7-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston rahbari Donald Trampni AQSh mustaqilligining 250 yilligi bilan yana bir bor tabrikladi.
Prezident Tramp, o‘z navbatida, O‘zbekiston-Amerika munosabatlari misli ko‘rilmagan darajaga yetganini hamda ikki mamlakat yetakchilari o‘rtasida ishonchga asoslangan yaqin muloqot o‘rnatilganini ta’kidladi.
Oliy darajada erishilgan barcha kelishuvlarning izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etilib, strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlikning deyarli barcha yo‘nalishlarini qamrab olgan ikki tomonlama muloqot va almashinuvlarning jadal sur’atiga yuqori baho berildi.
Uch yillik iqtisodiy hamkorlik dasturi izchil amalga oshirilmoqda. Amerika – O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston hududlari va Amerika shtatlari o‘rtasidagi hamkorlik kengayib bormoqda. AQSh fuqarolari uchun vizasiz tartib joriy etilgani ishbilarmonlik aloqalarining faollashuviga xizmat qilmoqda.
Fuqaro aviatsiyasi, avtomobilsozlik, tog‘-kon sanoati, infratuzilma, energetika, metallurgiya, sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Xalqaro ahamiyatga molik masalalar muhokama qilinar ekan, global xavfsizlikni ta’minlash, xalqaro va mintaqaviy mojarolarni tinch yo‘l bilan hal etish borasidagi sa’y-harakatlarni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Yetakchilar bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.
Suhbat yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Donald Trampga o‘zi uchun qulay vaqtda rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga kelishni taklif qildi.

Президенты Узбекистана и США обсудили перспективы дальнейшего укрепления двусторонних отношений
7 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Соединенных Штатов Америки Дональдом Трампом.
В начале беседы глава Узбекистана еще раз поздравил Дональда Трампа с 250-летием независимости США.
Президент Трамп, в свою очередь, отметил достижение беспрецедентного уровня узбекско-американских отношений и установление тесного, доверительного диалога между лидерами двух стран.
С удовлетворением подчеркнута последовательная реализация всех достигнутых на высшем уровне договоренностей, а также рассмотрены перспективы дальнейшего развития отношений стратегического партнерства.
Дана высокая оценка интенсивной динамике двусторонних контактов и обменов, охватывающих практически все направления взаимодействия.
Последовательно реализуется трехлетняя Программа экономического сотрудничества. Состоялось первое заседание Американо-Узбекского делового и инвестиционного совета. Расширяется взаимодействие между регионами Узбекистана и американскими штатами. Введение безвизового режима для граждан США способствует активизации деловых контактов.
Реализуются совместные проекты в области гражданской авиации, автомобилестроения, горнодобывающей промышленности, инфраструктуры, энергетики, металлургии, искусственного интеллекта, цифровых технологий и других отраслях.
В рамках обсуждения международной повестки, подчеркнута важность продолжения усилий по обеспечению глобальной безопасности, мирному урегулированию международных и региональных конфликтов.
Лидеры также рассмотрели график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.
В завершение беседы Президент Шавкат Мирзиёев пригласил Президента Дональда Трампа посетить нашу страну с официальным визитом в удобное время.