“Иссиқлик электр станциялари” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Иссиқлик электр станциялари” АЖни (кейинги ўринларда - Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган маҳаллий ва хорижий талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 20 сентябрь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консултантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консулбтант кўрсатилиши лозим.
Шохрух Охунов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Буюртмачига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровни эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва Консультантдан хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича кутилиши мумкин бўлган ишлар ҳажми тўғрисида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш юзасидан Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган ривожланиш стратегиясини амалга ошириш, хусусан, иқтисодиётда рақобатни таъминлаш, тадбиркорлик субъектлари учун тенг шароитлар яратиш, бозор муносабатларига тўлиқ ўтишни жадаллаштириш, миллий иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини ошириш, шунингдек, хусусий инвестициялар ҳажмини кескин ўсишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 8 апрелдаги ПФ–101-сон Фармонида қуйидагилар белгиланган:
"2022 йил якунига қадар “Иссиқлик электр станциялари” АЖдаги 51 фоиз ва ундан ортиқ миқдорда давлат улушини хусусийлаштириш ишларини бошлаш".
Шу муносабат билан, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан рақобат тамойиллари асосида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ  (кейинги ўринларда - Консультант)ни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун мустақил консультант жалб қилиш чорасини кўради.
Электр энергия тармоғидаги активларни хусусийлаштириш қуйидаги мақсадларга эришишга қаратилган:
-тармоқда рақобатни ривожлантириш ва унда давлат иштирокини қисқартириш;
-табиий, молиявий ва инсон ресурсларидан самарали фойдаланишни ошириш;
-тармоқни ривожлантириш учун хусусий инвестицияларни ҳажмини кўпайтириш.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ электр энергияси ишлаб чиқариш вазифасини амалга ошириб, мамлакат иқтисодиёти ва аҳолисининг эҳтиёжларининг қондирилишини таъминлаш мақсадида белгиланган миқдорда электр энергияси ва иссиқлик энергияси ишлаб чиқаришини таъминлайди.
Жамият таркибига 6 та иссиқлик электр станциялари, 3 та иссиқлик электр марказлари ва 3 та соҳа корхоналарига хизмат кўрсатувчи ташкилотлар киради.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизимидаги корхоналар томонидан 2021 йилда 60,5 млрд. кВт.соат электр энергияси ва 5,6 млн. Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилди.
Жамият таркибидаги корхоналар томонидан 2022 йилда 55,9 млрд. кВт.соат электр энергияси ҳамда 5,1 млн. Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилиши кўзда тутилган.
2021 йил якунига кўра Жамият 360,1 млрд. сўм миқдоридаги соф фойдага, шунингдек 13,2 трлн. сўм миқдоридаги устав капиталига эга.
Жамиятнинг марказий офиси Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани, Бунёдкор кўчасида, 23 уйда жойлашган.
Хизматлар ҳажми:
Ушбу лойиҳа доирасида консультант хизматларининг ҳажми 2 босқичга бўлинган:
1-босқич: Ўзбекистон Республикасининг электр энергия тармоғининг таҳлили.
1. Ўзбекистон Республикаси электр энергия бозори таҳлилини амалга ошириш, жумладан:
1.1. Бирламчи энергия манбалари кесимида ишлаб чиқариш қувватларининг таҳлили;
1.2. Энг йирик электр энергия ишлаб чиқарувчи активларнинг техник ҳолати ва операцион самарадорлигининг таҳлили;
1.3. Электр энергия ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг концентрация даражасини ва активларнинг инвестицион жозибадорлигини ошириш мақсадида реструктуризация қилиш имкониятлари таҳлили;.
1.4 Амалдаги тарифлар тизимининг таҳлили.
2. Электр энергия тармоғидаги корхоналар фаолиятини тартибга солувчи Ўзбекистон Республикасининг амалдаги меъёрий-ҳуқуқий базасини ўрганиб чиқиш ва ушбу тармоқда рақобатни янада ривожлантириш бўйича норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш.
3. Ўзбекистон Республикаси Давлат органлари томонидан электр энергия соҳасини ислоҳ қилиш бўйича эълон қилинган чора-тадбирларни ўрганиб чиқиш ва уларни мазкур тармоқда (асосан генерация соҳасига йўналтириш орқали) рақобатни кучайтириш чоралари, шунингдек активларни хусусийлаштириш жараёнида потенциал таъсирнинг таҳлили.
4. Халқаро амалиёт ва турли мамлакатларда (камида учта мамлакатда) электр энергия бозорида жорий этилган тартибга солувчи моделлар таҳлилини ўтказиш.
5. Ўтказилган барча таҳлиллар асосида Ўзбекистон Республикасига ва унинг электр энергия тармоғининг жорий ҳолатига мос тушувчи моделни, жумладан “2020-2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергия билан таъминлаш концепцияси”ни фаоллаштириш ва тариф сиёсатини такомиллаштириш бўйича тавсияларни таклиф қилиш. Тавсиялар қулай нархлар бўйича электр энергия етказиб беришга қодир бўлган ҳамда электр энергия тармоғнинг рақобатбардош ва ишончли ривожлантиришга қаратилган бўлиши лозим.
Биринчи босқични амалга ошириш жараёнида соҳадаги вазирлик ва идоралар ҳамда етакчи соҳа корхоналарининг вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилади. Ишчи гуруҳнинг асосий вазифаси консультантга соҳанинг жорий ҳолати тўғрисида зарур маълумотларни тақдим этиш ва консултант билан ишлаб чиқилган таклиф ва хулосаларни муҳокама қилишдан иборат бўлади.
1-босқични амалга ошириш доирасида тегишли вазирлик ва идора, шунингдек, электр энергия соҳасининг етакчи субъектлари вакилларидан иборат Ишчи гуруҳ тузилади. Ишчи гуруҳнинг асосий вазифаси Косультантга соҳанинг жорий ҳолати тўғрисида зарур маълумотларни тақдим этиш ва Косультант билан олинган тушунча ва хулосаларни муҳокама қилишдан иборат бўлади.
1-босқич натижаларига кўра, Консультант 1-5 банларга мувофиқ таҳлил ва тавсияларни ўз ичига олган таҳлилий ҳисоботни тақдим этиши лозим. Ҳисобот рус ва инглиз тилларида PDF форматда тайёрланиши керак.
2-босқич: “Иссиқлик электр станциялари” АЖни ҳусусийлаштириш бўйича стратегияни ишлаб чиқиш.
Буюртмачи 1-босқич бўйича ҳисоботни тасдиқлаганидан сўнг Консультант 2-босқичга ўтади.
Буюртмачи 1-босқич натижаларига кўра, 2-босқичда иш ҳажмини ўзгартириш (шу жумладан, камайтириш) ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади. Шу билан бирга, иш ҳажми ва консультантчининг иш ҳақи миқдоридаги ўзгаришларни буюртмачи ва консультант ўртасидаги шартномага қўшимча ва ўзгартиришлар киритмасдан амалга оширилмайди.
1. “Иссиқлик электр станциялари” АЖ инвестиция олди диагностикаси (предынвестиционная диагностика), шу жумладан:
1.1. Компания ва унинг таркибидаги корхоналарнинг ташкилий тузилмаси таҳлили;
1.2. Компаниянинг сўнги 3 йил давомидаги молиявий ҳолати ва молиявий натижаларнинг консолидацияси таҳлили, шунингдек станциялар кесимида;
1.3. Асосий фаолият кўрсаткичлари ва уларни бошқа давлатлардаги ўхшаш компаниялар кўрсаткичлари билан таққослаш (МДҲ давлатлари асосида);
1.4. Компаниянинг халқаро фонд биржалари ва капитал бозорлари талабларига мувофиқлигини юқори даражада таҳлил қилиш.
2. “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг давлат улушини сотиш бўйича тавсиялар бериш. Консультантнинг тавсияси улушининг консолидациялашган даражада мақбулланган улушни сотиш ҳамда сотиш қийматининг индикатив имкониятини ўз ичига олиши шарт.
3. Консультант томонидан “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг давлат улушини консолидацияланган даражада сотиш мақсадга мувофиқ эмас деган хулосага келган тақдирда, Консультант давлат улушини Компаниянинг таркибий индивидуал активлар даражасида сотиш юзасидан тавсиялар бериши лозим. Шу билан бирга, барча шўба корхоналар учта гуруҳга бўлиниши лозим:
• хусусийлаштиришга тайёр корхоналар (1-гуруҳ);
• сотишдан олдинги тайёргарликдан ўтиши керак бўлган корхоналар (2-гуруҳ);
• хусусийлаштириш мақсадга мувофиқ бўлмаган корхоналар (3-гуруҳ).
4. Консультант 1-гуруҳ корхоналарининг ҳар бири учун қуйидаги масалаларни акс эттирувчи хусусийлаштириш йўл харитасини ишлаб чиқиши лозим:
1. Сотишнинг мақсадга мувофиқлигини асослаш ва сотишнинг мақбул улуши бўйича таклиф тайёрлаш;
2. индикатив қиймат таҳлили;
3. активларни сотишнинг энг мақбул усули бўйича маслаҳатлар (IPO ёки стратегик инвесторларга сотиш);
4. кейинги жараёнларни ташкил этиш ва талаб этиладиган муддатлари бўйича тавсиялар бериш.
Агар консультант томонидан улушни IPO орқали сотиш тавсия этиладиган бўлса, консультантнинг тавсияси қуйидагиларни ўз ичига олиши лозим:
• IPO доирасида сотиладиган ҳар бир компания акциялари пакети ҳажми ва IPO ўтказиш учун фонд биржаси бўйича аниқ ва бирмаъноли тавсиялар;
• рақобат муҳитига киришда компания қийматининг қиёсий таҳлили ва таққосланадиган очиқ компанияларнинг қийматини ҳисобга олган ҳолда сотиш нархи бўйича потенциал мукофот/чегирма миқдорини аниқлаш бўйича тавсиялар;
• таққосланадиган компанияларнинг сўнги жойлашувини таҳлил қилиш орқали IPO учун потенциал бозор талабининг умумий таҳлили.
5. Консультант 2-гуруҳ корхоналарининг ҳар бири учун қуйидаги масалаларни акс эттирувчи хусусийлаштириш йўл харитасини тузади:
1. актив ҳозирда сотувга тайёр эмаслиги тўғрисидаги хулосани асослаш, шу жумладан корхоналарнинг молиявий ҳолатини, солиқ, ҳуқуқий ва экологик хавфларнинг мавжудлигини таҳлил қилиш;
2. активни хусусийлаштиришга имкон берадиган қонунчилик базасидаги мумкин бўлган ўзгаришлар бўйича тавсиялар (агар зарур бўлса);
3. асосий активдан алоҳида сотилиши мумкин бўлган носоҳавий активлар бўйича тавсиялар.
6. Давлат улушини хусусийлаштиришнинг юқоридаги усулларининг ҳар бири учун Консультант хусусийлаштиришнинг мамлакат иқтисодиётига таъсирини пул тушумларининг индикатив миқдор кўринишида баҳолайди.
7. Консультант 3-гуруҳ бўйича ўрта/узоқ муддатли истиқболда сотишнинг мақсадга мувофиқ эмаслигини кўрсатадиган сабабларни, шунингдек активни давлат мулкида сақлашнинг иқтисодий самарасини таҳлили қилиши лозим.
2-босқичнинг натижалари:
• “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг консолидациялашган даражада ёки алоҳида активлар кесимида хусусийлаштиришнинг мақсадга мувофиқлигини таҳлил қилган ҳолда инвестиция олди диагностикаси (предынвестиционная диагностика);
• Давлат улушини консолидациялашган ёки активлар кўринишида сотиш бўйича йўл хариталари.
Барча ҳужжатлар рус ва инглиз тилларида PDF форматда тақдим этилиши лозим.
Ушбу техник топшириқда 1- ва 2-босқичларда таклиф қилинган тавсияларни амалга ошириш/татбиқ этиш назарда тутилмаган.
Консультантга қўйиладиган талаблар:
1. Консультант электр энергия тармоғида консалтинг хизматларини амалга оширишда етарли тажрибани намойиш этиши ва тавсифланган вазифаларни бажариш учун тайинланган асосий гуруҳ аъзоларини тақдим этиши лозим. Жамоа қуйидаги шартлардан камида биттасига жавоб берадиган бир кишини ўз ичига олиши керак:
• маъмурий-жамоа шароитида илгари ишлаган, электр энергия тармоғини ўзгартиришда қарор қабул қилувчи консультант ёки электр энергия субъектининг ваколатли орган аъзоси сифатида шахсан иштирок этиши;
• МДҲ давлатларида энергетика тармоғида тарифларни тартибга солиш соҳасида камида 5 та лойиҳага раҳбарлик тажрибасига эга бўлиши; давлат органларининг ишчи гуҳларида, тарифларни тартибга солиш ва энергетика тармоғини ривожлантириш масалалари бўйича эксперт кенгашларида иштирок этиш тажрибаси.
1. Консультант ёқилғи-энергетика комплекси корхоналари учун консультинг хизмат    кўрсатишда етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим (МДҲ бозорида оҳирги 5 йил ичида камида 10та ёқилғи-энергетика комплекси объектлари).
2. Консультант M&A бозорида битимларни юритиш, шу жумладан хусусийлаштириш жараёнлари доирасида битимлар бўйича етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим. Консультант камида 10та битимни ёпиш бўйича тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши. Консультант жамоа аъзолари хусусийлаштириш масалалари бўйича компанияларда маслаҳатлар бериш юзасидан тажрибага эга бўлиши лозим.
3. Консультант вазифани ўз вақтида бажариш учун етарли моддий ва инсон ресурсларига эга эканлиги юзасидан кафиллик бериши лозим. Консультантнинг лойиҳа жамоасида қуйидагилар бўлиши зарур:
1. камида 3 (уч) нафар энергетика соҳасининг техник маълумотга эга мутахасислар;
2. камида 3 (уч) нафар CFA (Chartered Financial Analyst) халқаро малакасига эга ва камида 5 (беш) йил молия соҳасида иш тажрибасига эга мутахасислар;
3. камида 10 (ўн) нафар ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) халқаро малакасига эга бўлган, олий маълумотли, камида 5 (беш) йил молия соҳасида иш тажрибасига эга мутахасислар;
4. камида 1 (бир) нафар RICS халқаро малакасига эга бўлган ва камида 5 (беш) йил молия соҳасида иш тажрибасига эга мутахасислар;
Ваколатли органнинг қарорига мувофиқ Консультант кейинчалик ушбу активни хусусийлаштириш учун жалб қилиниши мумкин.

Announcement on attracting a professional consulting company to develop a Strategy for the privatization of JSC “Thermal Power Stations”
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the UzSAMA/The Customer) announces the selection of a professional consulting company (hereinafter – Consultant) to develop a strategy for the privatization of the JSC “Thermal Power Stations” in accordance with the relevant privatization programs.
All interested local and foreign applicants are invited to submit their commercial proposals based on this Request for Proposals (RfP) no later than 18:00 PM (Tashkent time) 20 September 2022.
If a joint proposal is submitted, a key consultant must be named who is also responsible for coordinating the work of the consulting partner involved.
Shokhrukh OkhunovHead of the department for ensuring the coordinated actions of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: +998-71-259-21-87; e-mail: tender@davaktiv.uz.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close cooperation between the representatives of the Consultant, the Customer and the Asset, if necessary, with a visit to the Asset and providing practical assistance to the Asset team in data collection.
This request does not constitute a commitment to submit an offer, the Customer does not give any obligation to accept any offer or conclude any contract in accordance with this Request. Accordingly, this Request does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this Request and/or receipt of applications in connection with it, or through negotiations or discussions with one or more selection participants regarding the Project.
The materials and information contained in this document are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Project and a general indication of the scope of work that can be expected the Consultant in developing the privatisation strategy.
Request for Proposals on the development of a strategy for the privatization of JSC “Thermal Power Stations” (RfP)
In order to implement the Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026, in particular, by ensuring competition in the economy, creating equal conditions for business entities, accelerating the full transition to market relations, increasing the competitiveness of the national economy, as well as increasing the volume of private investment, Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD—101 dated April 8, 2022 provides for (clause 10 a):
"to begin work by the end of 2022 on the privatization of 51 percent state share or more in JSC "Thermal Power Plants""
In this regard, the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan intends to attract, on the basis of a competitive procedure, a consultant to develop a strategy for the privatization of JSC “Thermal Power Plants” (hereinafter – “Consultant”).
Privatization of assets in the electric power sector is aimed at to achieve:
• creation of competition in the sector and reduction of state participation in it;
• increase in the efficiency of natural, financial and human resources utilization, and human resources;
• increase in the volume of private investments for the development of the sector.
Briefly about the asset
JSC Thermal Power Plants carries out the task of generating electricity and provides a certain amount of electricity and heat to meet the needs of the economy and the population of the country.
The company has 6 thermal power plants, 3 thermal power centers and 3 organizations providing services to enterprises of the industry.
In 2021, the enterprises of the JSC Thermal Power Plants produced 60.5 bln. kWh of electricity and 5.6 million Gcal of heat energy.
In 2022, the enterprises of the company are planning to generate 55.9 billion kWh of electricity and 5.1 million Gcal of thermal energy.
At the end of 2021, the company had a net profit of UZS 360.1 billion and a share capital of UZS 13.2 trillion.
The company's head office is located in Tashkent, Chilanzar district, 23 Bunyodkor street.
Scope of the Consultant’s services:
The scope of the Consultant’s services under this Project will be divided into 2 phases.
Phase 1: Analysis of the electric power sector of the Republic of Uzbekistan:
1. Perform an analysis of the electric power sector market in the Republic of Uzbekistan, including:
1.1. Analysis of production capacity by primary energy source;
1.2. A review of the technical condition and operational efficiency of the largest electric generating assets;
1.3. Analysis of the level of concentration of electric generating companies, and possible restructuring in order to increase the investment attractiveness of the assets;
1.4. Analysis of the current tariff system.
2. Review the current legal and regulatory framework of the Republic of Uzbekistan governing the activities of companies in the electric power sector and make recommendations to improve the legal and regulatory framework for further development of competition in the sector.
3. Review the electric power sector reform measures already announced by the state authorities of Uzbekistan and analyse the potential impact of these measures on increased competition in the sector (with a particular focus on the generation sector), as well as on the process of asset privatisation.
4. Review international practices and country-specific (at least three) electric energy market regulation models.
5. Based on all the analysis undertaken, propose recommendations for a model best suited to the Republic of Uzbekistan and the current state of its electric power sector, including recommendations for updating the "Concept for Electricity Supply of the Republic of Uzbekistan for 2020-2030" and improving tariff policy. The recommendations should focus on the development of a reliable and competitive electric power sector capable of supplying electric power at affordable prices.
As part of Phase 1, a Working Group will be established, including representatives of relevant ministries and agencies, as well as leading entities of the electric power sector. The main task of the Working Group will be to provide the Consultant with the necessary information on the current state of the sector and to discuss the hypotheses and conclusions with the Consultant.
Based on the results of Phase 1, the Consultant shall submit an analytical report including analysis and recommendations as per paragraphs 1-5. The report shall be prepared in English and Russian in PDF format.
Phase 2: Development of a strategy for the privatisation of TPS.
The Consultant shall proceed to Phase 2 after the Client has approved the report for Phase 1.
The Client reserves the right to adjust the scope of work for Phase 2 (including downwards) depending on the results of Phase 1. However, changes in the scope of work and the Consultant's fee shall not be increased without the conclusion of a supplement to the Contract between the Client and the Consultant.
The scope of work for Phase 2 will include:
1. Pre-investment diagnostics of TPS, including:
1.1 Analysis of the organisational structure of the Company and its constituent structural enterprises;
1.2 Analysis of the financial condition and financial results of the Company for the last 3 years, both consolidated and by station;
1.3 Analysis of key performance indicators and their comparison with those of similar companies in other countries (with a focus on CIS countries);
1.4 Analysis of the Company's compliance with the requirements of international stock exchanges and capital markets.
2. Provide recommendations regarding the sale of the state-owned share of TPS. The Consultant's opinion should include an analysis of the feasibility of selling the share at consolidated level, with a recommendation of the optimal sale share and possible indicative sale value.
3. In case the Consultant concludes that the sale of the state-owned share of TPS at consolidated level is not feasible, the Consultant shall provide recommendations for further sale of the state-owned share at individual asset level. In doing so, all subsidiaries shall be segmented into three groups:
• Enterprises already prepared for privatisation (Group "1);
• Enterprises that have to undergo pre-sale preparation (Group "2);
• Enterprises whose privatisation is not feasible (Group "3").
4. For each of the Group 1 entities, the Consultant shall draw up a Privatisation Road Map reflecting the following issues:
a) Justification of the feasibility of the sale and a proposal for the optimum sale share;
b) Analysis of indicative value;
c) Recommendation on the best way to sell the assets (IPO or sale to a strategic investor);
d) Recommendations on further organisation of the process and possible timing of the sale.
In the event that an IPO sale is recommended by the Consultant, the Consultant's opinion shall include:
• Clear and definite recommendations on the size of each company's stake for the IPO and the stock exchange (platform) for the IPO;
• Advice on determining the size of the potential premium/discount on the realisable value of the company, taking into account a comparative analysis of the company's value and the value of comparable public companies;
• Overview of potential market demand for IPOs by reviewing recent offerings by comparable companies.
5. For each of the Group 2 entities the Consultant shall draw up a Privatisation Road Map reflecting the following issues:
a) Rationale for the conclusion that the asset is currently not ready for sale, including an analysis of the financial condition of the enterprise, the presence of tax, legal and environmental risks;
b) Recommendations on possible changes to the legal framework that would allow the asset to be privatised (if necessary);
c) Recommendations for non-core assets that may be sold separately from the underlying asset.
6. For each of the state share options discussed previously, the Consultant evaluates the effect of privatisation on the country's economy in terms of an indicative amount of cash proceeds.
7. For Group 3, the Consultant should provide an analysis of the reasons that indicate that it is not feasible to sell the enterprises in the medium/long term and an estimate of the economic effect of keeping the asset in state ownership.
The outputs of Phase 2 are:
• A pre-investment diagnosis of TPS with an analysis of the feasibility of privatising the state share at the consolidated or asset level;
• Roadmaps for the sale of the state share at consolidated or asset level.
All documents should be provided in Russian and English in PDF format.
The implementation / mainstreaming phase of the recommendations proposed in Steps 1 and 2 is not foreseen in this terms of reference.
1. The Consultant shall demonstrate sufficient experience in the implementation of consultancy services for the electric power sector and present the key team members assigned to the tasks described. The team shall include at least 1 person who meets at least one of the following conditions:
• personal involvement as a decision maker, consultant or member of the authorities of the electric power entity in the transformation of the electric power sector previously operating under a command-administrative system;
• experience in managing at least 5 projects in the sphere of tariff regulation in the energy sector of CIS countries; experience of participation in working groups of government bodies, expert councils on energy development and tariff regulation.
2. The consultant should demonstrate sufficient experience in consulting services for the fuel and energy sector (at least 10 fuel and energy sector facilities in the last 5 years in the CIS market).
3. The consultant shall have demonstrated sufficient experience in M&A transactions, including transactions within privatisation processes. The consultant should have a minimum of 10 closing experience. The members of the consultant's team should have experience in advising companies on privatisation matters.
4. The Consultant shall ensure that he/she has sufficient material and human resources to carry out the task in a timely manner. The Consultant's project team shall have:
1. at least three (3) specialists with technical education in the area of energy;
2. at least 3 (three) specialists with an international CFA (Chartered Financial Analyst) qualification and at least 5 (five) years' experience in finance;
3. at least 10 (ten) internationally qualified specialists holding an ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), higher education, at least 5 (five) years of work experience in the field of finance;
4. at least 1 (one) specialist with an international qualification of RICS and at least 10 (ten) years' experience in finance.
The consultant may subsequently be engaged as a consultant for the privatisation of the asset in accordance with the decision of the competent authority.