"O'zgashkliti" MCHJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushi sotilganligi to'g'risida axborot
Davaktiv agentligi Davlat tender komissiyasining tegishli qaroriga muvofiq, “O‘zGAShKLITI” MChJ (keyingi o‘rinlarda – Jamiyat) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini 133,7 mlrd. so‘m qiymatda sotib olish bo‘yicha savdo g‘olibi – “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” MChJ bilan shartnoma shartlari (to‘lov muddatlari va shakllari)ni kelishgan holda oldi-sotdi shartnomasi imzolanganligini ma'lum qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 11 fevraldagi "Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to‘g‘risida"gi PF-6167-son Farmoniga muvofiq xususiylashtirilishi belgilangan “O‘zGAShKLITI” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotish “UzAssets investisiya kompaniyasi” AJ (keyingi o‘rinlarda – UzAssets) tomonidan jalb qilinadigan konsultant tomonidan amalga oshirilishi belgilangan.
Avval axborot berilganidek, ushbu xususiylashtirish jarayonlarini eng yaxshi xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun tanlov asosida Grant Thornton xalqaro konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb qilingan va “Dentons” xalqaro yuridik firmasi tomonidan huquqiy hamrohlik qilingan.
Konsultant tomonidan ushbu savdo jarayoni bo‘yicha keng ko‘lamli marketing ishlari olib borilib, xususiylashtirish jarayonining “Investor sounding” (investorlarni xabardor qilish/ogohlantirish) bosqichida Jamiyat to‘g‘risida investisiya tizerlari (Investment teasers) tayyorlangan va Grant Thornton konsalting kompaniyasi tomonidan, jumladan uning xalqaro ofislar tarmog‘i orqali Jamiyat faoliyat yuritayotgan sohadagi 25 dan ortiq xorijiy va mahalliy investorlarga yuborilgan.
Natijada, raqobat muhiti ta'minlangan holda talabgorlarning savdo jarayonlarida ishtirok etish uchun arizalari Konsultantga kelib tushgan.
Xususiylashtirish jarayonlarining keyingi bosqichlarida qiziqish bildirgan talabgorlarga Aktivning faoliyati bilan yaqindan tanishishlari uchun konsultant tomonidan tayyorlangan soliq, moliya, huquqiy va ekologik tahlillar (due-diligence) mavjud bo‘lgan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish hamda Jamiyat boshqaruvi, shuningdek, Konsultantga savollar berish, Jamiyatga tashrif buyurgan holda o‘rganish imkoniyati yaratilgan.
Shunga ko‘ra, ushbu talabgorlardan Jamiyatni sotib olish bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lgan (Binding offer) takliflari qabul qilingan.
Konsultant tavsiyasiga asosan, shuningdek “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” MChJ tomonidan taklif etilgan narx taklifi boshqa talabgorning narx taklifidan hamda mustaqil baholash tashkiloti tomonidan taqdim etilgan baholash hisobotidagi Jamiyatning tavsiyaviy bozor qiymatidan yuqoriligini inobatga olib Davlat tender kommissiyasining tegishli yig‘ilish bayoni qarori bilan ushbu talabgorning taklifi eng yaxshi taklif sifatida qayd etilgan va savdo g‘olibi deb topilgan.

Information about the sale of a 100 percent state share of “Uzgashkliti” LLC
State Assets Management Agency, in accordance with the relevant resolution of the State Tender Commission, announces the signing of Sale and Purchase Agreement, negotiating agreement terms ( dates and forms of payment), with the winner of the public sales for purchase of 100% state share in the authorized capital of "UzGASHKLITI" LLC (hereinafter - the Company) for 133.7 billion soums - "SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT" LLC.
In accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan on February 11, 2021 №PD-6167 "About measures on further acceleration of privatization processes of state assets", sale of 100% state share in authorized capital of "UzGASHKLITI" LLC is realized by the consultant attracted by "UzAssets Investment Company" JSC (hereinafter - UzAssets).
As previously informed, the international consulting company Grant Thornton was attracted for carrying out the privatization process of this state asset on the basis of the best international experience, and the legal support was provided by the international law firm Dentons.
As part of this sales process, complex marketing events were carried out, including the sending of investment teasers by Grant Thornton to more than 25 international and local investors, including through its network of international offices, at the stage of "Investor sounding".
As a result, the Consultant received proposals to participate in the sales processes by providing a competitive environment.
Applicants interested in the next stages of the privatization processes were given the opportunity to access the Virtual Data Room (VDR), including financial, legal, environmental and tax due-diligence, prepared by a consultant, as well as the opportunity to address questions to the Consultant and examine the Company's performance directly by visiting it.
Accordingly, binding offers to purchase this asset were accepted from these applicants.
Based on recommendations of the Consultant and considering that the price offered by SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT LLC is higher than the price range offered by other bidders, as well as the estimated market value of the Company calculated by the Consultant and the independent appraisal organization, the proposal of this applicant was considered the best and the successful by relevant resolution of the State Tender Commission.