Davaktiv agentligida Tatyana Proskuryakova Jahon bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasining yangi rahbari sifatida ish boshlaganligi munosabati bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Joriy yil 2-oktabr kuni Davaktiv agentligida Jahon bankining Markaziy Osiyo boʻyicha mintaqaviy direktori Tatyana Proskuryakova boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv oʻtkazildi.
Uchrashuv boshida Davaktiv agentligi direktori A.Ortikov joriy yilning iyul oyidan Toshkent shahrida Jahon bankining mintaqaviy vakolatxonasi faoliyatini boshlaganligi, shuningdek, Tatyana Proskuryakova Jahon bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasining yangi rahbari lavozimida ish boshlaganligi munosabati bilan, uning kelgusi faoliyatiga muvaffaqiyatlar, yuksak marralar va natijalarga erishish yuzasidan tilaklar bildirdi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama hamkorlik samarali tus olib, islohotlar kesimida oʻzining muhim natijalarini koʻrsatishga ulgurgani, xususan, Jahon banki bilan yaqin hamkorlikda “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi va “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunlari ishlab chiqilib, qabul qilinganligiga alohida eʼtibor qaratib oʻtildi.
Shuningdek, ishlab chiqilgan fundamental hujjatlarning qabul qilinishi Oʻzbekistonda xususiylashtirish jarayonlarining samaradorligini sezilarli darajada oshirish imkonini berganligi eʼtirof etildi.
Joriy yil boshida Prezident qarori bilan 2024-yilga moʻljallangan yangi xususiylashtirish dasturi tasdiqlanganligi, unga koʻra 247 ta davlat korxonalari aksiyalari va 1000 dan ortiq koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish, shuningdek, yirik davlat kompaniyalari aksiyalarini mahalliy va xalqaro bozorlarda IPO va SPO shaklida ommaviy joylashtirish koʻzda tutilganligi ham eslatib oʻtildi.
Oʻz navbatida, uchrashuv davomida tomonlar joriy loyihalarga ham toʻxtalib, “Jahon bankining Oʻzbekistonda institutsional salohiyatni oshirish” (IBL) loyihasi doirasida Davlat korxonalari faoliyatini monitoring qilish tizimini avtomatlashtirish dasturini ishlab chiqish (BI-sistema) hamda Davlat korxonalarini korporativ boshqaruv tizimlari va yagona siyosatini takomillashtirish boʻyicha xalqaro maslahatchini jalb qilish kabi loyihalarni amalga oshirishning dolzarbligi va uni jadallashtirish zarurligini muhokama qildilar.
Bundan tashqari, Davaktiv agentligi tomonidan 2025-2030-yillarga moʻljallangan davlat korxonalarini isloh qilish va xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish rejalashtirilganligi maʼlum qilindi. Shu munosabat bilan Jahon banki ushbu muhim hujjatni ishlab chiqishda texnik yordam koʻrsatishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.

UzSAMA hosted a meeting on the occasion of Tatyana Proskuryakova's start of work as the new head of the World Bank's representative office in Uzbekistan
On October 2 this year, a meeting was held at the State Assets Management Agency with representatives of a delegation led by World Bank's Regional Director for Central Asia Tatiana Proskuryakova.
At the beginning of the meeting, the Director of the UzSAMAA. Ortikov, congratulated Tatiana Proskuryakova on the commencement of the regional office of the World Bank in Tashkent since July of this year, as well as on her appointment as the new head of the World Bank's office in Uzbekistan. He wished her success, achievement of high results in her future activities.
It was also emphasized that bilateral cooperation is successfully developing and has already demonstrated significant results within the framework of reforms. In particular, in close collaboration with the World Bank, the Laws "On Management of State Property" and "On Privatization of State Property" were developed and adopted.
Additionally, it was noted that the adoption of these fundamental documents has significantly increased the efficiency of privatization processes in Uzbekistan.
At the beginning of the year, a new privatization program for 2024 was approved by the President, which includes plans to privatize shares in 247 state enterprises and over 1,000 real estate properties, as well as to list shares of large state companies on local and international markets in the form of IPOs and SPOs.
During the meeting, the parties also discussed ongoing projects, including the development of an automation program for the monitoring system of state enterprises' activities (BI system) within the framework of the World Bank's project to increase institutional capacity in Uzbekistan (IBL), as well as the need to attract an international consultant to improve the corporate governance system and unified policy of state enterprises.
Furthermore, it was reported that UzSAMA plans to develop a strategy for reforming and privatizing state enterprises in 2025-2030 years. In this regard, the World Bank expressed its readiness to provide technical assistance in the development of this important document.