Davaktiv agentligida navbatdagi "Rahbar va yoshlar" ochiq muloqoti tashkil etildi
Joriy yil 24-dekabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov ishtirokida tizimidagi yoshlar bilan "Rahbar va yoshlar" ochiq muloqoti tashkil qilindi. Mazkur tadbir Agentlikning markaziy apparati, hududiy boshqarmalari va tizim tashkilotlarining 230 dan ortiq yoshlari ishtirokida boʻlib oʻtdi.
A.Ortikov soʻzining boshida Muhtaram Prezidentimiz tomonidan 2024-yil Oʻzbekistonda “Yoshlar va biznesni qoʻllab-quvvatlash yili” deb eʼlon qilinganligi, shuningdek, Prezidentimizning 2024-yil 21-fevraldagi “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qoʻllab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilinganligi, yurtimizda yoshlarga boʻlgan eʼtibor va ularga nisbatan ishonchning yuqori ekanligidan dalolat berishini taʼkidlab oʻtdi.
Oʻz oʻrnida, bugungi kunda Davaktiv agentligi tizimida 255 nafar yoshlar faoliyat koʻrsatib kelayotgan boʻlsa (jami tizimdagi xodimlarning 24 foizi), ulardan 20 nafari rahbarlik lavozimlarida ishlab kelmoqda. Joriy yil mobaynida yoshlar bilan ishlash, xususan ularni qoʻllab-quvvatlash, malakasini oshirish boʻyicha tizimda bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, Davaktiv agentligi tizimidagi yoshlarning bilim va salohiyatlarini oshirish maqsadida:
• Davaktiv agentligining bir qator yosh xodimlari Xitoy Xalq Respublikasida “Davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish va Oʻzbekistonning xalqaro hamkorligi sohasidagi salohiyatini oshirish” mavzusida oʻtkazilgan seminarda qatnashishdi;
• Ikki yosh xodimlar tomonidan Birlashgan Arab Amirliklarida biznes soha vakillariga Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlari taqdimot qilindi hamda Turkiya Respublikasida boʻlib oʻtgan “Oʻzbekiston-Turkiya biznes forumi” doirasida ishtiroki taʼminlandi;
• Bir nafar yosh xodim Shveysariyaning Jeneva, AQSHning Vashington va Qozogʻistonning Ostona shaharlarida boʻlib oʻtgan Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishi boʻyicha Ishchi guruhining yigʻilishlarida qatnashdi;
• Bir nafar yosh xodim Yaponiyaning Tokio shahrida boʻlib oʻtgan “Loyihalarni boshqarish” boʻyicha treningda ishtirok etib, xorijiy davlatlar tajribalarini oʻrganib qaytdi.
Shuningdek, Davaktiv agentligi tizimida faoliyat olib borayotgan yosh xodimlardan 2 nafari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirishga tayyorlash boshqarmasi bosh mutaxassisi Omanov Shoxjaxon va Metodologiya boshqarmasi yetakchi mutaxassisi Yaxshiboyev Shohruh hozirda Janubiy Koreyaning “Ajou University” universitetining “MBA in IT-Business” magistratura bosqichini yakunlash arafasida ekanligi aytib oʻtildi.
Tadbir davomida Davaktiv agentligining bir qator yosh xodimlari oʻz maʼruzalari bilan ham ishtirok etdi va oʻzining tajribasi va yoshlarga yaratilgan sharoitlar haqida soʻz yuritdi.
Kelgusida ham Davaktiv agentligi tizimida faoliyat olib borayotgan yoshlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha ishlarni tizimli ravishda davom ettirilishi taʼkidlanib oʻtildi.
Tadbir soʻngida, Davaktiv agentligining yoshlari tomonidan bir qator takliflar bildirildi hamda ularning takliflari 2025-yil uchun ishlab chiqiladigan Yoshlar bilan ishlash boʻyicha Davaktiv agentligining dasturiga kiritilishi belgilandi. Oʻz oʻrnida, eng faol va izlanuvchan yoshlarga tashakkurnoma va esdalik sovgʻalari topshirildi.

On December 24 of the current year in the building of the State Assets Management Agency was held an open dialog “Leader and Youth” with the participation of the Director of UzSAMA Akmalhon Ortikov. The event was attended by more than 230 young specialists from the central office of the Agency, territorial departments and system organizations.
At the beginning of the speech, A. Ortikov noted that on the initiative of the esteemed President in 2024 in Uzbekistan was declared the “Year of Support for Youth and Business”, as well as the Presidential Decree of February 21, 2024 on the State Program for the implementation of the strategy “Uzbekistan - 2030” in terms of the year of support for youth and business. He emphasized that this shows the high attention and trust given to youth in our country.
At the moment, 255 young specialists (24% of the total number of employees in the system) work in the system of UzSAMA, 20 of whom hold managerial positions. In the current year, the organization has implemented several initiatives to work with young people, in particular, aimed at their support and professional development. For example, the following steps were taken to increase the knowledge and capacity of UzSAMA youth staff:
• Several young staff members of UzSAMA participated in a seminar held in the People's Republic of China on “Privatization of Enterprises with state participation and Enhancing Uzbekistan's Capacity for international cooperation”.
• Two young employees made a presentation on the privatization process in Uzbekistan for business representatives in the United Arab Emirates and also took part in the “Uzbek-Turkish Business Forum” held in the Republic of Turkey.
• One young staff member participated in the meetings of the Working Group on Uzbekistan's accession to the World Trade Organization held in Geneva (Switzerland), Washington (USA) and Astana (Kazakhstan).
• One young staff member participated in the training on “Project Management” held in Tokyo, Japan, and returned with valuable experience of international practice.
It was also noted that 2 young employees of UzSAMA, chief specialist of the Department of privatization and preparation for privatization of state assets Omanov Shokhjahon and leading specialist of the Methodology Department Yakhshiboev Shohruh, are currently in the final stage of the master's program “MBA in IT-Business” at Ajou University (South Korea).
During the event, a number of young employees of UzSAMA also made presentations, shared their experiences and talked about the opportunities and conditions for development created for young people.
It was emphasized that in the future the work to support young people working in the system of UzSAMA will continue in a systematic manner.
At the end of the event, the young employees of the UzSAMA proposed a number of initiatives that will be included in the Youth Work Program of the UzSAMA to be developed for 2025. In turn, the most active and initiative young specialists were presented with letters of appreciation and memorable gifts.