Bir qator davlat aktivlarining xususiylashtirish jarayonlari yuzasidan axborot
I. Davaktiv agentligining joriy yil 7-avgustdagi “Avtokomponent” MCHJ va “Avto Climate Control” MCHJ ustav kapitallaridagi 100% davlat ulushini sotish jarayoni boshlanganligi hamda 20-sentabrdagi arizalarni qabul qilish muddatini uzaytirilganligi toʻgʻrisidagi eʼlonlariga muvofiq, quyidagilar maʼlum qilinadi.
Davaktiv agentligi ushbu jamiyatlarni xususiylashtirish boʻyicha konsultant “Portfolio Investments” kompaniyasiga bir qator xorijiy va mahalliy investorlardan kelib tushgan soʻrovlardan kelib chiqib, bergan tavsiyasiga asosan, sotish jarayonlarini raqobat muhitida oʻtkazish maqsadida, barcha manfaatdor tomonlarga “Avtokomponent” MCHJ va “Avto Climate Control” MCHJdagi davlat ulushini xususiylashtirish yuzasidan qiziqish bildirish (Express of Interest) boʻyicha arizalarni qabul qilish muddatini 2024-yil 30-oktabr kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar uzaytirilganligini maʼlum qiladi.
Avvalgi chop etilgan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichi boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlonlarning qolgan barcha bandlari oʻzgarishsiz qolmoqda.
II. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 22-iyul hamda 20-sentyabr kunidagi chop etilgan eʼlonlarga muvofiq, “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” MCHJ ustav kapitalidagi davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi tashkil etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 3 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida yuqoridagi mezon talablariga barcha talabgorlarning arizalari mos deb topilgan  va xususiylashtirish jarayonining navbatdagi bosqichiga oʻtkazish taklif etilgan.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichida ariza bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuborilib navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 30-oktabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalat) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalat) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.

Информация о процессах приватизации ряда государственных активов
I. Согласно объявлениям Агентства госактивов от 7 августа текущего года, о начале процесса продаж 100% государственной доли в уставных капитале ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control», а также о продлении срока приема заявок от 20 сентября, сообщается следующее.
Агентство госактивов, на основе предложения Консультанта по приватизации «Portfolio Investments» подготовленный по запросу нескольких местных и международных инвесторов, в целях проведения процессов продажи в конкурентной среде, сообщает о продлении срока приема заявок на выражение заинтересованности (Express of interest) в покупке государственной доли в ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control» до 18:00 (Ташкентское время) 30 октября 2024 года.
Вся остальная информация ранее опубликованных объявлений о начале этапа выражения заинтересованности в покупке Активов остается без изменений.
Агентство госактивов предоставляет общественности дополнительную информацию о каждом этапе процесса приватизации.
II. Согласно объявлениям, опубликованным Агентством по управлению государственными активами от 22 июля и 20 сентября текущего года, был организован открытый процесс приёма заявок о Выражении заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО "Uzinjiniring» respublika loyiha instituti" (далее – «Актив»).
В свою очередь, компания «Abrau Capital» (далее«Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, до 8 октября 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 3 международных и местных инвесторов.
По итогам анализа поступивших заявок Консультантом было вынесено заключение о соотвествии всех претендентов указанным выше критериям и предложено рассмотреть их для участия на следующем этапе процесса приватизации.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления и будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача обязывающих предложений» (BO), а также каждому претенденту со стороны Консультанта отдельно будет направлено индивидуальное процедурное письмо (Process Letter) о данном этапе.
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом. Участники получат возможность внимательно изучить данную информацию, провести собственный  due diligence Актива и подготовить свои Обязывающие предложений (Binding Offer).
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 30 октября 2024 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion»не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Агентство госактивов обеспечит предоставление общественности дополнительную информацию о каждом этапе данных процессов приватизации.