Давлат акция пакетларини савдога чиқариш бўйича монополияга чек қўйилди
Гап шундаки, бир неча ўн йиллар давомида давлат акция пакетлари “Тошкент” республика фонд биржасига фақатгина битта брокер - “Мулк-сармоя брокерлик уйи” акциядорлик жамияти орқали савдоларга чиқарилган. Бу эса, ўз навбатида, республика фонд бозорида фаолият юритаётган бошқа профессионал инвестиция воситачилари учун тенг рақобат муҳити яратилишига салбий таъсир қилиб келган.
Эндиликда ушбу амалиётга чек қўйилиб, давлат акция пакетларини биржа савдоларига чиқариш ва сотиш жараёнида профессионал инвестиция воситачилари (брокерлар)ни жалб этиш юзасидан танлов ўтказилади. Унда мамлакатимизда фаолият олиб бораётган жами 44 та профессионал инвестиция воситачининг барчаси ҳеч қандай тўсиқсиз иштирок этишлари мумкин. Бу амалиёт давлат активларининг очиқ ва шаффоф тарзда хусусийлаштирилишини таъминлашга хизмат қилади.
Танлов бўйича ғолибларни аниқлашда, биринчи навбатда, иштирокчиларнинг фонд бозоридаги тажрибаси, молиявий ҳолати, воситачилик хизмати таърифлари, амалга оширадиган тарғибот ишлари ва бошқалар ҳисобга олинади.
Юқоридагиларни инобатга олиб, соҳанинг барча манфаатдор шахсларини Агентлик ижтимоий тармоқлари ҳамда ОАВлари орқали эълон қиладиган хабарларини кузатиб боришга ва танловларда фаол иштирок этишга чақириб қоламиз.

Отменяется монополия при выставлении на продажу государственных пакетов акций
Дело в том, что на протяжении нескольких десятилетий государственные акции выставлялись на республиканской фондовой бирже «Тошкент» только через одного брокера – «Mulk-Sarmoya Brokerlik Uyi». Это, в свою очередь, отрицательно влияло на создание равных условий для других профессиональных инвестиционных посредников, работающих на республиканском фондовом рынке.
Теперь такая практика будет прекращена, и в процессе выставления и продажи будет проведен конкурс по привлечению профессиональных инвестиционных посредников (брокеров). В нем могут беспрепятственно участвовать 44 профессиональных инвестиционных посредника, действующих в нашей стране. Такая практика служит обеспечению открытой и прозрачной приватизации государственного имущества.
При определении победителей конкурса в первую очередь учитывается опыт участников на фондовом рынке, финансовое положение, тарифы посреднических услуг, проводимая работа по пропаганде и другие.
В связи с вышеизложенным, мы приглашаем все заинтересованные лица рынка капитала следить за новостями, публикуемыми Агентством в социальных сетях и СМИ, и активно участвовать в конкурсах.