Расмий муносабат. “Шарқ” нашриёт матбаа корхонаси” АЖга тегишли бинолар ташқи кўринишининг тарихий архитектура қиёфаси сақлаб қолинади
Тошкент шаҳар, Буюк Турон кўчаси, 41-уйда жойлашган бино-иншоотлар бугунги кунда бўш эканлиги ва таъмирталаблиги сабабли хусусийлаштирилиши белгиланган.
Ушбу бино Тошкент шаҳрининг тарихий архитектурасини, шу жумладан, муҳим “модернизм” қиёфасини акс эттиришини инобатга олиб, уни сақлаб қолиш мақсадида савдонинг қуйидаги асосий шартлари белгиланган:
• Ўзбекистон миллий ахборот агентлиги (УзА)нинг маъмурий биноси ҳамда Бухоро ва Буюк Турон кўчалари кесишмасидаги 4-қаватли маъмурий бино (“А.Навоий театри” томонидаги қисми) ташқи кўринишининг тарихий архитектура қиёфасини сақлаб қолиш;
• келгусида қурилиш таъмирлаш ва реконструкция ишларини Маданий мерос агентлиги билан келишилган ҳолда амалга ошириш.
Бу дегани харидор, мулкий мажмуанинг ушбу қисмлари ташқи кўринишининг тарихий архитектура қиёфасини сақлаб қолинишини таъминлайди, таъмирлаш ишларини Маданий мерос агентлиги билан келишган ҳолда амалга оширади, агарда мазкур шартлар харидор томонидан бузилган тақдирда, хусусийлаштириш масаласи шартнома талабларига асосан қайта кўриб чиқилади.
Ушбудан келиб чиқиб, жамоатчиликни безовта бўлмасликларини сўраймиз ва мулкий мажмуани хусусийлаштириш ишлари қатъиян юқоридаги талабларга риоя этган ҳолда амалга оширилиши ва хусусийлаштириш жараёнларининг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликни хабардор қилиб борилиши таъминланади.

Официальное заявление. Исторический архитектурный облик внешнего вида зданий Издательско-полиграфическое АО «Шарк» будет сохранен
В связи с тем, что здания и сооружения, расположенные по адресу город Ташкент, улица Буюк Турон, 41 в настоящее время пустуют и требуют ремонта, определена их приватизация.
Принимая во внимание, что это здание отражает историческую архитектуру города Ташкента, а также облик важного памятника «модернизма», с целью его сохранения определены следующие основные условия продажи:
• сохранение исторического архитектурного облика административного здания Национального информационного агентства Узбекистана (УзА) и 4-х этажного административного здания на пересечении улиц Бухара и Буюк Турон (часть со стороны «театра А.Навои»);
• осуществление дальнейших строительно-ремонтных и реконструкционных работ по согласованию с Агентством культурного наследия.
Это означает, что покупатель обеспечивает сохранение исторического архитектурного облика этих частей имущественного комплекса, проводит ремонтные работы по согласованию с Агентством культурного наследия, а в случае нарушения этих условий покупателем, вопрос приватизации будет пересмотрен в соответствии с требованиями договора.
Исходя из вышеизложенного, просим общественность не беспокоиться, а также сообщаем, что работы по приватизации имущественного комплекса будут проводиться строго с соблюдением вышеуказанных требований, и общественность будет проинформирована о каждом этапе процесса приватизации.