Joriy yil 26-sentabr kuni “Oʻzbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi” AJ (keyingi oʻrinlarda – OʻzRTXB) 4,44 foizi (3 326 031 dona) aksiyalarining ommaviy joylashtirilishi boshlangan va joriy yil 8-noyabr kuniga qadar davom etgan.
“Xalqchil IPO” dasturi doirasida KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi Strategik konsultant sifatida va “KAP DEPO” investitsiya kompaniyasi (“Kapital-Depozit” MChJ, “Satori Capital” MChJ va “Satori IB Group” MChJ anderrayterlar konsorsiumi) anderrayter sifatida jalb etilgan.
Shuningdek, “OʻzRTXB” AJ aksiyalarini ommaviy joylashtirish jarayonida raqobat muhitini taʼminlash va jamoatchilik qamrovini kengaytirish maqsadida qoʻshimcha ravishda 10 dan ortiq“Mulk sarmoya brokerlik uyi” AJ, “Freedom Finance” MChJ, “Alkes Research” MChJ, “Alp Omad Invest” MChJ, “Premium Finance” MChJ, “Qoraqalpogʻiston vaqt” MChJ, “Dalal standart” MChJ, “Leader Finance Capital” MChJ, “Tat-Reestr” MChJ va “Finance Invest Brok” MChJ kabi investitsiya vositachilari jalb qilindi.
Investorlarning buyurtmalarini qabul qilish “Toshkent” RFB savdo maydonchasida amalda boʻlgan usullarga qoʻshimcha ravishda, “E-auksion” elektron savdo platformasi (ipo.e-auksion.uz) va uning mobil ilovasi, shuningdek “KAP DEPO” kompaniyasining GoInvest ilovasi hamda Jett servisi (Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile ilovalari) va uning app.jett.uz veb-terminali orqali onlayn xarid qilish imkoniyatlari yaratildi.
Respublikaning barcha viloyatlarida “Roadshow” taqdimotlari oʻtkazilib, Davaktiv agentligi, “OʻzRTXB“ AJ, “E-auksion” platformasi mutaxassislari hamda kapital bozorining professional ishtirokchilari tomonidan aholi bilan jonli uchrashuvlar tashkillashtirildi.
Bundan tashqari, respublikaning barcha tuman va shaharlaridagi hokim yordamchilari koʻmagida mahallalarga chiqqan holda aholi orasida tushuntirish ishlari olib borildi hamda qiziqish bildirgan fuqarolarga arizalar berilishida amaliy yordam koʻrsatildi.
Natijada, joylashtirilishi rejalashtirilgan aksiyalar hajmiga nisbatan 108 foiz, yaʼni 3 606 466 ta aksiyalarni sotib olish uchun 12,6 mingta jismoniy va yuridik shaxslardan 46,6 mlrd soʻmlik takliflar kelib tushdi.
Aksiyalarni sotib olish boʻyicha takliflar koʻp tushganligi bois, jarayonning xalqchilligini taʼminlash va keng aholini qatlamini aksiyadorlar qatoriga kiritish maqsadida aksiyalarni sotib olish boʻyicha narx diapazonining quyi qismidagi narx boʻyicha jismoniy shaxslarning kam miqdorga ega boʻlgan buyurtmalari ustuvor ravishda joylashtirildi.
Anderrayter tomonidan kelib tushgan takliflar avval eʼlon qilingan mezonlar asosida saralanishi natijasida jami 42,9 mlrd. soʻmlik 11 298 ta buyurtmalar (11 234 ta jismoniy va 64 ta yuridik shaxslar) qondirildi.
Taʼkidlash joizki, 2024-yil 26-oktabrda boʻlib oʻtgan “OʻzRTXB” AJ aksiyadorlarining navbatdan tashqari umumiy yigʻilishi qarori bilan “Xalqchil IPO” doirasida aksiyalarni sotib olgan investorlar har bir aksiyalari uchun qoʻshimcha 4 tadan aksiya olishi belgilandi.
Davaktiv agentligi “Xalqchil IPO” doirasida ishtirok etgan barcha manfaatdor tomonlar, jumladan, konsultantlar, anderrayterlar, investorlarga minnatdorchilik bildiradi hamda mazkur jarayon mamlakatning yetakchi davlat kompaniyalariga keng aholi qatlamlarini investitsiya kiritishga jalb qilish uchun boshlangʻich nuqta boʻlishiga ishonch bildiradi.

The process of public offering of UZEX shares within the framework of "People's IPO" program was successfully completed
As previously reported, in order to form a broad class of owners - shareholders among all segments of the population in the country, within the framework of the program "People's IPO" began a new stage of public offering of shares of leading state companies of the country.
On September 26 this year, started public offering of 4.44% (3,326,031) shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange" (hereinafter - UZEX) and continued until November 8 this year.
Within the framework of the "People's IPO" program, international consulting company "KPMG" was attracted as a Strategic Consultant, investment company "KAP DEPO" (consortium of underwriters Kapital-Depozit LLC, Satori Capital LLC and Satori IB Group LLC) as an Underwriter.
In addition, in order to ensure a competitive environment in the process of public offering of UZEX shares and to expand the coverage of the public, more than 10 investment intermediaries were additionally involved , such as JSC “Mulk Sarmoya Brokerlik Uyi”, LLC “Freedom Finance”, LLC “Alkes Research”, LLC “Alp Omad Invest”, LLC “Premium Finance”, LLC “Qoraqalpogiston Vaqt”, LLC “Dalal Standart”, LLC “Leader Finance Capital”, LLC “Silk Capital”, LLC “Ishonch Ltd”, LLC “Tat-Reestr” and LLC “Finance Invest Brok”.
To accept investors' applications, in addition to the existing methods on the RSE “Toshkent” trading platform, the opportunity to buy shares online was provided through the electronic trading platform “E-auksion (ipo.e-auksion.uz) and its mobile application, as well as through the application GoInvest of the company “KAP DEPO” and Jett service ( applications Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile) and its web terminal app.jett.uz.
In all regions of the country “Roadshow" presentations were held, within the framework of which meetings with the population were organized with the participation of specialists from the UzSAMA, UZEX, "E-auksion" platform, as well as professional participants of the capital market.
In addition, with the help of assistants of khokims of all districts and cities of the republic, explanatory work was carried out among the residents in mahallas, as well as practical assistance was provided to citizens who showed interest in submitting applications.
As a result, offers were received from 12.6 thousand individuals and legal entities for the amount of 46.6 billion UZS to purchase 3,606,466 shares, which is 108% of the planned volume of placement.
Due to the large number of offers for purchase of shares, in order to ensure popularization of the process and inclusion of wide layers of population in the number of shareholders, applications of individuals for purchase of shares with small volumes at prices in the lower boundary of the price range were satisfied in priority.
Based on the results of selection of offers conducted by the Underwriter on the basis of previously announced criteria, 11,298 applications were satisfied (11,234 individuals and 64 legal entities) for the total amount of 42.9 billion UZS.
It should be noted that according to the decision of the extraordinary general meeting of UZEX shareholders held on October 26, 2024, 4 additional shares for each purchased share within the framework of the program “People's IPO” are provided to investors.
The UzSAMA expresses its gratitude to all stakeholders, including consultants, underwriters and investors who participated in the “People's IPO” program, and expresses confidence that this process will become a starting point for attracting the general public to invest in the leading state companies of the country.