Биз бир бўлсак – ягона халқмиз, бирлашсак – Ватанмиз!
Жорий йил 28 августда Давактив агентлигининг бутун жамоаси иштирокида “Биз бир бўлсак – ягона халқмиз, бирлашсак – Ватанмиз!” шиори остида ўтказилган Ватанимиз мустақиллигининг 33 йиллиги муносабати билан маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз уч йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида” 2024 йил 18 июлдаги 264-сон қарорида Мустақиллик байрамига бағишланган маънавий-маърифий анжуманлар, атоқли илм-фан намоёндалари, маданият ва санъат арбоблари иштирокида учрашувлар ташкил этиш, кекса авлод вакиллари, иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва меҳнат фахрийларини хар томонлама эъзозлаш, “Меҳрибонлик”, “Саховат” ва “Мурувват” уйларида яшаётган шахслар, кўмакка муҳтож инсонларнинг ҳолидан хабар олиш, уларга моддий ёрдам бериш билан боғлиқ хайрия тадбирларини ўтказиш билан боғлиқ қатор тадбирлар белгиланган.
“Бир бўлсак – ягона халқмиз, бирлашсак – Ватанмиз!” шиори остида ўтган тадбирга “Дўстлик” ордени соҳиби, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси ва “Маърифат” тарғиботчилари жамияти аъзоси, шоир Бобур Бобомурод ҳамда “Маърифат”тарғиботчилари жамияти аъзоси, эстрада хонандаси Жасур Раҳимовлар ташриф буюришди.
Тадбирда сўз олган шоир Бобур Бобомурод истиқлолга, тараққиётга ўз-ўзидан эришилмагани, ушбу муборак кунда халқнинг эрки, озодлиги, миллатнинг фаровонлиги орзусида курашган аждодларимиз жасорати ҳақида гапирди. Мамлакатимиз тараққиётнинг янги босқичига қадам қўйиб, барча соҳа ва тармоқларда туб ислоҳотлар амалга оширилмоқда, демократик янгиланиш жараёнлари кечмоқда. Ўтган давр эркин ва фаровон ҳаётни, буюк келажакни фақат ва фақат мустақиллик асосидагина қуриш мумкинлигини кўрсатди. Тарихий адолат, ҳақиқатнинг тикланиши туфайли миллий истиқлолимиз йўлида жонини фидо қилган қатағон қурбонлари, тараққийпарвар жадидлар номлари тикланди. Миллат ифтихори бўлган бобокалонларимизнинг Ватан тинчлиги ва озодлиги йўлидаги кураши ҳақида тўхталиб ўтди.
Маънавий-маърифий тадбир давомида ватан, мустақиллик, инсон қадри, ота-онага ҳурмат каби фазилатларни улуғловчи шеър ва куй-қўшиқлар куйланди.

Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!
28 августа текущего года, при участии всех сотрудников системы Агентства госактивов, проведено духовно-просветительское мероприятие под лозунгом «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!» в связи с 33-й годовщиной независимости нашей страны.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2024 года № 264 «О подготовке и проведении празднования тридцать третьей годовщины государственной независимости Республики Узбекистан» поручена организация духовно-просветительских мероприятий, посвященных Празднику независимости, встреч с участием известных деятелей науки, культуры и искусства, всемерное чествование представителей старшего поколения, участников ВОВ и ветеранов труда, посещение и оказание материальной и моральной помощи гражданам, проживающим в домах «Мехрибонлик», «Саховат» и «Мурувват», а также тем, кто включен в тетради социальной защиты и нуждается в поддержке.
Мероприятие, проводимое под девизом «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!» посетили обладатель ордена "Дустлик", член Союза писателей Узбекистана, поэт Бобур Бобомурод и эстрадный певец Жасур Рахимов.
Выступая на мероприятии, поэт Бобур Бобомурод рассказал о том, что независимость и развитие не были достигнуты сами по себе, и о храбрости наших предков, которые боролись за волю народа, свободу и благополучие нации на этот благословенный день. Наша страна вступила в новый этап развития, во всех сферах и отраслях проводятся коренные реформы, идут процессы демократического обновления. Прошедший период показал, что свободная и благополучная жизнь и великое будущее могут быть построены только и только на основе независимости. Благодаря восстановлению исторической справедливости и правды восстановлены имена жертв репрессий и прогрессистов, отдавших свою жизнь за нашу национальную независимость. Он рассказал о борьбе наших дедов, которые являются гордостью нации, за мир и свободу Родины.
В ходе духовно-просветительского мероприятия прозвучали стихи и песни, прославляющие такие добродетели, как Родина, независимость, человеческое достоинство, уважение к родителям.