-avgust Toshkent vaqti bilan soat 23:59ga qadar jmamadjanov@deloitte.uz elektron pochta manziliga yuborishlari talab etiladi.
Kelib tushgan arizalar quyidagi mezonlar asosida saralanadi:
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari/ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi emasligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti(lari) boʻlmasligi, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi.
Qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini qabul qilish yakunlangach, navbatdagi bosqichga oʻtganlar roʻyxati shakllantiriladi va Davlat aktivlari agentligi tomonidan mazkur bosqich natijasi boʻyicha tegishli eʼlon beriladi. “Deloitte” tomonidan qiziqish bildirgan barcha talabgorlarga Jarayon xati (Process Letter) orqali jarayon natijalari va keyingi bosqich toʻgʻrisida individual ravishda xabardor qilinadi.
• Jaxongir Mamadjanov, “Deloitte”ning Oʻzbekistondagi rahbari: jmamadjanov@deloitte.uz; tel.: +998 90 188 71 11;
• Mullajonov AbrorDavlat aktivlari agentligi mas'ul xodimi: a.mullajonov@davaktiv.uz; tel.: +998 71 259 22 16
Navbatdagi, Majburiyatga ega boʻlgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan ishtirokchilar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlgan tijorat takliflarini tayyorlash uchun virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi hamda “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan korxonaning moliyaviy, soliq va yuridik faoliyati boʻyicha kompleks tahliliy hisobotlar (vendor due diligence)ni oʻrganish, Aktivga tashrif buyurish va uning faoliyati bilan tanishish imkoniyatiga ega boʻladi.
Shu bilan birga, Majburiyatga ega takliflar (BO)ni taqdim etishdan avval, ishtirokchilarga Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar toʻgʻrisidagi Bitim (“Term Sheet”) taqdim etiladi hamda taklif qilinayotgan majburiyatga ega boʻlgan narx takliflarining kamida 1% miqdoridagi kafolat toʻlovini kiritish talab etiladi.
Ushbu eʼlon chop etilgandan soʻng, “Deloitte” xalqaro bozorlarda Aktivni targʻib qilish, investitsiya tizerlarini ofislari tarmogʻi orqali tarqatish va strategik investorlar bilan faol muloqotga kirishish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Davlat aktivlari agentligi Konsultant – “Deloitte” bilan hamkorlikda savdoning har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikka axborot berib, ishtirokchilarni xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligining Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:

Announcement on the commencement of the International Privatization Process of the JSC “Uzagrosugurta”
in accordance with the approved privatization programs The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the “UzSAMA”) announces the commencement of an open international privatization process for 99.35% of the state share in the authorised capital of JSC “Uzagrosugurta” (hereinafter – the “Asset”).
Deloitte has been engaged as the lead financial advisor of the Seller («Financial Advisor») as well as for complex vendor due diligence (financial, tax, and legal) of the Asset, to ensure efficient privatization process in line with the global best practices, while PwC has been selected as an independent appraiser.
JSC “Uzagrosugurta” is one of the largest insurance companies in Uzbekistan, which offer 100+ insurance services to legal entities and individuals across all 17 classes of insurance, through a network of nearly 1,000 insurance agents across the country.
As of the end of 2024, the Company’s total insurance premiums amounted 418.2 billion UZS. The Company has a credit rating of “Ba3” assigned by the international rating agency Moody’s Investors Service, which confirms its stable financial position.
The privatization process of the Asset is conducted on an open competitive basis, open to all interested parties on the domestic market and global wise.
The sales process will consist of the following two stages:
1. Expression of Interest (“EoI”);
2. Submission of Binding Offers (“BO”).
Expression of Interest (“EoI”) stage:
At the Expression of Interest stage, interested parties are invited to express their interest by submitting an Expression of Interest application including the following information:
1. Brief information about the Participant (including registration certificate and description of business activity);
2. Information on shareholders/participants holding more than 5% share in the charter capital of the Participant (with an indication of ownership share), as well as on the ultimate beneficiaries;
3. Financial statements for the last 3 financial years.
The Expression of Interest application may be prepared in Uzbek, Russian or English and must be submitted by 23:59 (Tashkent time) August 22, 2025, to the following email address: jmamadjanov@deloitte.uz.
Following the completion of the Expression of Interest (“EoI”) submission period, a list of participants who have advanced to the next stage will be formed and UzSAMA will publish a relevant announcement based on the results of this stage. All applicants who expressed interest will be individually informed by Deloitte about the stage’s results and the next stage of the process through a Process Letter.
For additional information, please contact:
• Jahongir Mamadjanov, Director at Deloitte Uzbekistan: jmamadjanov@deloitte.uz; tel.: +998 90 188 71 11
• Mullajonov Abror, responsible person of Department at UzSAMA: a.mullajonov@davaktiv.uz; tel.: +998 71 259 22 16
Information about the next stage of the sales process:
Participants who advance to the next stage of submitting Binding Offers (BO) will be required to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA), after which they will be granted access to the Virtual Data Room (VDR) and will be provided with basic information about the Target and vendor due diligence reports prepared by Deloitte. The Eligible Participants will be able to make the site visits and run Q&A session with management of the Target.
Prior to the submission of Binding Offers (BO)participants will also be provided with the Term Sheet, which outlines the key terms and conditions for the proposed acquisition and further operation of the Asset. Together with submission of Binding Offers, the eligible participants also must make a guaranteed payment in the amount of at least 1% of the proposed bid price.
Following the publication of this announcement, Deloitte will undertake comprehensive measures to promote the Asset in international markets, distribute investment teasers through its global office network, and actively engage with strategic investors.
UzSAMA, together with its advisor Deloittewill provide the public with information about each stage of the sales process and ensure that participants are kept informed.
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the sales process or to refuse to sell to any potential buyer(s) or to conduct negotiations with them at any time without providing an explanation of the reason.
This announcement, or any part of its content, should not be considered as a form of commitment by UzSAMA regarding the sale of the Asset that could be implied in connection with the publication of this announcement. UzSAMA reserves the right, at its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility to:
1. amendment to the timeline and procedure of the sale process;
2. follow different procedures for different interested parties and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure jointly established by UzSAMA, excluding any other potential buyer(s) without prior notice;
3. terminate the sales process for specific reasons;
4. and/or terminate any discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the Transaction at any time and without providing explanations.