“UzSungwoo” МЧЖ, “Avto Climate Control” МЧЖ ва “Uz truck and Bus Motors” МЧЖларнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидекUzSungwoo” МЧЖ (50 фоиз), “Avto Climate Control” МЧЖ (100 фоиз) ҳамда “Uz truck and Bus Motors” МЧЖ (34,2 фоиз) устав капиталларидаги давлат улушларини очиқ савдо жараёнлари бошланган.
“Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – "Консультант") мазкур хусусийлаштириш жараёнларини халқаро тажриба асосида амалга ошириш мақсадида Давлат активлари агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида жалб қилинган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Белгиланган муддат 2025 йил 15 апрелга қадар, “Avto Climate Control” МЧЖ бўйича 3 нафар, “Uz truck and Bus Motors” МЧЖ бўйича 5 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар келиб тушган ҳамда “UzSungwoo” МЧЖ бўйича сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирилмаган.
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти(лари) бўлмаслиги, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўъба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги.
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида, барча талабгорлар юқоридаги мезон талабларига мувофиқ деб топилган.
Консультант тавсиясига мувофиқ, талабгорларга Активлар фаолиятини яхшироқ ўрганиш ва қўшимча қулайлик яратиш мақсадида қатъий нарх таклифларини (BO) қабул қилишдан аввал Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилинади.
Шунингдек, Консультант томонидан барча талабгорларга жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот етказилади.
I. “Avto Climate Control” МЧЖ бўйича:
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирган 3 нафар талабгорларга Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларини (NBO) тайёрлаш учун Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича:
Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO2025 йил 8 май соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида, савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
“Avto Climate Control” МЧЖни сотиб олишга қуйидаги шартлар белгиланган:
1. Корхонанинг асосий фаолият турини Активни олди-сотди шартномаси рўйхатдан ўтгандан сўнг 10 (ўн) йилдан кам бўлмаган муддат давомида сақлаб қолиш, ушбу муддат давомида маҳсулотларнинг лицензиати бўлган “General Motors” компанияси томонидан тасдиқланган етказиб берувчи билан техник қўллаб-қувватлаш бўйича лицензия келишувларига ва “General Motors” технологиялари билан боғлиқ технологик жиҳозлардан фойдаланиш юзасидаги Бош Альянс келишувида ўрнатилган талаблар ва тегишли чекловларга қатъий риоя қилиш.
2. Шунингдек, 2 йил мобайнида Корхонада мавжуд иш ўринларини ва ишчилар сонини сақлаб қолиш(табиий сабаблар билан бўшайдиган иш ўринлари бундан мустасно), амалдаги иш ҳақи фонди миқдорини камайтирмаслик ва жамоа шартномаси шартларини ёмонлаштирмаслик.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) босқичига ўтган талабгорлар билан Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган “савдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (Term sheet) имзоланади.
II. “Uz truck and Bus Motors” МЧЖ бўйича:
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирган 5 нафар талабгорларга Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларини (NBO) тайёрлаш учун Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Шунингдек, Консультант томонидан талабгорларга Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган “савдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (Term sheet) етказилади ва уни қабул қилган талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилинади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO2025 йил 8 май соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
III. “UzSungwoo” МЧЖ бўйича:
Давлат активлари агентлиги Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) тўғрисидаги аризаларни қабул қилиш муддатини 2025 йил 26 май куни соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Аввалги чоп этилган эълоннинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.
Давлат активлари агентлиги хусусийлаштириш жараёнларига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(iii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
Давлат активлари агентлиги сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки иштирокчилар ва потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.

Information on the open sales process of “UzSungwoo” LLC, “Avto Climate Control” LLC and “Uz truck and Bus Motors” LLC
As previously reported, the open sales process of state shares in the authorized capitals of “UzSungwoo” LLC (50%)“Avto Climate Control” LLC (100%) and “Uz truck and Bus Motors” LLC (34.2%) has started.
“Portfolio Investments” (hereinafter - the “Consultant”) was attracted as a privatization consultant of the UzSAMA to carry out these privatization processes based on international experience.
As part of the application acceptance stage, the Consultant carried out active marketing activities, including sending teasers to a wide pool of potential investors. Within the established deadline of April 15, 2025, Expression of Interest applications were received from 3 investors for “Avto Climate Control” LLC and 5 investors for “Uz Truck and Bus Motors” LLC, while not a single investor expressed interest in acquiring “UzSungwoo” LLC.
• Sufficiency of financial resources for the acquisition of state share;
• Absence of any judicial, administrative, arbitration or other proceedings that may result in debarment from participation in the privatization process and a positive business reputation;
As a result of the Consultant's review of the applications received, all applicants were found to be compliant with the above criteria.
In accordance with the recommendation of the Consultant, in order to provide additional opportunities for applicants to conduct a more detailed review of the performance of the Assets, applicants will submit their Non-Binding Offers (NBO) prior to the acceptance of Binding Offers (BO).
In addition, all applicants will receive individual Process letters from the Consultant detailing the next stage of the privatization process.
I. For “Avto Climate Control” LLC:
After signing a Non-Disclosure Agreement (NDA), the 3 applicants expressing interest in acquiring the Asset will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Asset, including an analytical report prepared by the Consultant for the preparation of their Non-Binding Offers (NBO).
Non-Binding Offers (NBO) to acquire the Asset are accepted by the Consultant until 23:59 (Tashkent time) on May 8, 2025.
At the same time, in order to ensure a competitive environment, the Consultant will in parallel carry out actions to attract more potential investors to the sales process and will continue to accept Expression of Interest applications for the acquisition of the Asset.
The following terms are established for the acquisition of “Avto Climate Control” LLC:
1. Preservation of core business activities of the Asset for at least 10 years. Strict compliance with technical support license agreements with a supplier approved by General Motors (USA) - the product licensee, as well as with the requirements and related restrictions set forth in the General Alliance agreement for the use of technological equipment related to General Motors technologies;
2. Retention of existing jobs for at least 2 years, with no reduction in workforce except through natural attrition, and maintenance of current salary levels and collective agreement conditions.
In turn, with all applicants who have passed the stage of submission of Non-Binding Offers (NBO), an “Agreement on the main terms of the transaction” (Term Sheet) will be signed, which sets out the main terms of the acquisition of the Asset and its further activities.
II. For “Uz Truck and Bus Motors” LLC:
After signing a Non-Disclosure Agreement (NDA), the 5 applicants expressing interest in acquiring the Asset will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Asset, including an analytical report prepared by the Consultant for the preparation of their Non-Binding Offers (NBO).
The Consultant will also provide applicants with a “Agreement on main terms of the transaction” (Term Sheet), which sets out the main terms of the acquisition of the Asset and its further activities, and Non-Binding Offers (NBO) will be accepted only from applicants who have accepted this agreement.
III. For “UzSungwoo” LLC:
The UzSAMA announces the extension of the deadline for submission of Expression of Interest applications for the acquisition of the Asset until 23:59 (Tashkent time) on May 26, 2025.
In case of interest, applications should be sent to the following e-mail address: munir.yakubov@piamg.uz.
All other clauses of the previously published announcement remain unchanged.
The UzSAMA expresses its gratitude to all participants who showed interest in the privatization processes and submitted applications, and expresses confidence in further constructive cooperation with the applicants who successfully passed the stage of Expression of Interest.
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the privatization process or refuse to sell to any participant and potential buyer(s) or negotiate with them at any time without explanation.