Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Boshtransloyiha” AJ (keyingi oʻrinlarda – “Emitent”) ustav kapitalidagi 80,26 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – “Aksiya paketi”) xususiylashtirish belgilangan.
Shunga koʻra, xususiylashtirish jarayonlari “Toshkent” Respublika fond birjasining MQQMP Nego savdo platformasi (keyingi oʻrinlarda – “Savdo platformasi”)da sotuvchining investitsiya vositachisi orqali amalga oshiriladi.
“Boshtransloyiha” AJ – asosiy faoliyati — temir yoʻllarni loyihalashtirish va tegishli infratuzilmani bosh instituti hisoblanadi. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan binolar, inshootlar va muhandislik-texnik tadqiqotlar oʻtkazish va turar joy-fuqarolik hamda ishlab chiqarish maqsadlariga moʻljallangan boshqa obyektlarni qurish uchun loyihalash-smeta hujjatlarini ishlab chiqish uchun berilgan bosh litsenziyaga ega.
• Korxonaning yuridik manzili – Toshkent shahri, Mirobod tumani, Nukus koʻchasi, 23-uy;
• STIR – 201052150;
• Savdoga chiqarilayotgan aksiyalarning emitent ustav fondidagi foizi – 80,26 foiz;
• Savdoga chiqarilayotgan aksiyalarining umumiy soni – 3 574 032 dona (oddiy) aksiya;
• Bir dona aksiyaning nominal qiymati – 1 000 (bir ming) soʻm;
• Bir dona aksiyaning savdoga qoʻyishdagi boshlangʻich narxi – 36 866,36 (oʻttiz olti ming sakkiz yuz oltmish olti) soʻm 36 tiyin;
• Aktivning boshlangʻich narxi – 131 761 567 000,0 (bir yuz oʻttiz bir milliard yetti yuz oltmish bir million besh yuz oltmish yetti ming) soʻm;
• Emitentning ustav fondi miqdori – 4 453 008 000,0 (toʻrt milliard toʻrt yuz ellik uch million sakkiz ming) soʻm;
• Savdo tashkilotchisi – “Toshkent RFB” AJ;
• Lotlar soni – 1 (bir) ta;
Emitent haqidagi barcha maʼlumotlar, jumladan moliyaviy-iqtisodiy koʻrsatkichlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bilan emitentning rasmiy veb sahifasi www.boshtrans.uz hamda korporativ axborot yagona portali www.openinfo.uz sahifasi orqali tanishish mumkin.
Savdolar “Toshkent” RFBning maxsus platformasi, SPPZ NEGO- maydonchasida 15.09.2024 yildan boshlanadi (Toshkent RFB savdolaridagi havola).
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Toshkent shahri hududiy boshqarmasiga (+99871-207-02 40) murojaat qilishingiz mumkin.
Talabgorlar davlat aksiyalarining sotuvchisi yoki sotuvchining investitsiya vositachisi hamda emitentdan davlat aksiyalarini sotib olish uchun oʻzi qaror qabul qilishi uchun zarur boʻlgan qoʻshimcha axborotni soʻrash va olishga haqlidir, oʻzining xususiyatiga koʻra xizmat yoki tijorat siri hisoblangan axborot bundan mustasno.

80.26 percent of state blocks of shares in the authorised capital of JSC "Boshtransloyikha" is placed on the Republican Stock Exchange "Tashkent"
In accordance with the relevant privatization programs, the privatization of 80.26 % state share in the authorised capital of "Boshtransloyikha" JSC (hereinafter - "Issuer"/"Asset") has been established.
Accordingly, privatization processes are carried out through the investment intermediary Trading platform SPAA Nego (hereinafter - ‘Trade Platform’) of the Republican Stock Exchange ‘Tashkent’.
"Boshtransloyikha" JSC is the main institute for designing railways and related infrastructure. It has a general licence from the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan to develop design and estimate documentation for the construction of buildings, structures and engineering surveys and other residential, civil and industrial facilities.
• Legal address of the company is Tashkent city, Mirabad district, Nukus street, 23.
• STIR– 201052150;
• Stake of shares offered for sale in the issuer's authorised fund - 80.26 %;
• Total number of shares for sale - 3 574 032 ordinary shares;
• Nominal value of one share - UZS 1 000 (one thousand);
• Initial price of one share at the auction - 36 866,36 (thirty-six thousand eight hundred and sixty-six) UZS 36 tiyin;
• Initial value of the asset - 131 761 567 000,0 (One hundred thirty-one billion seven hundred sixty-one million five hundred sixty-seven thousand) UZS;
• Amount of the Issuer's authorised fund - 4 453 008 000,0 (Four billion four hundred and fifty-three million eight thousand) UZS;
• Trade Arranger - JSC ‘Tashkent RFB’;
• Number of lots - 1 (one);
All information about the issuer, including information on financial and economic indicators, is available on the issuer's official website www.boshtrans.uz and the Unified portal of corporate information www.openinfo.uz .
Transaction Process:
Trading will start on 15.09.2024 on the special platform of the "Tashkent RFB" the SPAA NEGO. (Link to "Tashkent RFB").
The transaction will be executed with the applicant offering the highest price, as per the rules of the exchange.
All applicants are welcome to participate in these sales processes!
For more information please contact the Territorial Department of the UzSAMA in Tashkent city through +998(71) 207-02-40.
Applicants have the right to request and receive from the seller of state shares or the seller's and issuer's investment intermediary additional information necessary for him/her to make a decision on the acquisition of state shares, except for information that by its nature is considered an official or commercial secret.