"O'zgashkliti" MCHJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushi sotilganligi to'g'risida axborot
Davaktiv agentligi Davlat tender komissiyasining tegishli qaroriga muvofiq, “O‘zGAShKLITI” MChJ (keyingi o‘rinlarda – Jamiyat) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini 133,7 mlrd. so‘m qiymatda sotib olish bo‘yicha savdo g‘olibi – “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” MChJ bilan shartnoma shartlari (to‘lov muddatlari va shakllari)ni kelishgan holda oldi-sotdi shartnomasi imzolanganligini ma'lum qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 11 fevraldagi "Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to‘g‘risida"gi PF-6167-son Farmoniga muvofiq xususiylashtirilishi belgilangan “O‘zGAShKLITI” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotish “UzAssets investisiya kompaniyasi” AJ (keyingi o‘rinlarda – UzAssets) tomonidan jalb qilinadigan konsultant tomonidan amalga oshirilishi belgilangan.
Avval axborot berilganidek, ushbu xususiylashtirish jarayonlarini eng yaxshi xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun tanlov asosida Grant Thornton xalqaro konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb qilingan va “Dentons” xalqaro yuridik firmasi tomonidan huquqiy hamrohlik qilingan.
Konsultant tomonidan ushbu savdo jarayoni bo‘yicha keng ko‘lamli marketing ishlari olib borilib, xususiylashtirish jarayonining “Investor sounding” (investorlarni xabardor qilish/ogohlantirish) bosqichida Jamiyat to‘g‘risida investisiya tizerlari (Investment teasers) tayyorlangan va Grant Thornton konsalting kompaniyasi tomonidan, jumladan uning xalqaro ofislar tarmog‘i orqali Jamiyat faoliyat yuritayotgan sohadagi 25 dan ortiq xorijiy va mahalliy investorlarga yuborilgan.
Natijada, raqobat muhiti ta'minlangan holda talabgorlarning savdo jarayonlarida ishtirok etish uchun arizalari Konsultantga kelib tushgan.
Xususiylashtirish jarayonlarining keyingi bosqichlarida qiziqish bildirgan talabgorlarga Aktivning faoliyati bilan yaqindan tanishishlari uchun konsultant tomonidan tayyorlangan soliq, moliya, huquqiy va ekologik tahlillar (due-diligence) mavjud bo‘lgan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish hamda Jamiyat boshqaruvi, shuningdek, Konsultantga savollar berish, Jamiyatga tashrif buyurgan holda o‘rganish imkoniyati yaratilgan.
Shunga ko‘ra, ushbu talabgorlardan Jamiyatni sotib olish bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lgan (Binding offer) takliflari qabul qilingan.
Konsultant tavsiyasiga asosan, shuningdek “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” MChJ tomonidan taklif etilgan narx taklifi boshqa talabgorning narx taklifidan hamda mustaqil baholash tashkiloti tomonidan taqdim etilgan baholash hisobotidagi Jamiyatning tavsiyaviy bozor qiymatidan yuqoriligini inobatga olib Davlat tender kommissiyasining tegishli yig‘ilish bayoni qarori bilan ushbu talabgorning taklifi eng yaxshi taklif sifatida qayd etilgan va savdo g‘olibi deb topilgan.

Информация о продаже 100 процентной государственной доли ООО “Узгашклити”
Агентство по госактивам, согласно соответствующему решению Государственной тендерной комиссии, сообщает о подписании договора купли-продажи, согласовав условия договора (сроки и формы оплаты), с победителем публичных торгов по приобретению 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО «УзГАШКЛИТИ» (далее – «Общество») за 133,7 млрд. сум - ООО “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT”.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 года №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», реализация 100% государственной доли в уставном капитале ООО "УзГАШКЛИТИ" осуществляется консультантом, привлеченным со стороны АО "Инвестиционная компания UzAssets" (далее – UzAssets).
Как мы сообщали ранее, для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта была привлечена международная консалтинговая компания Grant Thornton, а правовое сопровождение оказано международной юридической фирмой Dentons.
В рамках данного процесса продаж, были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров более 25 международным и местным инвесторам компанией Grant Thornton, в том числе через её сеть международных офисов, на этапе “Investor sounding” (информирование/уведомление инвесторов).
В результате, путём обеспечения конкурентной среды, в адрес Консультанта поступили заявки на участие в процессах продаж.
Претендентам, проявившим заинтересованность в следующих этапах процессов приватизации, для детального изучения деятельности Актива предоставлена возможность доступа к виртуальной комнате данных (VDR), включая финансовый, юридический, экологический и налоговый анализ (due-diligence), подготовленный консультантом, а также предоставлена возможность задать вопросы Консультанту и изучить деятельность Общества непосредственно посещая Общество.
Соответственно, от этих заявителей были приняты обязывающие предложения (Binding offer) о приобретении данного актива.
Согласно рекомендации Консультанта и учитывая, что предлагаемая цена ООО “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” выше ценового диапазона предложенного другими претендентами, а также рассчитанной Консультантом и независимой оценочной организацией предполагаемой рыночной стоимости Общества, решением соответствующего протокола заседания Государственной тендерной комиссии предложение данного заявителя было признано лучшим предложением и победителем торгов.