Davlat muassasalari va davlat ishtirokidagi korxonalarni qisqartirish boʻyicha navbatdagi chora-tadbirlar
"2021-2025-yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi"ning ustuvor yoʻnalishi sifatida davlat ishtirokidagi korxonalarga egalik qilish asoslarini belgilash, xususiy sektor muvaffaqiyatli faoliyat koʻrsatayotgan va raqobat rivojlangan sohalarda davlat ishtirokini cheklash, davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirishda tizimlilik va “sot yoki tushuntir” tamoyillarini joriy etish orqali davlat ishtirokidagi korxonalarni keskin qisqartirish hisoblanadi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 8-fevraldagi PQ-123-son qaroriga muvofiq, bir tovar bozorida beshta va undan ortiq xususiy tadbirkorlik subyektlari faoliyat yuritib kelayotgan, raqobat rivojlangan sohalarda faoliyat yuritayotgan davlat muassasalari tugatilishi yoki xoʻjalik jamiyatlariga oʻzgartirilgan holda xususiy sektorga sotilishi koʻrsatilgan.
Unga koʻra 50 ta vazirlik va idolar tizimidagi jami 461 ta davlat muassasalari hamda davlat ishtirokidagi korxonalarning:

Another measures to reduce state institutions and enterprises with state participation was adopted
One of the priority directions of the strategy of management and reform of enterprises with state participation for 2021-2025 is to determine the basis of ownership of enterprises with state participation, to limit state participation in sectors where the private sector is successful and there is developed competition, as well as to sharply reduce the number of enterprises with state participation through the introduction of systematicity and ‘sell or explain’ principles in the privatisation of enterprises with state participation.
In addition, in accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated 8 February 2022 (PD #123), in those sectors where five or more private business entities operate in one commodity market and competition is developed, state institutions will be liquidated or transformed into business entities and sold to the private sector.
According to the Decree, in the system of 50 ministries and agencies:
• 62 enterprises with state participation will be reorganized into state institutions;
• 289 state institutions and 110 enterprises with state participation will be liquidated in accordance with the procedure prescribed by law.