Давактив агентлигида «Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида»ги Қонунни амалиётга тадбиқ этиш бўйича семинар-тақдимот бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 7 сентябрь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ), ҳамда “Dentons” юридик компанияси ҳамкорлигида Давактив агентлиги ва унинг ҳудудий бошқармалари, тегишли манфаатдор вазирлик ва идоралар масъул ходимлари, суд вакиллари ва суд бошқарувчилари, халқаро экспертлар ва тадбиркорлик субъектлари учун Ўзбекистон Республикасининг 2022 йил 12 апрелдаги Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида”ги ЎРҚ-763-сон Қонунидан келиб чиқиб амалдаги қонун-ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш доирасида семинар тадбири ўтказилди.
Мазкур семинар тадбирининг ўтказилишидан асосий мақсадТўловга қобилиятсизлик тўғрисида”ги Қонуннинг мазмун-моҳияти, уни амалиётда қўллаш масалаларида ҳамда соҳадаги илғор хорижий давлатларнинг тажрибаларини ижрочиларга етказиш асосида соҳадаги кадрлар малакасини ошириш ҳисобланади.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикасининг “Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинганлиги муносабати билан ушбу Қонунни амалиётга самарали тадбиқ этиш, унинг шарҳини ишлаб чиқиш ва ушбу Қонундан келиб чиқиб амалдаги қонун-ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида таклифлар ишлаб чиқиш учун Европа тикланиш ва тараққиёт банки кўмагида “Dentons” юридик компанияси жалб этилган.
Тадбирни ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Анди Аранитаси ўз нутқи билан очиб берди. Семинар доирасида аввалги “Банкротлик тўғрисида”ги қонун ва 2022 йилги “Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида”ги янги қонун ўртасидаги асосий фарқлар ва концептуал ўзгаришлар, янги Қонунни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш бўйича ЕТТБ лойиҳаси натижалари ҳақида сўз олиб борилди.
Шунингдек, реструктуризация, тўловга қобилиятсизлик ва банкротлик соҳасидаги халқаро ҳамкор Линн Харрисон (Dentons АҚШ) АҚШда истеъмолчи банкротлигининг муваффақиятли элементлари, янги тўловга қобилиятсизлик тўғрисидаги қонун бўйича истеъмолчиларнинг банкротлигини муваффақиятлаштириш тўғрисида тушунтириб берди.
Катта юридик маслаҳатчи Катрин Бридж (ЕТТБ) эса корпоратив тўловга қобилиятсизлик: ЕТТБ минтақаларида, шу жумладан Ўзбекистонда бизнесни қайта қуришнинг қиёсий шарҳи ва Европа Иттифоқининг асосий халқаро тенденциялари билан иштирокчиларни таништирди.
Бундан ташқари, этакчи юрисдикциялар билан ночорлик масалалари бўйича, шу жумладан Европа Иттифоқи ва АҚШ билан таққослаш, бизнесни қайта ташкил этишдан олинган сабоқларга эътибор қаратиб, давом этаётган муаммолар: эрта огоҳлантириш сигналлари, ликвидлик ва янги молиялаштириш (жумладан, АҚШда қарздорларнинг 11-боби бўйича молиялаштириш), манфаатдор томонларнинг иштироки, муваффақиятни таъминлашда экспертиза роли ва келишилган реструктуризацияга қарши суд амалиёти мавзулари халқаро экспертлар томонидан тушунтириб берилди.

В Агентстве госактивов состоялся семинар по внедрению в практику Закона «О неплатежеспособности»
7 сентября текущего года Агентством по управлению государственными активами в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и юридической фирмой «Dentons» проведен семинар для Агентства госактивов и его территориальных управлений, ответственных лиц соответствующих министерств и ведомств, судей и судебных управляющих, международных экспертов и субъектов предпринимательства в рамках внесения изменений и дополнений в действующее законодательство, на основании Закона от 12 апреля 2022 года №ЗРУ-763 «О неплатежеспособности».
Основной целью данного мероприятия является повышение квалификации кадров в данной сфере на основе разъяснения сути и значения Закона «О неплатежеспособности» и его практического применения, а также донесение до исполнителей опыта передовых зарубежных стран в данной сфере.
Стоит отметить, что в связи с принятием Закона Республики Узбекистан «О неплатежеспособности» юридическая фирма «Dentons» привлекалась при поддержке Европейского банка реконструкции и развития для эффективной реализации закона, разработки его комментариев и предложений по внесению изменений и дополнений в действующее законодательство на основе этого закона.
Мероприятие открыл своим выступлением Анди Аранитаси, глава представительства EББР в Узбекистане. На семинаре обсуждались основные различия и концептуальные изменения между предыдущим Законом «О банкротстве» и новым Законом «О неплатежеспособности» 2022 года, а также результаты проекта EБРР по поддержке реализации нового Закона.
Также, международный партнер в сфере реструктуризации, неплатежеспособности и банкротства Линн Харрисон (Dentons США) разъяснил успешные элементы потребительского банкротства в США, и обеспечение успеха потребительского банкротства в соответствии с новым законом о неплатежеспособности.
В свою очередь старший юрисконсульт Катрин Бридж (ЕБРР) ознакомила участников с корпоративной неплатежеспособностью: Сравнительный обзор реорганизации бизнеса в регионах ЕБРР, включая Узбекистан, и основных международных тенденций Европейского Союза.
Кроме того, международные эксперты разъяснили сравнение с ведущими юрисдикциями по вопросам несостоятельности, включая Европейский союз и США, с акцентом на уроки, извлеченные при реструктуризации бизнеса в качестве текущих задач: сигналы раннего предупреждения, ликвидность и новое финансирование (включая финансирование в соответствии с главой 11 о должниках в США), участие заинтересованных сторон, роль специальных знаний в обеспечении успеха и судебная практика против согласованной реструктуризации.