Davaktiv xodimlari uchun Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan davlat fuqarolik xizmatchilari o‘quv-seminari o‘tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligida joriy yil 21-sentabr kuni  Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari M.Kadirov boshchiligida markaziy apparat, tarkibiy tuzilmalar va hududiy boshqarmalar xodimlari uchun Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan davlat fuqarolik xizmatchilari o‘quv-seminari o‘tkazildi.
Seminar ma'ruzachilari sifatida Jamoat xavfsizligi universiteti kafedra rahbari, yuridik fanlar doktori, professor Sherzod Zulfikarov, shu universitetning kafedra rahbari, yuridik fanlar doktori, dotsent Mirgʻolib Nurmatov va Toshkent davlat yuridik universiteti Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi oʻqituvchisi Xurshid Botirov ishtirok etdi.
Eslatib oʻtish joizki, Konstitutsiya loyihasidagi moddalar soni amaldagi 128 tadan 155 taga, normalar soni 275 tadan 434 taga oshdi. Yaʼni, Asosiy qonunimiz matni qariyb 65 foizga ortdi va xalqimiz takliflari asosida yangilandi.
Yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida belgilangan konstitutsiyaviy normalarning ijrosini soʻzsiz taʼminlash barcha sohalarda “inson qadri”ning tom maʼnoda yuksalishiga, davlat va jamiyat hayotini “inson – jamiyat – davlat” degan tizimga asoslangan yangi va zamonaviy tarzda boshqarish imkonini berishi ta'kidlandi.
Ta'kidlanganidek, Oʻzbekiston Respublikasi hududida iqtisodiy makon birligi, tovarlar, xizmatlar, mehnat resurslari va moliyaviy mablagʻlarning erkin harakatlanishi kafolatlanishi mustahkamlandi. Bu hol tovarlar va xizmatlarning erkin harakatlanishi va realizatsiya qilinishini noqonuniy cheklashni oldini olishga va  mehnat resurslarining erkin harakatiga mustahkam poydevordir.
Shuningdek, Yangi Konstitutsiya qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini taʼminlanishi iqtisodiyotga toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb etishni ragʻbatlantirishga, investorlarning ishonchini mustahkamlashga, tadbirkorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishi bilan ham muhim ahamiyat kasb etishi qayd etildi.
Shu bilan birga, Konstitutsiyada ilk marotaba yer xususiy mulk boʻlishi mumkinligi nazarda tutildi. Ushbu norma yangi Konstitutsiyamizdagi haqiqiy inqilobiy yangiliklardan biri sifatida mulkchilik munosabatlaridagi boʻshliqni toʻldirganligi aytib oʻtildi.

Cотрудникам Агентства госактивов проведен обучающий семинар государственных служащих, посвященный сути и значению новой редакции Конституции Республики Узбекистан
21 сентября текущего года в здании Агентства по управлению государственными активами под руководством заместителя директора Агентства госактивов М.Кадирова для сотрудников Центрального аппарата, структурных подразделений и территориальных управлений  проведен обучающий семинар для государственных служащих, направленный на разъяснение содержания и сути новой редакции Конституции Республики Узбекистан.
В качестве спикеров семинара выступили заведующий кафедрой Университета общественной безопасности, доктор юридических наук, профессор Шерзод ЗулфикаровЗаведующий кафедрой данного университета, доктор юридических наук, доцент Мирголиб Нурматовпреподаватель Кафедры конституционного права Ташкентского государственного юридического университета Хуршид Ботиров.
Стоит напомнить, что количество статей в проекте Конституции увеличилось с нынешних 128 до 155, а количество норм увеличилось с 275 до 434. То есть текст нашего Основного закона увеличился почти на 65 процентов и был обновлен с учетом предложений нашего народа.
Было подчеркнуто, что Безоговорочное исполнение конституционных норм, определенных Конституцией Республики Узбекистан в новой редакции, позволяет в буквальном смысле возвысить «человеческое достоинство» во всех сферах, по-новому и современному управлять государственной и общественной жизнью на основе системы «человек – общество – государство»
При этом отмечено, что усилены гарантии единства экономического пространства, свободного перемещения товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств на территории Республики Узбекистан. Данная ситуация создает основания для предотвращения неправомерного ограничения свободы передвижения и реализации товаров и услуг, а также свободного перемещения трудовых ресурсов.
Также усиление обеспечения новой Конституцией благоприятной инвестиционной и деловой среды послужит стимулированию привлечения прямых инвестиций в экономику страны, укреплению доверия инвесторов, обеспечению надежной защиты прав и законных интересов предпринимателей.
Также было отмечено, что в Конституции впервые предусмотрено, что земля может являться частной собственностью. Эта норма восполнила пробел в отношениях собственности как одно из настоящих революционных нововведений нашей новой Конституции.
В конце мероприятия участники получили ответы на все интересующие их вопросы по новой редакции Конституции.