Давлат активларини бошқариш соҳасида Германия билан ҳамкорлик ривожлантирилади
Давлат активларини бошқариш агентлиги, Германия Федерал кўчмас мулк институти (BImA) ҳамда Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) вакиллари иштирокида давлат кўчмас мулкини бошқариш ва ундан самарали фойдаланиш масалаларига бағишланган онлайн учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида давлат кўчмас мулкини бошқаришнинг замонавий ёндашувлари, давлат активларини бозор тамойиллари асосида реализация қилиш, улардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, соҳага рақамли ечимларни жорий этиш ҳамда ўзаро ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари юзасидан фикр алмашилди.
Томонлар ўзаро ҳамкорликни изчил йўлга қўйиш бўйича келишувга эришиб, Агентлик мутахассислари учун BImA экспертлари иштирокида онлайн ўқув семинарларини ташкил этиш, Германия делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида тажриба алмашиш ва истиқболдаги қўшма лойиҳаларни муҳокама қилиш, шунингдек, Агентлик делегациясининг Германияга хизмат сафарини ташкил этиш орқали BImA фаолияти ҳамда давлат кўчмас мулкини бошқаришбаҳолаш, реализация қилиш ва ундан самарали фойдаланиш механизмларини амалий жиҳатдан ўрганишга келишиб олдилар.
Мазкур ҳамкорлик GIZнинг грант маблағлари доирасида амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, давлат активларини бошқариш соҳасида институционал салоҳиятни мустаҳкамлаш, халқаро илғор тажрибаларни жорий этиш ҳамда мутахассисларнинг касбий салоҳиятини оширишга хизмат қилади.

Cooperation with Germany in the Field of State Asset Management to Be Strengthened
The State Assets Management Agency held an online meeting with representatives of the Federal Institute for Real Estate of Germany (BImA) and the German Agency for International Cooperation (GIZ), focusing on the management and efficient utilization of state-owned real estate.
During the meeting, the participants exchanged views on modern approaches to managing state-owned real estate, the market-based disposal of state assets, improving the efficiency of their utilization, introducing digital solutions into the sector, and exploring promising areas for future cooperation.
The parties agreed to establish systematic cooperation by organizing a series of online training seminars for the Agency’s specialists with the participation of BImA experts; facilitating knowledge exchange during the visit of the German delegation to Uzbekistan, including discussions on prospective joint projects; and arranging an official visit by the Agency’s delegation to Germany to gain practical insights into BImA’s activities and the mechanisms for managing, valuing, disposing of, and efficiently utilizing state-owned real estate.
This cooperation is planned to be implemented with financial support from a GIZ grant. It is expected to strengthen institutional capacity in state asset management, promote the adoption of international best practices, and enhance the professional competencies of specialists.