“MobiUz”нинг халқаро савдо жараёнида 10 та мажбурий бўлмаган нарх таклифлари қабул қилинди
Жорий йил 14 августдаги эълонга мувофиқ“Universal Mobile Systems” МЧЖ (кейинги ўринларда – Жамият) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини халқаро очиқ савдо жараёнлари давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, халқаро савдо жараёнини самарали ва шаффоф ташкил этиш мақсадида:
• стратегик ва молиявий консультант сифатида – “Rothschild & Co”;
• молиявий консультант сифатида, шунингдек молиявий, солиқ ва юридик экспертиза (vendor due diligence) учун – “KPMG”;
• мустақил баҳоловчи сифатида – “Deloitte” халқаро компаниялари жалб этилган.
Савдо жараёнининг дастлабки EoI босқичида белгиланган муддатда АҚШ, Европа, Араб давлатлари, Яқин Шарқ, Кавказорти, Шарқий ва Марказий Осиё минтақаларидан 15 та компаниялардан (хорижий ва маҳаллий) Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар (EoI) Консультантларга келиб тушган ҳамда уларнинг барчаси кейинги – NBO босқичига ўтказилган эди.
NBO босқичида қўшимча салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари давом эттирилиб, EoI аризаларини қабул қилиш жараёнига кейинроқ яна 1 нафар хорижий компаниядан ҳам EoI аризаси келиб тушган ва NBO босқичига киритилган.
Мазкур босқичда талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)лар имзоланган ҳамда уларга Виртуал маълумотлар хонаси (VDR) орқали Жамият фаолиятига оид умумий маълумотлар ва таҳлилий маълумотлар тўплами (Information memorandum) билан танишиш имконияти яратилган. Шунингдек, Консультантлар томонидан талабгорларнинг саволларига жавоб берилган.
NBO босқичида белгиланган муддат – жорий йил 15 октябрга қадар 10 та талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлмаган нарх таклифлари (NBO) тақдим этилди.
Консультант томонидан NBO босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади, шунингдек, BO босқичига ўтказилган талабгорларга эса жараён хати (Process letter) орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот етказилади.
Савдо жараёнининг сўнгги босқичи тўғрисида:
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Консультантлар томонидан тайёрланган Жамиятнинг молиявий, солиқ ва юридик фаолияти бўйича комплекс таҳлилий ҳисоботлари (vendor due diligence) жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш, шунингдек, Жамиятга ташриф буюриш ва унинг фаолияти билан танишиш имконияти яратилади.
Шунингдек, BO аризаларини тақдим этишдан аввал, Консультант томонидан иштирокчиларга Жамиятни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича савдонинг асосий шартлари тўғрисидаги Битим (Term Sheet) имзолаш учун тақдим этилади.
Консультант томонидан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2025 йил 19 декабрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
“E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хат (Process Letter) орқали етказилади.
Давлат активлари агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда NBO босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлигининг Жамиятни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

10 non-binding price offers were received as part of the international sale process of “MobiUz”.
In accordance with the announcement dated August 14 of this year, the international open sale process for 100% state share in the charter capital of “Universal Mobile Systems” LLC (hereinafter – the Company) is ongoing.
It should be reminded that for the purposes of effective and transparent organization of the international privatization process:
• "Rothschild & Co" was engaged as a strategic and financial advisor;
• "KPMG" was engaged as a financial consultant and for financial, tax, and legal due diligence (vendor due diligence);
• "Deloitte" - as an independent appraiser.
At the initial EoI stage of the privatization process, within the established deadline, the consultants received Expressions of Interest (EoI) in acquiring the asset from 15 companies (both foreign and local) from the USA, Europe, Arab countries, the Middle East, the Caucasus, East and Central Asia. All applicants were admitted to the next – NBO stage.
During the NBO stage, the Consultants continued their efforts to attract additional potential investors and accept EoI applications. Later, as part of the EoI acceptance process, an application was received from another 1 foreign company, which was also admitted to participate in the NBO stage.
At this stage, Non-Disclosure Agreements (NDA) were signed with the applicants, and access was provided to a Virtual Data Room (VDR) containing an Information Memorandum prepared by the Consultants with general and analytical information about the Company's activities. In addition, the Consultants provided the necessary answers to questions received from participants.
Within the deadline set for the NBO stage – October 15 of this year – 10 applicants submitted Non-Binding Offers (NBO).
All participants who submitted applications at the NBO stage will receive individual notifications from the Consultant, and applicants who have advanced to the next stage will receive individual Process Letters from the Consultant with a detailed description of the next stage of the privatization process.
Information about the last stage of the process:
To prepare their Binding Offers (BO), participants will be given access to a Virtual Data Room (VDR) containing comprehensive analytical reports prepared by the Consultants on the Company's financial, tax, and legal activities (vendor due diligence), as well as the opportunity to visit the Company and be introduced to its activities.
In addition, prior to the Binding Offers (BO) being submitted, the Consultant will provide the participants with an Agreement on the basic terms and conditions of the acquisition of the Company and its further activities (Term Sheet) for signing.
Binding Offers (BO) will be accepted by the Consultant until 23:59 (Tashkent time) on December 19, 2025.
Before the above deadline, participants will also be required to transfer, via their personal account on the “E-auksion” electronic trading platform, at least 1% of the proposed binding price offer as a guarantee payment (deposit). This guarantee payment (deposit) will be returned to participants at the end of the sale process, as well as the guarantee payment (deposit) of the winner of the sale process will be transferred to the Privatization Fund as part of the redemption payment.
Information about personal accounts and bank account details opened on the “E-auksion” electronic trading platform will be sent to participants by the Consultant via individual Process Letters.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted applications, and also expresses its confidence in further constructive cooperation with the applicants who have successfully passed the NBO stage.
The State Asset Management Agency reserves the right to change the sequence of the sale process or to refuse the sale to any potential buyer(s) or to cease negotiations with them at any time without explanation.
This announcement, or any part of its content, should not be considered as a form of commitment by the State Asset Management Agency regarding the sale of the Company, which might be inferred from the publication of this announcement.
The State Asset Management Agency reserves the right, at its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(i) to amend the deadlines for all stages of the sale process;
(ii) to follow different procedures for different interested parties and/or to negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure jointly determined by the State Asset Management Agency, excluding any other potential buyer(s) without prior notice;
(iii) to terminate the sale process;
(iv) and/or to terminate any discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the sale process at any time and without explanation.