Хивадаги меҳмонхоналар ва “UZ CHASYS” МЧЖнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги томонидан “Xiva Plaza” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel” меҳмонхонаси)“Xiva Lokomotiv” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel” меҳмонхонаси) ва “UZ CHASYS” МЧЖлар устав капиталидаги давлат улушларини (кейинги ўринларда – "Активлар") очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Ўз навбатида, ушбу Активларни хусусийлаштириш жараёнини халқаро тажриба асосида амалга ошириш мақсадида, Хивадаги меҳмонхоналар учун “RSM Uzbekistan” ва “UZ CHASYS” МЧЖ учун “Portfolio Investments” (кейинги ўринларда – "Консультантлар") компаниялари хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аввал берилган ахборотга мувофиқ, “Xiva Plaza” МЧЖ бўйича 2 нафар, “Xiva Lokomotiv” МЧЖ бўйича 5 нафар, “UZ CHASYS” МЧЖ бўйича 2 нафар талабгорлар савдо жараёнларининг Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилган.
Белгиланган муддатларда “Xiva Lokomotiv” МЧЖ ва “UZ CHASYS” МЧЖларнинг ҳар бири бўйича 2 нафар талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилинди ҳамда “Xiva Plaza” МЧЖ бўйича таклифлар келиб тушмади. Консультантларнинг таҳлилига асосан қабул қилинган таклифлар Активларнинг сотилиши мумкин бўлган бозор қийматдан паст бўлганлигини инобатга олиб, сотиш жараёнлари Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (EoIбосқичидан давом эттириш бўйича таклиф берилди.
Шунга кўра, Давактив агентлиги барча манфаатдор томонлар ва салоҳиятли инвесторларга Активларни устав капиталидаги давлат улушларини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичи муддати 2025 йил 26 май куни соат 23:59 га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Шу билан бирга, аввалги чоп этилган Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълонларнинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(iii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
Давлат активлари агентлиги сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки иштирокчилар ва потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.

Информация о процессе открытых торгов гостиниц, расположенных в Хиве и ООО “UZ CHASYS”
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начался процесс открытых торгов государственной доли в уставных капиталах ООО «Xiva Plaza» (гостиница «Farovon Khiva Hotel»)ООО «Xiva Lokomotiv» (гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel»и ООО «Uz Chasys» (далее – «Активы»).
В свою очередь, с целью проведения процессов приватизации Активов на основе международного опыта, для гостиниц в Хиве компания «RSM Uzbekistan», а для ООО «UZ CHASYS» компания «Portfolio Investments» (далее – «Консультанты») были привлечены в качестве Консультантов по приватизации Агентства по госактивам.
Согласно ранее предоставленной информации, по ООО «Xiva Plaza» 2 претендента, по ООО «Xiva Lokomotiv» 5 претендентов и по ООО «UZ CHASYS» 2 претендента были допущены к этапу принятия Обязывающих предложений (BO) процессов приватизации.
В установленные сроки по каждому из ООО «Xiva Lokomotiv» и ООО «UZ CHASYS» были приняты Обязывающие предложения (BO) от 2 претендентов, тогда как по ООО «Xiva Plaza» предложения не поступили. На основании проведённого Консультантами анализа, с учётом того, что представленные предложения оказались ниже ориентировочной рыночной стоимости Активов, рекомендовано продолжить процессы приватизации с этапа выражения заинтересованности в приобретении Актива (EoI).
Учитывая вышеизложенное, Агентство по госактивам сообщает всем заинтересованным сторонам и потенциальным инвесторам о продлении срока приёма заявок на выражение заинтересованности в приобретении Активов (Expression of Interest) до 23:59 (Ташкентское время) 26 мая 2025 года.
Все остальные пункты предыдущих объявлений о начале этапа выражения заинтересованности в приобретении Активов остаются без изменений.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства по госактивам и “Portfolio Investments” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство по госактивам и “Portfolio Investments” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством по госактивам и “Portfolio Investments” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
Агентство по госактивам оставляет за собой право изменять последовательность процесса реализации или отказываться от реализации любому участнику и потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.