“MobiUz”нинг халқаро савдо жараёнида 10 та мажбурий бўлмаган нарх таклифлари қабул қилинди
Жорий йил 14 августдаги эълонга мувофиқ“Universal Mobile Systems” МЧЖ (кейинги ўринларда – Жамият) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини халқаро очиқ савдо жараёнлари давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, халқаро савдо жараёнини самарали ва шаффоф ташкил этиш мақсадида:
• стратегик ва молиявий консультант сифатида – “Rothschild & Co”;
• молиявий консультант сифатида, шунингдек молиявий, солиқ ва юридик экспертиза (vendor due diligence) учун – “KPMG”;
• мустақил баҳоловчи сифатида – “Deloitte” халқаро компаниялари жалб этилган.
Савдо жараёнининг дастлабки EoI босқичида белгиланган муддатда АҚШ, Европа, Араб давлатлари, Яқин Шарқ, Кавказорти, Шарқий ва Марказий Осиё минтақаларидан 15 та компаниялардан (хорижий ва маҳаллий) Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар (EoI) Консультантларга келиб тушган ҳамда уларнинг барчаси кейинги – NBO босқичига ўтказилган эди.
NBO босқичида қўшимча салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари давом эттирилиб, EoI аризаларини қабул қилиш жараёнига кейинроқ яна 1 нафар хорижий компаниядан ҳам EoI аризаси келиб тушган ва NBO босқичига киритилган.
Мазкур босқичда талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)лар имзоланган ҳамда уларга Виртуал маълумотлар хонаси (VDR) орқали Жамият фаолиятига оид умумий маълумотлар ва таҳлилий маълумотлар тўплами (Information memorandum) билан танишиш имконияти яратилган. Шунингдек, Консультантлар томонидан талабгорларнинг саволларига жавоб берилган.
NBO босқичида белгиланган муддат – жорий йил 15 октябрга қадар 10 та талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлмаган нарх таклифлари (NBO) тақдим этилди.
Консультант томонидан NBO босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади, шунингдек, BO босқичига ўтказилган талабгорларга эса жараён хати (Process letter) орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот етказилади.
Савдо жараёнининг сўнгги босқичи тўғрисида:
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Консультантлар томонидан тайёрланган Жамиятнинг молиявий, солиқ ва юридик фаолияти бўйича комплекс таҳлилий ҳисоботлари (vendor due diligence) жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш, шунингдек, Жамиятга ташриф буюриш ва унинг фаолияти билан танишиш имконияти яратилади.
Шунингдек, BO аризаларини тақдим этишдан аввал, Консультант томонидан иштирокчиларга Жамиятни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича савдонинг асосий шартлари тўғрисидаги Битим (Term Sheet) имзолаш учун тақдим этилади.
Консультант томонидан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2025 йил 19 декабрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
“E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хат (Process Letter) орқали етказилади.
Давлат активлари агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда NBO босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлигининг Жамиятни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

В рамках международного процесса продажи “MobiUz” было получено 10 необязывающих ценовых предложений
В соответствии с объявлением от 14 августа текущего года, продолжается международный открытый процесс приватизации 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Universal Mobile Systems» (далее – Общество).
Напоминаем, что в целях эффективной и прозрачной организации международного процесса приватизации:
• в качестве стратегического и финансового консультанта привлечена компания «Rothschild & Co»;
• в качестве финансового консультанта, а также для проведения финансовой, налоговой и юридической экспертизы (vendor due diligence) – «KPMG»;
• в качестве независимого оценщика – международная компания «Deloitte».
На начальном EoI этапе процесса приватизации, в установленный срок, Консультантами были получены заявки о выражении заинтересованности в приобретении актива (EoI) от 15 компаний (как иностранных, так и местных) из США, Европы, арабских стран, стран Ближнего Востока, Закавказья, Восточной и Центральной Азии. Все заявители были допущены к следующему – этапу NBO .
На этапе NBO Консультантами были продолжены мероприятия по привлечению дополнительных потенциальных инвесторов и приему EoI заявок, и позже в рамках приёма EoI была получена заявка от еще одной иностранной компании, которая также была допущена к участию на этапе NBO.
На данном этапе с претендентами были подписаны Соглашения о неразглашении информации (NDA), а также предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), в которой размещён подготовленный Консультантами информационный меморандум (Information Memorandum), содержащий общие и аналитические сведения о деятельности Общества. Кроме того, Консультанты предоставляли необходимые ответы на поступающие от участников вопросы.
В установленный срок в рамках этапа NBO – 15 октября текущего года, 10 претендентов предоставили Необязывающие ценовые предложения (NBO).
Всем участникам, подавшим заявки на этапе NBO будут направлены индивидуальные уведомления от Консультанта, а прошедшим на этап BO претендентам, Консультант направит индивидуальные процедурные письма (Process letter) с подробным описанием следующего этапа процесса приватизации.
Информация о последнем этапе процесса:
Для подготовки Обязывающих предложений (BO) претендентам предоставляется доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей подготовленные Консультантами комплексные аналитические отчеты по финансовой, налоговой и юридической деятельности Общества (vendor due diligence), а также возможность посетить Общество и ознакомиться с его деятельностью.
Вместе с этим, перед подачей Обязывающих предложений (BO), Консультант предоставит участникам для подписания Соглашение об основных условиях приобретения Общества и его дальнейшей деятельности (Term Sheet).
Обязывающие предложения (BO) будут приниматься Консультантом до 23:59 (по Ташкентскому времени) 19 декабря 2025 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion»не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (залог). При этом, данный гарантийный платеж (залог) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (залог) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Агентство государственных активов выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап NBO.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов в отношении продажи Общества, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности: