Davaktiv agentligida Tatyana Proskuryakova Jahon bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasining yangi rahbari sifatida ish boshlaganligi munosabati bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Joriy yil 2-oktabr kuni Davaktiv agentligida Jahon bankining Markaziy Osiyo boʻyicha mintaqaviy direktori Tatyana Proskuryakova boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv oʻtkazildi.
Uchrashuv boshida Davaktiv agentligi direktori A.Ortikov joriy yilning iyul oyidan Toshkent shahrida Jahon bankining mintaqaviy vakolatxonasi faoliyatini boshlaganligi, shuningdek, Tatyana Proskuryakova Jahon bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasining yangi rahbari lavozimida ish boshlaganligi munosabati bilan, uning kelgusi faoliyatiga muvaffaqiyatlar, yuksak marralar va natijalarga erishish yuzasidan tilaklar bildirdi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama hamkorlik samarali tus olib, islohotlar kesimida oʻzining muhim natijalarini koʻrsatishga ulgurgani, xususan, Jahon banki bilan yaqin hamkorlikda “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi va “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunlari ishlab chiqilib, qabul qilinganligiga alohida eʼtibor qaratib oʻtildi.
Shuningdek, ishlab chiqilgan fundamental hujjatlarning qabul qilinishi Oʻzbekistonda xususiylashtirish jarayonlarining samaradorligini sezilarli darajada oshirish imkonini berganligi eʼtirof etildi.
Joriy yil boshida Prezident qarori bilan 2024-yilga moʻljallangan yangi xususiylashtirish dasturi tasdiqlanganligi, unga koʻra 247 ta davlat korxonalari aksiyalari va 1000 dan ortiq koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish, shuningdek, yirik davlat kompaniyalari aksiyalarini mahalliy va xalqaro bozorlarda IPO va SPO shaklida ommaviy joylashtirish koʻzda tutilganligi ham eslatib oʻtildi.
Oʻz navbatida, uchrashuv davomida tomonlar joriy loyihalarga ham toʻxtalib, “Jahon bankining Oʻzbekistonda institutsional salohiyatni oshirish” (IBL) loyihasi doirasida Davlat korxonalari faoliyatini monitoring qilish tizimini avtomatlashtirish dasturini ishlab chiqish (BI-sistema) hamda Davlat korxonalarini korporativ boshqaruv tizimlari va yagona siyosatini takomillashtirish boʻyicha xalqaro maslahatchini jalb qilish kabi loyihalarni amalga oshirishning dolzarbligi va uni jadallashtirish zarurligini muhokama qildilar.
Bundan tashqari, Davaktiv agentligi tomonidan 2025-2030-yillarga moʻljallangan davlat korxonalarini isloh qilish va xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish rejalashtirilganligi maʼlum qilindi. Shu munosabat bilan Jahon banki ushbu muhim hujjatni ishlab chiqishda texnik yordam koʻrsatishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.

В Агентстве госактивов прошла встреча по случаю начала работы Татьяны Проскуряковой в качестве нового главы представительства Всемирного банка в Узбекистане
2 октября текущего года в Агентстве госактивов состоялась встреча с представителями делегации во главе с региональным директором Всемирного банка по Центральной Азии Татьяной Проскуряковой.
В начале встречи директор Агентства госактивов А.Ортиков поздравил Татьяну Проскурякову с началом  деятельности регионального представительства Всемирного банка в Ташкенте с июля текущего года, а также с вступлением в должность нового руководителя представительства Всемирного банка в Узбекистане и пожелал успехов, достижения высоких результатов и новых вершин в ее будущей деятельности.
Также было подчеркнуто, что двустороннее сотрудничество успешно развивается и уже продемонстрировало значительные результаты в рамках реформ. В частности, в тесном сотрудничестве с Всемирным банком были разработаны и приняты Законы «Об управлении государственным имуществом» и «О приватизации государственного имущества».
Также было отмечено, что принятие разработанных основополагающих документов значительно повысило эффективность процессов приватизации в Узбекистане.
В начале года президентом была утверждена новая программа приватизации на 2024 год, согласно которой планируется приватизация долей в 247 государственных предприятиях и более 1000 объектов недвижимости, а также размещение акций крупных государственных компаний на местных и международных рынках в формате IPO и SPO.
В ходе встречи стороны также обсудили текущие проекты, включая разработку программы автоматизации системы мониторинга деятельности государственных предприятий (BI-система) в рамках проекта Всемирного банка по повышению институционального потенциала в Узбекистане (IBL), а также необходимость привлечения международного консультанта для совершенствования системы корпоративного управления и единой политики государственных предприятий.
Кроме того, было сообщено о планах агентства Давактив по разработке стратегии реформирования и приватизации государственных предприятий на 2025-2030 годы. В этой связи Всемирный банк выразил готовность оказать техническую помощь в разработке этого важного документа.
В завершение встречи стороны обсудили механизмы ускорения реализации текущих проектов и совместные действия, договорившись о продолжении активного сотрудничества для разработки новых перспективных инициатив.