Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 584 ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 542 йиллигига бағишланган тадбир
Айни дамларда юртимиз бўйлаб ўзбек мумтоз шеърияти гулшанининг икки буюк устуни, шоир ва мутафаккир, ғазал мулкининг султони Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 584 йиллиги ҳамда ўзбек классик адабиётининг улкан намоёндаси, шоҳ ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳазратларининг 542 йиллик таваллуд айёмлари кенг нишонланмоқда.
Шу муносабат билан Давактив агентлиги тизимида икки буюк зотнинг ҳаёт йўли ва ижоди ҳақида “Икки буюк сиймо: маънавиятимиз сарчашмалари” мавзусида маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
Маърузачи ва меҳмон сифатида филология фанлари номзоди, доцент “Маърифат” тарғиботчилар жамияти аъзоси Тўлқин Тоғаев иштирок этди.
Таъкидланганидек, инсонни комилликка етакловчи куч ҳам, давлат ва жамият тараққиёти ҳам илм ва маърифат биландир. Навоий ижоди бизни ана шундай юксак мақсадлар сари илҳомлантиради, маънавий қудрат бахш этади.
Заҳириддин Муҳаммад Бобур эса, турли ҳудудлар ва минтақаларнинг, мамлакатлар ва ўлкаларнинг, шаҳарлар ва қишлоқларнинг сиёсий тарихи, илм-фани, маданияти, урф-одатлари билан бирга, уларнинг табиати, хўжалиги, жўғрофий ўрни, чегаралари, яйловлари, тоғ ва даралари, кўл ва дарёлари, хилма-хил ўсимликлари, мевалари, ҳайвонот дунёси, ерусти ва ерости бойликлари, тили, савдо-сотиқ ишлари билан ҳам астойдил қизиққан. Буларнинг ҳаммасини ўзининг қомусий асари“Бобурнома”да баён этган.

Event dedicated to the 584th anniversary of the birth of Nizamiddin Mir Alisher Navoi and the 542st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur
The birthdays of two great representatives of Uzbek classical poetry, the 584th anniversary of the birth of Alisher Navoi, poet and thinker, sultan of ghazals Nizamiddin Mir, and the 542st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur, a great representative of Uzbek classical literature, king and poet, are being widely celebrated at the moment.
In this regard, the State assets management agency held a cultural and educational event on the theme  ‘Two Great Characters: Sources of Our Spirituality’, dedicated to the life and work of two great personalities.
Tulkin Togaev, candidate of philological sciences, associate professor, member of the Marifat propaganda society, took part in the event as a speaker and guest.
At the end of the event, which was full of discussions, the participants got answers to all their questions.