“Пахтакор футбол клуби” МЧЖнинг 100% давлат улуши савдога чиқарилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига асосан футбол клублари хусусийлаштирилиши белгиланган.
Осиё Футбол Конфедерацияси томонидан футбол клубларининг бир давлат ташкилоти тасарруфида бўлиши соғлом рақобат муҳитини яратишга тўсқинлик қилиши билдирилган. Бугунги кунда, футбол клублари давлат ташкилотлари ва давлат иштирокидаги корхоналар тасарруфида қолиб, умумий бенефициар сифатида давлат бўлиб қолмоқда
Ўз навбатида, ушбу ҳолат халқаро принципларга мувофиқ ҳисобланмайди. Шунга кўра, дастлаб жозибадорлиги юқори бўлган футбол клубларини хусусийлаштирган ҳолда хусусий секторнинг улушини босқичма-босқич ошириш режалаштирилган.
Шунга кўра, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Пахтакор футбол клуби” МЧЖнинг 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив/Жамият) бўйича оммавий савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
Давлат активидан келгусида фойдаланиш ва сотиб олишга қўйиладиган талаблар:
• Футбол клубининг фаолиятини сақлаб қолиш, ривожлантириш ва халқаро даражага олиб чиқиш;
• Футбол клуби балансидаги барча спорт объектларидан, шу жумладан футбол майдонидан фақатгина спорт фаолияти йўналишларида фойдаланиш;
• “Пахтакор” футбол клуби академияси фаолиятини сақлаб қолиш ва ривожлантириш.
Талабгорларнинг сотиб олиш бўйича таклифлари қуйидаги ҳавола орқали “E-auksion” электрон савдо платформасида қабул қилинади:
Жамият тўғрисида маълумот:
“Пахтакор” футбол клуби – Ўзбекистонда 1956 йилдан буён фаолият юритиб келаётган профессионал футбол клуби ҳисобланади.
Жамиятнинг юридик манзили: Тошкент шаҳри, Ислом Каримов кўчаси, 98А-уй.
Веб саҳифаси: www.pakhtakor.uz
Активни сотиш икки босқичда ўтказилади.
биринчи босқичда – талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пули келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабга нисбатан талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги, талабгор ва улар билан боғлиқ бўлган шахслардан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги, шунингдек келажакда бундай рўйхатларга кириш эҳтимолининг пастлиги кўриб чиқилади;
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2024 йил 15 февраль куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали тақдим этилади:
Савдонинг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайтида эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда) E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар тақдим этилади.
• талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
• талабгорнинг тўлов қобилиятининг етарлилигини тасдиқловчи бошқа ҳужжатлар (депозит сертификати, банк кафолати). Бу ҳужжатлар талабгор томонидан ўзининг молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаган ҳолларда тақдим этилади.
1. Футбол клуби фаолиятини ривожлантириш ва халқаро амалиётни жорий этиш юзасидан энг мақбул стратегия лойиҳаси танлаб олинади;
2. Актив бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолларда қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланади;
3. Активни сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
4. Талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
5. Савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
6. Актив савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
7. Савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;

100% state shares of LLC "Pakhtakor Futbol Klubi" are offered for sale
According to Presidential Decree No. PD-102 of 24 March 2023, the privatization of football clubs has been defined.
According to the Asian Football Confederation, holding football clubs by a single state organisation creates an obstacle to the formation of a healthy competitive environment. To date, football clubs remain owned by state organisations and enterprises with state participation, with the state remaining the overall beneficiary.
In turn, this situation is not in compliance with international principles. Accordingly, it is planned to step by step increase the share of the private sector by privatizing the most attractive football clubs in the first stages.
Considering the above, in accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the start of the public sales process for 100% state share in "Pakhtakor Futbol Klubi" LLC (hereinafter - the Asset / the Company).
Requirements, for further management and purchase of the state asset:
• Preservation and development of the football club's activity, promotion to the international level;
• Using all sports facilities, including the football field, which are on the balance sheet of the football club, exclusively for sports activities;
• Preservation and development of the academy of the football club "Pakhtakor".
Acceptance of proposals from applicants is carried out through the electronic trading platform "E-auksion" via the link below:
Link for participation in public sales
Information about the Company:
The Football Club "Pakhtakor" is a professional football club operating in Uzbekistan since 1956.
Legal address: 98A Islam Karimov Street, Tashkent city.
Web site: www.pakhtakor.uz
The sale of state Object will be carried out in the following two stages:
• Stage 1: applicants are pre-qualified for participation in the sale on the basis of the following terms: the completeness of the required documents, receipt of a deposit, eligibility of the draft business concept proposed as per the requirements for future usage of the assets, and that none of the applicants and related parties are on the sanctions lists of the European Union and the United States, major international financial institutions, as well as the low probability of being included in such lists in the future;
• Stage 2: the commercial proposals of the applicants (the purchase price and the period of payment), the receipt of a deposit (the amount of at least 5 percent of the price proposal), as well as the solvency are assessed.
At the first stage, applicants must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the applicant) by 18:00 (Tashkent time) February 15, 2024, and send through “E-auksion” electronic trading platform as an encrypted scanned attachment with the following documents:
• certificate of registration as a legal entity and copies of approved charter;
• a complete list of the applicant, its founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the applicant in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
• taxpayer identification number (for residents of the Republic of Uzbekistan), passport information;
Within 3 working days from the date of the State commission for privatisation decision on the results of the first stage, UzSAMA will announce the results on its official website and social networks and official notifications will be sent to all applicants.
Applicants passed to the second stage of the sale process, must apply to the second stage in accordance with application form Annex 2 (Annex 2a for individuals) through “E-auksion” electronic trading platform within 5 working days after the publication date of the official announcement by UzSAMA.
other documents confirming the applicants’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the applicant is unable to pay as per his financial statements.
1. The most optimal strategy project for the development of the football club's activities and implementation of international practices is selected;
2. in cases where the down payment amount is less than 35 percent in a sale conditional on installments, the remaining amount represents annual interest at the Central Bank prime rate;
3. if one proposal for the acquisition of a state asset is received at the first stage of the sales, the sales is considered to have failed;
4. if the applicant offers to pay the repurchase value of the state asset for a period of more than one month, his price offer is evaluated by bringing the price offer of the state asset to the current value;
5. The UzSAMA, from the date of sending the notification (except for force majeure cases), enters into a Purchase and Sale Agreement in the specified manner with the winner of the sales and the deposit made to participate in the sales will be included in the amount of redemption payments for the acquired state asset;
6. discounts are not applied for redemption payments made by the winner of the sales;
7. if the winner of the sales refuses to conclude a Purchase and Sale Agreement, the amount of the deposit made by him will not be refunded;
8. The State commission on privatisation or the Working Body, without assuming any obligations, may, at its discretion, suspend the sales at any time, as well as request additional information and/or clarifications from the participants during the sales process.
Special settlement account of the "Organization of electronic online auctions" JSC is used for the payment of the deposit:
In national currency: in UZS
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Foreign currency: USD
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Recipient's current account:
20210840800792302005 (USD);
SWIFT:
JSCLUZ22;
Phone numbers for additional information: (+99871) 259-22-56, 259-20-23.
If you have any complaints or suggestions during the sales process, you can contact the helpline of UzSAMA (+99871) 259-21-37 or 1082.