Savdo jarayonini shaffof va raqobat muhitida oʻtkazish maqsadida, quyidagi xalqaro konsalting kompaniyalari jalb etilganligi eslatib oʻtiladi:
• strategik va moliyaviy konsultant sifatida – Rothschild & Co;
• moliyaviy konsultant sifatida, shuningdek moliyaviy, soliq va yuridik ekspertiza (vendor due diligence) uchun – KPMG;
• mustaqil baholovchi sifatida – Deloitte.
Savdo jarayonining NBO (majburiyatga ega boʻlmagan takliflar) bosqichida 10 ta xorijiy investordan NBO takliflari kelib tushgan. Konsultantlar tavsiyasiga asosan, 7 nafar talabgor yakuniy – BO (majburiyatga ega boʻlgan qatʼiy narx takliflari) bosqichiga oʻtkazilgan.
Yakuniy bosqich doirasida talabgorlarga Konsultantlar tomonidan tayyorlangan Jamiyatning moliyaviy, soliq va yuridik faoliyati boʻyicha kompleks tahliliy hisobotlari (vendor due diligence) joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish, shuningdek, Jamiyatning operatsion faoliyati bilan batafsil tanishish va rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazish hamda qiziqtirgan masalalarni muhokama qilish (Management Presentation) imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, ishtirokchilar tomonidan Jamiyatni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar toʻgʻrisidagi Bitim (Term Sheetimzolandi.
Belgilangan muddat – 2025-yil 19-dekabrga qadar, 6 nafar talabgordan Jamiyatni sotib olish boʻyicha majburiyatga ega boʻlgan qatʼiy narx takliflari (BO) qabul qilindi.
Mazkur BO takliflari tahlili asosida hamda xalqaro tajribani inobatga olgan holda, eng yuqori sotib olish qiymati va bitimning boshqa muhim jihatlari boʻyicha eng raqobatbardosh shartlarni taklif etgan 3 nafar talabgor aniqlandi. Mazkur talabgorlar takliflarini yanada yaxshilash uchun 2026-yil 23-yanvar soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qoʻshimcha muddat beriladi.
BO bosqichi yakunlari hamda navbatdagi jarayon toʻgʻrisida barcha talabgorlar Konsultantlar tomonidan jarayon xati (Process Letter) orqali individual ravishda xabardor qilinadi.
Mazkur yondashuv Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi tomonidan maʼqullandi.
Davlat aktivlari agentligi Konsultantlar bilan hamkorlikda savdoning barcha jarayonlari toʻgʻrisida jamoatchilikka axborot berib, ishtirokchilarni xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligining Jamiyatni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:

Международный процесс приватизации “MobiUz” продолжается
Как сообщалось ранее, продолжается заключительный этап международного открытого процесса приватизации 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Universal Mobile Systems» (MobiUz).
Напоминаем, что в целях обеспечения прозрачности и конкурентности процесса приватизации привлечены следующие международные консалтинговые компании:
• в качестве стратегического и финансового консультанта – «Rothschild & Co»;
• в качестве финансового консультанта, а также для проведения финансовой, налоговой и юридической экспертизы (vendor due diligence) – «KPMG»;
• в качестве независимого оценщика – «Deloitte».
В рамках этапа NBO 10 иностранных инвесторов предоставили необязывающие предложения (NBO). По итогам рассмотрения и на основании рекомендаций Консультантов 7 претендентов были допущены к финальному – BO (обязывающие ценовые предложенияэтапу.
В рамках финального этапа претендентам был предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей подготовленные Консультантами комплексные аналитические отчёты (vendor due diligence) по финансовой, налоговой и юридической деятельности MobiUz. Претендентам также была предоставлена возможность посетить MobiUz для подробного ознакомления с операционной деятельностью, провести встречу с руководством компании и обсудить интересующие вопросы (Management Presentation).
Кроме того, участниками подписано Соглашение об основных условиях приобретения Общества и его дальнейшей деятельности (Term Sheet).
В установленный срок – до 19 декабря 2025 года6 претендентов предоставили обязывающие ценовые предложения (BO) по приобретению MobiUz.
На основании анализа представленных BO предложений и с учетом международного опыта определены 3 претендента, предложившие наиболее высокие ценовые предложения и конкурентные условия по другим ключевым параметрам сделки. Указанным претендентам предоставляется дополнительное время для улучшения своих предложений до 23:59 (по ташкентскому времени) 23 января 2026 года.
Консультант направит всем участникам индивидуальные процедурные письма (Process letter) об итогах этапа BO и последующих процессов приватизации.
Данное решение одобрено Государственной комиссией по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
Агентство государственных активов совместно с Консультантами предоставит общественности информацию о каждом процессе торгов, а также обеспечит надлежащее информирование участников.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов в отношении продажи Общества, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности: