Президент Шавкат Мирзиёев 6 апрель куни иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш ва хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштиришга доир таклифлар тақдимоти билан танишди
Мамлакатимизда кейинги йилларда хусусий секторни ривожлантириш ва инвестициялар жалб қилиш бўйича салмоқли ишлар амалга оширилди. Бугунги кунда иқтисодиётда давлат улуши 42 фоизни, давлат иштирокидаги корхоналарнинг сони эса 1 минг 685 тани ташкил этмоқда. Хусусан, ўтган йили қарийб 30 триллион сўмлик давлат активлари хусусийлаштирилиб, бюджетга 10 триллион сўмдан ортиқ тушум таъминланди. Ер участкаларини сотиш ҳажми ҳам изчил ошиб, 6 триллион сўмлик натижага эришилди.

On April 6, President Shavkat Mirziyoyev reviewed proposals to reduce the state’s presence in the economy and accelerate privatization
In recent years, significant efforts have been made to develop the private sector and attract investment. Currently, the state’s share in the economy stands at 42 percent, with 1,685 state-owned enterprises in operation. Notably, last year, state assets worth nearly 30 trillion soums were privatized, generating over 10 trillion soums in budget revenues. The volume of land plot sales has also grown steadily, reaching 6 trillion soums.