“Автоойна” МЧЖнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига асосан, Давактив агентлигининг 2024 йил 18 июлдаги эълонига мувофиқАвтоойна” МЧЖ (кейинги ўринларда – “Актив”) устав капиталидаги 100% давлат улушини очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Ўз навбатида, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Portfolio Investments (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аввал берилган ахборотга мувофиқ, Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилган 4 нафар талабгорларнинг қатъий нарх таклифлари жорий йил 17 октябрга қадар консультант томонидан қабул қилиниши белгиланган.
Мазкур муддат давомида Консультант томонидан 2 нафар талабгорларнинг Мажбуриятга эга бўлган таклифлари (BO) қабул қилинганлигини ва мазкур таклифлар Активнинг сотилиши мумкин бўлган бозор қийматдан паст бўлганлигини инобатга олиб, сотиш жараёнини Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (EoI) босқичидан давом эттирилади.
Шунга кўра, Давактив агентлиги барча манфаатдор томонлар ва салоҳиятли инвесторларга “Автоойна” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) босқичи муддати 2025 йил 20 январь куни соат 23:59 га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Шу билан бирга, аввалги чоп этилган Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълоннинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.

Information on the open sales process of "Avtooyna" LLC
According to the relevant privatization programs, in accordance with the announcement of UzSAMA dated July 18 this year, the process of open sales of 100% state share in the authorized capital of “Avtoyna” LLC (hereinafter - the “Asset”) has started.
The company “Portfolio Investments” (hereinafter - the “Consultant”) was attracted as a privatization consultant to conduct the privatization process of this Asset based on international best practices.
According to the information provided earlier, the Consultant was scheduled to accept binding price offers from 4 applicants who passed to the stage of Binding Offers (BO) until October 17, 2024.
Taking into account that within the given deadline the Consultant accepted the Binding Offers (BO) from 2 applicants and these offers were lower than the indicative market value of the Asset, the sale process will continue from Expression of Interest stage.
In order to conduct the sale process in a competitive environment, UzSAMA announces the extension of the deadline for submission Expression of Interest applications for the purchase of the Asset until 23:59 (Tashkent time) on January 20, 2025.