Ҳудудларда ёшлар етакчилари ва ҳоким ёрдамчилари учун тарғибот семинарлари ташкил этилди
“E-auksion” электрон савдо платформасини аҳоли, айниқса тадбиркорлар ўртасида оммалаштириш, платформа имкониятлари, бунда савдода турган мулк ва мулкий ҳуқуқлар тўғрисида маълумот бериш бугунги кунда муҳим аҳамият касб этмоқда. Ушбу вазифани бажариш мақсадида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖ (кейинги ўринларда - Жамият) томонидан республикамизнинг барча ҳудудларида тарғибот-семинар машғулотлари ўтказиб келинмоқда.
Мазкур тарғибот ишлари Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳузуридаги Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги билан ҳамкорликда ўтказилмоқда.
Дастлаб Жамият ва ҳамкор ташкилотлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум имзоланиб, бунда тарғибот ишларини олиб боришда ҳар томонлама кўмак кўрсатишга келишиб олинди.
Ҳамкорлик доирасида жорий йилнинг ноябрь ойида барча ҳудудларда ўтказилган тарғибот семинарларида маҳалла фуқаролар йиғинларида фаолият юритувчи 9 мингдан ортиқ ёшлар етакчилари иштироки таъминланди. Семинарларда давлат мулки объектларини тадбиркорларга, хусусан, ёшларга ижара ҳуқуқи асосида бериш орқали ёшлар саноат зоналарини ташкил қилиш, деҳқон хўжалигини юритиш ҳамда жисмоний ва юридик шахсларга қишлоқ хўжалиги мақсадлари учун ижарага берилаётган ер участкалари, “Ёшлар дафтари” ва хориждан қайтган меҳнат мигрантлари рўйхатига киритилган ёшларга аукцион савдоларида берилган имтиёзлар ва бошқа имкониятлар бўйича маҳаллалардаги ёшлар етакчиларининг билим ва кўникмалари оширилди.
Шунингдек, жорий йилнинг октябрь ойида Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги билан ҳамкорлик доирасида ҳудудларнинг туман ва шаҳарларида фаолият олиб бораётган 9 444 нафар ҳоким ёрдамчилари учун Жамият мутахассислари томонидан ўқув семинарлари ташкил этилди. Бунда “E-auksion” электрон савдо платформасида савдода турган давлат активлари, ижарага бериладиган давлат кўчмас мулк объектлари, тадбиркорлик ва шаҳарсозлик мақсадлари учун ер участкалари, қишлоқ хўжалиги ва деҳқончилик учун ер участкаларини олиш тартиби, электрон рақамли имзо калитларини расмийлаштириш тартиблари тўғрисида маълумот берилди.
Бундан ташқари, ҳоким ёрдамчилари учун 10 минг тиражда платформадан фойдаланиш бўйича қўлланмалар чоп этилиб, Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги орқали ҳудудларга тарқатилган бўлса, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги орқали ёшлар етакчиларига қўлланмалар электрон шаклда етказилди.

Организованы пропагандистско-разъяснительные семинары для лидеров молодёжи и помощников хокимов в регионах
Популяризация электронной торговой платформы «E-auksion» среди населения, особенно среди предпринимателей, предоставление информации о возможностях платформы, а также об имуществе и имущественных правах, по которым проводятся торги имеет большое значение в наши дни. В целях выполнения данных задач АО «Организация электронных онлайн-аукционов» (далее - Общество) проводятся пропагандистско-разъяснительные семинары во всех регионах.
Данная пропагандистско-разъяснительная работа проводится в сотрудничестве с Министерством молодёжной политики и спорта и Агентством по работе махаллабай и развитию предпринимательства при Министерстве занятости и сокращения бедности.
Первоначально между Обществом и партнерскими организациями был подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве, а также стороны договорились оказывать всестороннюю помощь в проведении популяризации электронной торговой платформы «E-auksion».
В рамках сотрудничества обеспечено участие более 9 тысяч лидеров молодёжи в данных семинарах, прошедших во всех регионах республики в ноябре текущего года. На семинарах повышены знания и навыки лидеров молодёжи в махаллях, в таких сферах как организация молодёжных промышленных зон путём предоставления предпринимателям, в особенности молодёжи, объектов государственной собственности на правах аренды, ведения фермерского хозяйства, а также сдачи в аренду физическим и юридическим лицам земельных участков сельскохозяйственного назначения, а также предоставлена подробная информация о льготах и ​​других возможностях, предоставляемых молодежи, включенные в «Молодёжную тетрадь» и список трудовых мигрантов, вернувшихся из-за границы.
А также, в рамках сотрудничества с Агентством по работе махаллабай и развитию предпринимательства, в октябре текущего года специалистами Общества были организованы обучающие семинары для 9 444 помощников хокимов, работающих в районах и городах областей республики. При этом была предоставлена ​​информация о государственных активах, сдаваемых в аренду объектах государственной недвижимости, земельных участках для предпринимательской и градостроительной деятельности, выставляемых на торги на электронной торговой платформе «E-auksion», а также порядке получения земельных участков для ведения сельскохозяйственной деятельности и порядке выдачи ключей электронной цифровой подписи.
Кроме того, было распечатано 10 000 экземпляров руководств по использованию электронной торговой платформе «E-auksion» и распостранены среди помощников хокимов в регионах посредством Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства, а лидерам молодёжи данные руководства были предоставлены в электронном виде посредством Министерства молодёжной политики и спорта.