Joriy yil 26-sentabr kuni “Oʻzbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi” AJ (keyingi oʻrinlarda – OʻzRTXB) 4,44 foizi (3 326 031 dona) aksiyalarining ommaviy joylashtirilishi boshlangan va joriy yil 8-noyabr kuniga qadar davom etgan.
“Xalqchil IPO” dasturi doirasida KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi Strategik konsultant sifatida va “KAP DEPO” investitsiya kompaniyasi (“Kapital-Depozit” MChJ, “Satori Capital” MChJ va “Satori IB Group” MChJ anderrayterlar konsorsiumi) anderrayter sifatida jalb etilgan.
Shuningdek, “OʻzRTXB” AJ aksiyalarini ommaviy joylashtirish jarayonida raqobat muhitini taʼminlash va jamoatchilik qamrovini kengaytirish maqsadida qoʻshimcha ravishda 10 dan ortiq“Mulk sarmoya brokerlik uyi” AJ, “Freedom Finance” MChJ, “Alkes Research” MChJ, “Alp Omad Invest” MChJ, “Premium Finance” MChJ, “Qoraqalpogʻiston vaqt” MChJ, “Dalal standart” MChJ, “Leader Finance Capital” MChJ, “Tat-Reestr” MChJ va “Finance Invest Brok” MChJ kabi investitsiya vositachilari jalb qilindi.
Investorlarning buyurtmalarini qabul qilish “Toshkent” RFB savdo maydonchasida amalda boʻlgan usullarga qoʻshimcha ravishda, “E-auksion” elektron savdo platformasi (ipo.e-auksion.uz) va uning mobil ilovasi, shuningdek “KAP DEPO” kompaniyasining GoInvest ilovasi hamda Jett servisi (Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile ilovalari) va uning app.jett.uz veb-terminali orqali onlayn xarid qilish imkoniyatlari yaratildi.
Respublikaning barcha viloyatlarida “Roadshow” taqdimotlari oʻtkazilib, Davaktiv agentligi, “OʻzRTXB“ AJ, “E-auksion” platformasi mutaxassislari hamda kapital bozorining professional ishtirokchilari tomonidan aholi bilan jonli uchrashuvlar tashkillashtirildi.
Bundan tashqari, respublikaning barcha tuman va shaharlaridagi hokim yordamchilari koʻmagida mahallalarga chiqqan holda aholi orasida tushuntirish ishlari olib borildi hamda qiziqish bildirgan fuqarolarga arizalar berilishida amaliy yordam koʻrsatildi.
Natijada, joylashtirilishi rejalashtirilgan aksiyalar hajmiga nisbatan 108 foiz, yaʼni 3 606 466 ta aksiyalarni sotib olish uchun 12,6 mingta jismoniy va yuridik shaxslardan 46,6 mlrd soʻmlik takliflar kelib tushdi.
Aksiyalarni sotib olish boʻyicha takliflar koʻp tushganligi bois, jarayonning xalqchilligini taʼminlash va keng aholini qatlamini aksiyadorlar qatoriga kiritish maqsadida aksiyalarni sotib olish boʻyicha narx diapazonining quyi qismidagi narx boʻyicha jismoniy shaxslarning kam miqdorga ega boʻlgan buyurtmalari ustuvor ravishda joylashtirildi.
Anderrayter tomonidan kelib tushgan takliflar avval eʼlon qilingan mezonlar asosida saralanishi natijasida jami 42,9 mlrd. soʻmlik 11 298 ta buyurtmalar (11 234 ta jismoniy va 64 ta yuridik shaxslar) qondirildi.
Taʼkidlash joizki, 2024-yil 26-oktabrda boʻlib oʻtgan “OʻzRTXB” AJ aksiyadorlarining navbatdan tashqari umumiy yigʻilishi qarori bilan “Xalqchil IPO” doirasida aksiyalarni sotib olgan investorlar har bir aksiyalari uchun qoʻshimcha 4 tadan aksiya olishi belgilandi.
Davaktiv agentligi “Xalqchil IPO” doirasida ishtirok etgan barcha manfaatdor tomonlar, jumladan, konsultantlar, anderrayterlar, investorlarga minnatdorchilik bildiradi hamda mazkur jarayon mamlakatning yetakchi davlat kompaniyalariga keng aholi qatlamlarini investitsiya kiritishga jalb qilish uchun boshlangʻich nuqta boʻlishiga ishonch bildiradi.

Успешно завершился процесс публичного размещения акций АО "УзРТСБ" в рамках программы "Народное IPO"
Как сообщалось ранее, в целях формирования в стране широкого класса собственников – акционеров среди всех слоев населения, в рамках программы “Народное IPO” начался новый этап публичного предложения акций ведущих государственных компаний страны.
26 сентября текущего года началось публичное размещение 4,44% (3 326 031 штук) акций АО “Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа” (далее – АО “УзРТСБ”) и продолжалось до 8 ноября текущего года.
В рамках программы “Народное IPO” в качестве Стратегического консультанта привлечена международная консалтинговая компания “KPMG”, в качестве андеррайтера – инвестиционная компания “KAP DEPO” (консорциум андеррайтеров ООО "Kapital-Depozit", ООО "Satori Capital" и ООО "Satori IB Group").
Кроме того, для обеспечения конкурентной среды в процессе публичного размещения акций АО “УзРТСБ” и расширения охвата общественности, дополнительно привлечены более 10 инвестиционных посредников, такие как АО “Мулк сармоя брокерлик уйи”, ООО “Freedom Finance”, ООО “Alkes Research”, ООО “Alp Omad Invest”, ООО “Premium Finance”, ООО “Қорақалпоғистон вақт”, ООО “Dalal Standart”, ООО “Leader Finance Capital”, ООО “Silk Capital”, ООО “Ishonch Ltd”, ООО “Tat-Reestr” и ООО “Finance Invest Brok”.
Для приёма заявок инвесторов, в дополнение к существующим методам на торговой площадке РФБ “Тошкент”, предоставлена возможность покупки акций онлайн через электронную торговую платформу “E-auksion” (ipo.e-auksion.uz) и её мобильное приложение, а также через приложение GoInvest компании “KAP DEPO” и сервис Jett (приложения Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile) и его веб-терминал app.jett.uz.
Во всех регионах республики были проведены “Roadshow” презентации, в рамках которых с участием специалистов Агентства госактивов, АО “УзРТСБ”, платформы “E-auksion”, а также профессиональных участников рынка капитала организованы встречи с населением.
Кроме того, при содействии помощников хокимов всех районов и городов республики проведены разъяснительные работы среди населения в махаллях, а также оказано практическое содействие гражданам проявившим заинтересованность в подаче заявок.
В результате поступили предложения от 12,6 тыс. физических и юридических лиц на сумму 46,6 млрд сум для покупки 3 606 466 штук акций, что составляет 108% от запланированного объёма размещения.
В связи с большим количеством предложений на приобретение акций, в целях обеспечения народности процесса и включения широких слоев населения в число акционеров, приоритетно были удовлетворены заявки физических лиц на покупку акций с небольшими объемами по ценам в нижней границе ценового диапазона.
По итогам отбора предложений, проведенного андеррайтером на основе ранее объявленных критериев, было удовлетворено 11 298 заявок (11 234 физические и 64 юридические лица) на общую сумму 42,9 млрд сумов.
Следует отметить, что согласно решению внеочередного общего собрания акционеров АО “УзРТСБ”, состоявшегося 26 октября 2024 года, инвесторам предоставляются по 4 дополнительных акций за каждую купленную акцию в рамках программы Народное IPO.
Агентство госактивов выражает благодарность всем заинтересованным сторонам, в том числе консультантам, андеррайтерам и инвесторам, участвовавшим в программе “Народное IPO”, и выражает уверенность, что данный процесс станет отправной точкой для привлечения широких слоев населения к инвестированию в ведущие государственные компании страны.