“Oʻzagrosugʻurta” AJ sugʻurta kompaniyasining xalqaro xususiylashtirish jarayoni boshlandi
Tegishli xususiylashtirish dasturiga asosan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – “Davlat aktivlari agentligi”)  “Oʻzagrosugʻurta” AJ ustav kapitalidagi 99,35% davlat aksiyalar paketini (keyingi oʻrinlarda – “Aktiv”) xususiylashtirish boʻyicha xalqaro ochiq savdo jarayoni boshlanganligini eʼlon qiladi.
Xalqaro darajada xususiylashtirish jarayonini muvaffaqiyatli va samarali tashkil etish maqsadida “Deloitte” xalqaro kompaniyasi – yetakchi moliyaviy konsultant sifatida hamda moliyaviy, soliq va yuridik ekspertiza (“vendor due diligence”) oʻtkazish boʻyicha, shuningdek, mustaqil baholovchi sifatida “PwC” xalqaro kompaniyasi jalb qilingan.
Qisqacha maʼlumot:
“Oʻzagrosugʻurta” AJ – Oʻzbekistondagi yirik sugʻurta kompaniyalardan biri boʻlib, sugʻurta sohasining barcha 17 ta klassi boʻyicha yuridik va jismoniy shaxslarga 100 dan ortiq sugʻurta xizmatlarini Respublika boʻylab 1000 nafarga yaqin sugʻurta agentlari orqali taqdim etadi.
Aktiv, Moody’s Investors Service xalqaro reyting agentligining «Ba3» - o‘rtacha darajadagi hamda barqaror moliyaviy holatini aks ettiradigan kredit reytingiga ega bo‘lib, 2024-yil yakuniga koʻra kompaniyaning sugʻurta mukofotlari 418,2 mlrd soʻmni tashkil etgan.
Aktivni xususiylashtirish jarayoni ochiq raqobat asosida amalga oshiriladi, u ham mahalliy va ham xalqaro darajada barcha qiziqish bildirgan shaxslar uchun ochiqdir.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi:
• Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (“Expression of interest/ EoI”);
• Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni qabul qilish (“BO”).
Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (“Expression of Interest/ EoI”) bosqichini amalga oshirish jarayoni:
Qiziqish bildirish bosqichida talabgorlardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Talabgor toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (roʻyxatdan oʻtganligi toʻgʻrisidagi maʼlumotnoma, faoliyat turi).
2. Ishtirokchining ustav kapitalida 5% dan ortiq ulushga ega boʻlgan aksiyadorlar/ishtirokchilar (ulushi koʻrsatilgan holda) hamda yakuniy benefitsiarlar toʻgʻrisida maʼlumot.
3. Soʻnggi 3 moliya yili uchun moliyaviy hisobot.
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab, 2025-yil 22-avgust Toshkent vaqti bilan soat 23:59ga qadar jmamadjanov@deloitte.uz elektron pochta manziliga yuborishlari talab etiladi.
Kelib tushgan arizalar quyidagi mezonlar asosida saralanadi:
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari/ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi emasligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti(lari) boʻlmasligi, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi.
Qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini qabul qilish yakunlangach, navbatdagi bosqichga oʻtganlar roʻyxati shakllantiriladi va Davlat aktivlari agentligi tomonidan mazkur bosqich natijasi boʻyicha tegishli eʼlon beriladi. “Deloitte” tomonidan qiziqish bildirgan barcha talabgorlarga Jarayon xati (Process Letter) orqali jarayon natijalari va keyingi bosqich toʻgʻrisida individual ravishda xabardor qilinadi.
• Jaxongir Mamadjanov, “Deloitte”ning Oʻzbekistondagi rahbari: jmamadjanov@deloitte.uz; tel.: +998 90 188 71 11;
• Mullajonov AbrorDavlat aktivlari agentligi mas'ul xodimi: a.mullajonov@davaktiv.uz; tel.: +998 71 259 22 16
Navbatdagi, Majburiyatga ega boʻlgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan ishtirokchilar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlgan tijorat takliflarini tayyorlash uchun virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi hamda “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan korxonaning moliyaviy, soliq va yuridik faoliyati boʻyicha kompleks tahliliy hisobotlar (vendor due diligence)ni oʻrganish, Aktivga tashrif buyurish va uning faoliyati bilan tanishish imkoniyatiga ega boʻladi.
Shu bilan birga, Majburiyatga ega takliflar (BO)ni taqdim etishdan avval, ishtirokchilarga Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar toʻgʻrisidagi Bitim (“Term Sheet”) taqdim etiladi hamda taklif qilinayotgan majburiyatga ega boʻlgan narx takliflarining kamida 1% miqdoridagi kafolat toʻlovini kiritish talab etiladi.
Ushbu eʼlon chop etilgandan soʻng, “Deloitte” xalqaro bozorlarda Aktivni targʻib qilish, investitsiya tizerlarini ofislari tarmogʻi orqali tarqatish va strategik investorlar bilan faol muloqotga kirishish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Davlat aktivlari agentligi Konsultant – “Deloitte” bilan hamkorlikda savdoning har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikka axborot berib, ishtirokchilarni xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligining Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:

Объявляется международный процесс приватизации страховой компании АО «Узагросугурта»
Агентство по управлению государственными активами, (далее – «Агентство госактивов») согласно соответствующим программам приватизации, объявляет о начале открытого международного процесса приватизации 99,35% государственного пакета акций в уставном фонде АО «Узагросугурта» (далее – «Актив»).
В целях организации успешного и эффективного процесса приватизации на международном уровне привлечены международная компания «Deloitte» – в качестве ведущего финансового консультанта по приватизации и проведения финансовой, налоговой и юридической экспертизы («vendor due diligence»), а также для проведения независимой оценки Актива – международная компания «PwC».
Краткая информация:
АО «Узагросугурта» - является одной из крупнейших страховых компаний Узбекистана и предоставляет более 100 видов страховых услуг юридическим и физическим лицам по всем 17 классам страхования через сеть из почти 1000 страховых агентов по всей Республике.
Актив имеет кредитный рейтинг «Ba3» от международного рейтингового агентства Moody’s Investors Service, что отражает средний уровень и стабильное финансовое положение. По итогам 2024 года страховые премии компании составили 418,2 млрд сумов.
Процесс реализации Актива осуществляется на открытой конкурентной основе, который открыт для всех заинтересованных лиц как на местном, так и на международном уровне.
Процесс торгов будет осуществляться в два этапа:
• Выражение заинтересованности («Expression of interest/ EoI»);
• сбор Обязывающих предложений («BO»).
Процесс осуществления этапа Выражение заинтересованности («Expression of Interest/ EoI»):
В рамках этапа Выражение заинтересованности, претендентам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки о выражении заинтересованности («Expression of Interest»), включающей следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая справку о регистрации, вид деятельности).
2. Данные об акционерах/участниках, владеющих более 5% доли в уставном капитале Участника (с указанием доли собственности), а также о конечных бенефициарах.
3. Финансовая отчетность за последние 3 финансовые года.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках и должна быть отправлена до 23:59 22 августа 2025 года (по ташкентскому времени) на следующие адреса электронной почты: jmamadjanov@deloitte.uz.
• достаточность финансовых ресурсов для приобретения государственной доли;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни его акционеры/участники не должен/(ы) быть государственной компанией;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также, ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам;
После окончания сбора Заявок о выражении заинтересованности будет сформирован список участников, прошедших на следующий этап и Агентство госактивов, опубликует соответствующее объявление по итогам данного этапа. Все заявители, выразившие заинтересованность в индивидуальном порядке, будут проинформированы со стороны «Deloitte» о результатах данного этапа и следующем этапе процесса посредством Процедурного письма («Process Letter»).
• Джахонгир Мамаджанов, Директор ООО “Deloitte” в Узбекистане: jmamadjanov@deloitte.uz; тел.: +998 90 188 71 11
• Муллажонов Аброр, ответственный сотрудник Агентства госактивов: a.mullajonov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 22 16.
Информация о следующем этапе процесса продажи:
С участниками, прошедшими на следующий этап подачи Обязывающих Предложений (BO)заключается соглашение о неразглашении информации (NDA), после чего им предоставляется доступ к виртуальной комнате данных (VDR) и получат возможность ознакомиться с подготовленными компанией Deloitte аналитическими отчетами по финансовой, налоговой и юридической экспертизе (vendor due diligence), а также посетить Актив и ознакомиться с его деятельностью.
Вместе с этим, перед подачей Обязывающих Предложений (BO) участникам предоставляется Соглашение об основных условиях приобретения Актива и его дальнейшей деятельности («Term Sheet»), а также требуется внесение гарантийного платежа в размере не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего предложения.
После публикации данного объявления «Deloitte» примeт комплексные меры по продвижению Актива на международных рынках, распространению инвестиционных тизеров через сеть своих офисов, будет активно взаимодействовать со стратегическими инвесторами.
Агентство госактивов совместно с консультантом – «Deloitte» предоставит общественности информацию о каждом этапе торгов, обеспечит информирование участников.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов в отношении продажи Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности.
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;