Davaktiv agentligi vakillari Toshkentda boʻlib oʻtgan “Oʻzbekistonda kapital bozori: tavakkalchilik va imkoniyatlar” konferensiyasida ishtirok etishdi
Joriy yil 4-iyul kuni "Kursiv" munozara platformasi tomonidan bozor istiqbollarini muhokama qilish maqsadida “Oʻzbekistonda kapital bozori: tavakkalchilik va imkoniyatlar” konferensiyasi tashkil qilindi. Mazkur tadbirda davlat idoralari, xalqaro konsalting kompaniyalari, brokerlik kompaniyalari, banklar vakillari va ekspertlar hamjamiyati vakillari ishtirok etishdi.
Birinchi panel muhokamasida Oʻzbekistonda davlat aktivlarini xususiylashtirish yoʻllaridan biri sifatida "Xalq IPO"si mavzusi muhokama qilindi. Mazkur muhokamada Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev oʻz maʼruzasi bilan ishtirok etdi.
Oʻz nutqida A.Miraliyev davlat ishtirokidagi korxonalarning aksiyalari bilan "Xalq IPO"sini oʻtkazishdan asosiy maqsad ushbu jarayonlarga iloji boricha aholining keng qatlamini jalb qilish, aholi uchun qoʻshimcha daromad manbalarini yaratish, ularda mulkdorlik hissini uygʻotish hamda yirik korxonalarning faoliyati ochiqligi va jamoatchilik nazoratini oʻrnatish hisoblanishini taʼkidlab oʻtdi.
Shu oʻrinda, “bitta aksiya - bitta lot” tamoyili asosida "Xalq IPO"sini oʻtkazish taklif etilayotgan korxonalar ularning daromadliligi, oʻziga xos tarixga ega ekanligi, aholida ularning faoliyati toʻgʻrisida tushuncha borligi hamda xalqaro reyting ega boʻlish va xalqaro fond birjalariga chiqish boʻyicha rejalariga qarab tanlab olinganligi qayd etildi.
Bundan tashqari, "Xalq IPO"sini oʻtkazish orqali fond bozorida qimmatli qogʻozlar savdosi aylanmasini rivojlantirish ham asosiy maqsadlardan biri hisoblanishi eslatib oʻtildi.
Daromadi boshqa xar qanday tashkilotlarga nisbatan koʻp boʻlgan va mamlakat iqtisodiyotida muhim ahamiyatga ega boʻlgan bu kabi yirik kompaniyalarning aksiyalariga "Xalq IPO"si uchun buyurtmalar soddalashtirilgan tartibda “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali shakllantirilishi, shuningdek “E-auksion” platformasidan foydalanish qulayliklari va afzalliklari bilan konferensiya ishtirokchilari taʼnishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Strategik islohotlar agentligi bosh direktorining birinchi oʻrinbosari Abdulla Abduqodirov birinchi panel muhokamasining savol-javob qismida soʻz olib, ikki Agentlik yaqin xamkorligida barcha mavjud imkoniyatlardan foydalangan holda "Xalq IPO"si muvaffaqiyatli oʻtishiga ishonch bildirdi.
Maʼlumot uchun: Kursiv — Markaziy Osiyo biznes kun tartibi eksperti. Medianing Oʻzbekiston va Qozogʻistonda vakolatxonalari mavjud boʻlib, tahririyat mintaqa mamlakatlaridagi makroiqtisodiyot va biznes haqida yozadi.

Representatives of UzSAMA participated in the conference "Capital Markets in Uzbekistan: Risks and Opportunities" in Tashkent
On July 4 this year, in order to discuss the prospects of the market, the international conference "Capital Market in Uzbekistan: Risks and Opportunities" was held, which was organized by the "Kursiv" discussion platform. This event brought together representatives of state agencies, international consulting companies, brokerage companies and banks.
The topic of "People's IPO" as one of the ways of privatization of state assets in Uzbekistan was discussed at the first panel discussion. Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev delivered his speech at the session.
In his speech Mr. Miraliev noted that the main goal of the "People's IPO" is to attract to these processes the maximum possible number of people, creating an additional source of income for the population, instilling in them a sense of ownership, as well as establishing publicity and public control over the activities of large enterprises.
It was also stressed that the enterprises proposed to the "People's IPO" on the principle of "one share - one lot", were selected based on their profitability, unique history, public understanding of their activities and plans to obtain an international rating and to enter the international stock exchanges.
In addition, it was mentioned that one of the main objectives is to develop the trading circulation of securities on the stock market through the "People's IPO".
Conference participants were familiarized with the simplified procedure of selling through the "People's IPO" shares of large companies with high profits relative to other companies and of great importance in the economy through an electronic trading platform "E-auksion", as well as with the advantages and benefits of using the platform "E-auksion".
At the same time, First Deputy General Director of the Agency for Strategic Reforms Abdulla Abdukodirov spoke in the Q&A session of the first panel discussion and expressed confidence in the success of the "People's IPO" in close cooperation between the two agencies, using all available opportunities and resources.
For reference, Kursiv is an expert in the business agenda in Central Asia. Media has offices in Uzbekistan and Kazakhstan. The editorial team writes about macroeconomics and business in the countries of the region.