2021 йил 20 майда Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан эълон қилинган “Ўзагроэкспортбанк” АТБ ва “Пойтахтбанк” АЖ (кейинги ўринларда – Банклар) устав капиталидаги давлат акция пакетларини сотиш жараёнининг биринчи босқичи якунланди.
Унга кўра, 2021 йил 5 июлга қадар давлат улушини сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирган талабгорлардан “Пойтахт банк” АЖнинг устав капиталидаги давлат акция пакетларини сотиб олиш учун жами 3 та ва “Ўзагроэкспортбанк” АТБнинг устав капиталидаги давлат акция пакетларини сотиб олиш учун жами 4 та таклифлар келиб тушди.
Барча таклифлар сотиш учун дастлабки малакавий талабларга мос келган деб ҳисобланди ҳамда кейинги босқичга ўтказилди.
Мазкур босқичда талабгорлар билан Ошкор этмаслик тўғрисида (NDA) тегишли битимлар имзоланади ва Банклар тўғрисидаги қўшимча маълумотлар, жумладан ахборот меморандуми, молиявий ҳисоботлар, юридик ва солиқ жиҳатдан ўрганиш ҳисоботлари талабгорларга тақдим этилади.
Маълумки, давлат улушини сотиш бўйича консультантлар сифатида “Deloitte” ва “Grant Thornton” компаниялари жалб қилинган.

Информация о процессе продажи государственной доли в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» и АО «Пойтахт банк»
В соответствии с объявлением Агентства по управлению государственными активами о начале процесса продажи государственной доли в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» и АО «Пойтахт банк» (далее – Банки), опубликованным 20 мая 2021 года, завершился первый этап процесса продажи.
В срок до 5 июля 2021 года, на приобретение государственной доли в уставном капитале АО «Пойтахт банк» проявили интерес 3 претендента, а на приобретение государственной доли в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» проявили интерес 4 претендента.
Все претенденты признаны соответствующими предварительным квалификационным требованиям, установленным для продажи и допущены к следующему этапу.
На данном этапе с претендентами будут подписаны соответствующие Соглашения о неразглашении (NDA) и им будет представлена дополнительная информация о Банках, включая информационный меморандум, финансовую отчетность, отчеты
по итогам изучения юридических и налоговых аспектов деятельности Банков.
Сообщаем, что международные консалтинговые компании «Deloitte» и «Grant Thornton» привлечены в качестве консультантов для продажи государственной доли в уставном капитале банков.