Davaktiv agentligi vakillari Toshkentda boʻlib oʻtgan “Oʻzbekistonda kapital bozori: tavakkalchilik va imkoniyatlar” konferensiyasida ishtirok etishdi
Joriy yil 4-iyul kuni "Kursiv" munozara platformasi tomonidan bozor istiqbollarini muhokama qilish maqsadida “Oʻzbekistonda kapital bozori: tavakkalchilik va imkoniyatlar” konferensiyasi tashkil qilindi. Mazkur tadbirda davlat idoralari, xalqaro konsalting kompaniyalari, brokerlik kompaniyalari, banklar vakillari va ekspertlar hamjamiyati vakillari ishtirok etishdi.
Birinchi panel muhokamasida Oʻzbekistonda davlat aktivlarini xususiylashtirish yoʻllaridan biri sifatida "Xalq IPO"si mavzusi muhokama qilindi. Mazkur muhokamada Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev oʻz maʼruzasi bilan ishtirok etdi.
Oʻz nutqida A.Miraliyev davlat ishtirokidagi korxonalarning aksiyalari bilan "Xalq IPO"sini oʻtkazishdan asosiy maqsad ushbu jarayonlarga iloji boricha aholining keng qatlamini jalb qilish, aholi uchun qoʻshimcha daromad manbalarini yaratish, ularda mulkdorlik hissini uygʻotish hamda yirik korxonalarning faoliyati ochiqligi va jamoatchilik nazoratini oʻrnatish hisoblanishini taʼkidlab oʻtdi.
Shu oʻrinda, “bitta aksiya - bitta lot” tamoyili asosida "Xalq IPO"sini oʻtkazish taklif etilayotgan korxonalar ularning daromadliligi, oʻziga xos tarixga ega ekanligi, aholida ularning faoliyati toʻgʻrisida tushuncha borligi hamda xalqaro reyting ega boʻlish va xalqaro fond birjalariga chiqish boʻyicha rejalariga qarab tanlab olinganligi qayd etildi.
Bundan tashqari, "Xalq IPO"sini oʻtkazish orqali fond bozorida qimmatli qogʻozlar savdosi aylanmasini rivojlantirish ham asosiy maqsadlardan biri hisoblanishi eslatib oʻtildi.
Daromadi boshqa xar qanday tashkilotlarga nisbatan koʻp boʻlgan va mamlakat iqtisodiyotida muhim ahamiyatga ega boʻlgan bu kabi yirik kompaniyalarning aksiyalariga "Xalq IPO"si uchun buyurtmalar soddalashtirilgan tartibda “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali shakllantirilishi, shuningdek “E-auksion” platformasidan foydalanish qulayliklari va afzalliklari bilan konferensiya ishtirokchilari taʼnishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Strategik islohotlar agentligi bosh direktorining birinchi oʻrinbosari Abdulla Abduqodirov birinchi panel muhokamasining savol-javob qismida soʻz olib, ikki Agentlik yaqin xamkorligida barcha mavjud imkoniyatlardan foydalangan holda "Xalq IPO"si muvaffaqiyatli oʻtishiga ishonch bildirdi.
Maʼlumot uchun: Kursiv — Markaziy Osiyo biznes kun tartibi eksperti. Medianing Oʻzbekiston va Qozogʻistonda vakolatxonalari mavjud boʻlib, tahririyat mintaqa mamlakatlaridagi makroiqtisodiyot va biznes haqida yozadi.

Представители Агентства госактивов приняли участие в конференции «Рынок капиталов в Узбекистане: риски и возможности» в Ташкенте
4 июля текущего года в целях обсуждения перспектив рынка состоялась международная конференция «Рынок капиталов в Узбекистане: риски и возможности», которую организовала дискуссионная платформа «Курсив». В данном мероприятии собрались представители госорганов, международных консалтинговых компаний, брокерских компаний и банков.
На первой панельной дискуссии обсуждалась тема "Народного IPO", как один из способов приватизации государственных активов в Узбекистане. В данной дискуссии с речью выступил заместитель директора Агентства по управлению государственными активами Алишер Миралиев.
В своей речи А. Миралиев отметил, что основной целью "Народного IPO" акций предприятий с государственным участием является привлечение к этим процессам как можно большего количества людей, создание дополнительного источника доходов населения, привитие им чувства собственности, а также установление гласности и общественного контроля за деятельностью крупных предприятий.
Также, было подчеркнуто, что предприятия, предложенные к проведению "Народного IPO" по принципу «одна акция — один лот», отбирались с учетом их прибыльности, уникальной истории, понимания общественностью их деятельности и планов по получению международного рейтинга и выйти на международные фондовые биржи.
Кроме того, упомянуто, что одной из основных целей является развитие торгового оборота ценных бумаг на фондовом рынке путем проведения "Народного IPO".
Участники конференции ознакомились с упрощенным порядком продажи посредством «Народного IPO» акций таких крупных компаний, которые имеют большую прибыль, относительно других компаний и имеют большое значение в экономике страны, через электронную торговую площадку «E-auksion», а также с удобствами и преимуществами использования площадки «E-auksion».
Вместе с тем, первый заместитель генерального директора Агентства стратегических реформ Абдулла Абдукодиров выступил в рамках формата вопросов и ответов на первой панельной дискуссии и выразил уверенность в успешности "Народного IPO" в тесном сотрудничестве двух агентств, используя все имеющиеся возможности и ресурсы.
Для справки, Kursiv – эксперт в бизнес-повестке Центральной Азии. Медиа имеет офисы в Узбекистане и Казахстане. Редакция пишет про макроэкономику и бизнес в странах региона.