Бир қатор лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) қуйидаги лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарнинг устав капиталидаги давлат улушларини (кейинги ўринларда – Активлар) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант Активларнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда соҳадаги институционал инвесторларни Активларни сотиб олишга бўлган қизиқишларини ўрганиш асосида хусусийлаштириш усули ва шартларини ишлаб чиқишлари лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 21 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар tender@davaktiv.uz электрон почтасига тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активларда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давактив агентлиги бошқарма бошлиғи
Лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги ПҚ-162-сон қарорига мувофиқ, лойиҳалаштириш соҳасида фаолият кўрсатувчи корхоналарнинг давлат акциялар пакети ва улушларини (кейинги ўринларда – Битим) хусусийлаштирилиши (кейинги ўринларда – Битим) белгиланган:
Корхона номи
Хусусийлаштирилиши белгиланган акциялар пакети/улуш (фоизда)
“Ўзоғирсаноатлойиҳа” АЖ
81,7
“Тошуйжойлити” АЖ
61,6
“Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ*
94,9
“Uzinjiniring” республика лойиҳа институти” МЧЖ
100
Сотиш жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни (ҳар бир корхона алоҳида) мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
“Ўзоғирсаноатлойиҳа” АЖ — саноат объектларини қуриш, реконструкция қилиш, модернизация қилиш ва капитал таъмирлаш учун лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш билан шуғулланади. Фарғона ва Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи, Чирчиқ трансформатор заводи каби йирик саноат корхоналарини лойиҳалаш ишларини амалга оширган.
• Устав фонди: 18 млрд сўм;
• Институтнинг расмий веб саҳифаси: https://proekt.uz
• СТИР – 200523238.
“Тошуйжойлити” АЖ — Институт қурилишда меъёрий ҳужжатларни ишлаб чиқиш, фуқаролик иншоотларининг сейсмик чидамлилиги, фуқаролик иншоотларининг намунавий лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича етакчи ташкилот ҳисобланади.
• Устав фонди: 893,9 млн сўм;
• Институтнинг расмий веб саҳифаси: https://toshuyjoyliti.uz
• СТИР – 207091384.
“Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ — Қишлоқ учун мўлжалланган боғдорчилик ва мева-сабзавот маҳсулотларини, чорвачилик ва асаларичилик маҳсулотларини қайта ишлаш корхоналарини, фермер хўжаликлари инфратузилмасини, уй-жой ва ижтимоий-маиший соҳа объектларини лойиҳалаш, шунингдек инвестиция лойиҳаларининг ТИА ва ТИИни ишлаб чиқиш. Тегирмончилик саноати объектларининг лойиҳа, технологик ва конструкторлик ҳужжатларини ишлаб чиқиш асосий фаолияти ҳисобланади.
• Устав фонди: 182,7 млн сўм;
• СТИР - 207084147.
“Uzinjiniring” Respublika loyiha instituti” МЧЖ — барча тоифаларидаги ишлаб чиқариш, фуқаролик ва инфратузилма объектларини қуриш, реконструкция қилиш, модернизация қилиш ва капитал таъмирлаш учун лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш билан шуғулланади.
• Устав фонди: 4,7 млрд сўм;
• Институтнинг расмий веб саҳифаси: https://uzeng.uz
• СТИР – 206713598
а) Активларни хусусийлаштириш шартлари ва жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
в) Шу тоифадаги Активларлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар хорижий шу жумладан МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжуд эмаслиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
I. Лойиҳалаш ва қидирув соҳасидаги инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш ва бошқа тегишли хизматлар бозорини таҳлил қилиш:
• соҳадаги институтционал инвесторларнинг Активларни сотиб олишга бўлган қизиқишини ўрганиш асосида сотиш шакли, усули ва шартларини ишлаб чиқиш;
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги Активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида Активларнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
II. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) Активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Ўзбекистон Республикаси лойиҳа ишларини амалга ошириш фаолиятини лицензия ва рухсат бериш тусига эга ҳужжатларни бериш шартларини таҳлили;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence) (ҳар бири бўйича алоҳида);
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён хати (Process letter) ва бошқалар) ва инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш орқали мулоқот ўрнатиш;
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “в” ва “г” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, “б” бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.
(3) Агар жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан улушни сотиб олишда имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланилган ҳолларда, жалб этилган консультантга қўшимча келишув имзолаш орқали фақатгина юридик кўмак учун тўловлар амалга оширилади.

Привлекаются профессиональные консалтинговые компании для приватизации некоторых предприятий, осуществляющих деятельность в сфере проектирования
Согласно соответствующим программам приватизации Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации государственных долей (далее – Активы) в уставном капитале следующих предприятий, осуществляющих деятельность в сфере проектирования посредством открытых торгов.
Консультант должен разработать метод и условия приватизации на основе изучения заинтересованности институциональных инвесторов в сфере приобретения Активов с учетом сетевых и индивидуальных характеристик Активов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения на электронную почту tender@davaktiv.uz в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 21 июня 2024 года.
В случае подачи совместного коммерческого предложения (консорциума) должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и принимает на себя ответственность.
Сообщается, что работа над Соглашением может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях – путем создания дополнительной проектной группы в Активах.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться c нижеуказанным контактом:
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта по приватизации предприятий, работающих в сфере проектирования
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-162 от 19 апреля 2024 года установлено проведение приватизации (далее – Соглашение) пакета государственных акций и долей предприятий, осуществляющих деятельность в сфере проектирования:
Приватизируемый пакет акций (долей) (в процентах)
АО “Узогирсаноатлойиҳа”
81,7
61,6
ООО “Узагросаноатлойиҳа”*
94,9
ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг»
100
Процессы продаж должны быть организованы на основе лучшего зарубежного опыта в рамках требований законодательства Республики Узбекистан с учетом сетевых и индивидуальных особенностей Активов. Для того, чтобы заказчик принял правильное решение, Активы (каждое предприятие отдельно) будут оценены независимо.
В настоящем Запросе предложений (далее – Запрос) описаны требования к Консультанту и структура его предложения, подлежащего оценке, а также объем работ, необходимых для поддержки Сделки, в приложении к настоящему Запросу предложений. Консультанты могут вступать в консорциум или делать совместные предложения для оказания полного спектра услуг.
Краткая информация об активах
АО «Узогирсаноатлойиха» занимается разработкой эскизной и проектной документации на строительство, реконструкцию, модернизацию и капитальный ремонт промышленных объектов. Он проектировал крупные промышленные предприятия, такие как Ферганский и Бухарский нефтеперерабатывающие заводы, Чирчикский трансформаторный завод.
• Уставный фонд: 18 млрд сумов;
• Официальная веб-страница института: https://proekt.uz
• СТИР – 200523238.
АО «Тошуйжойлити» — институт является ведущей организацией по разработке нормативной документации в строительстве, сейсмостойкости гражданских сооружений, разработке типовых проектов гражданских сооружений.
• Уставный фонд: 893,9 млн сум;
• Официальная веб-страница института: https://toshuyjoyliti.uz
• СТИР – 207091384.
ООО «Узагросаноатлойиха» — проектирование предприятий садоводства и плодоовощной продукции, предприятий по переработке животноводства и продуктов пчеловодства, фермерской инфраструктуры, объектов жилищного и социально-бытового назначения, а также разработка ТИА и ТИИ инвестиционных проектов. Основным видом деятельности является разработка проектной, технологической и конструкторской документации объектов мельничного производства.
• Уставный фонд: 182,7 млн ​​сумов;
• СТИР - 207084147.
ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг» занимается разработкой эскизной и проектной документации на строительство, реконструкцию, модернизацию и капитальный ремонт объектов производственного, гражданского и инфраструктурного назначения всех категорий.
• Уставный фонд: 4,7 млрд.сум;
• Официальная веб-страница института: https://uzeng.uz
• СТИР – 206713598
Структура предложения и требования к консультантам
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на английском/русском языках, содержать информацию о следующем:
а) План консультанта по организации процесса международной приватизации актива, включая последовательность дальнейших действий и объем работ. Заключение о продолжительности процесса приватизации при условии, что на рекомендации и предложения консультанта будут даны ответы в течение короткого периода времени (до 10 баллов);
Если плата за услугу указана в ценовом диапазоне, то для оценки предложения принимается ее верхняя граница. Дополнительные текущие расходы (на служебные командировки, перевод и т.п.) должны быть включены в фиксированную часть;
I. Анализ рынка разработки и ведения проектно-изыскательных работ, интереса инвесторов к отрасли и другие сопутствующие услуги:
• анализ опыта приватизации, проведенной в этой сфере в других (к примеру, соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;
• на основе проведенного анализа будет разработан план мероприятий, необходимых для успешной организации процессов приватизации активов;
• разработка методов и процедур реализации активов (недвижимости, пакетов акций, отраслевых и не отраслевых объектов), в том числе объектов, включенных в программу приватизации, а также предложений и рекомендаций по реализации.
II. Советы по подготовке актива перед его продажей:
• анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли.
• Предложения по повышению инвестиционной привлекательности актива, совершенствованию структуры и управления на основе лучших практик и анализа похожих (аналогичных) активов;
• Проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) глубокого анализа актива (due diligence) (каждый по отдельности);
• рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, подготовка маркетинговых материалов (тизер, инфо-меморандум, письмо о состоянии процесса и т.д.) и распространение информационных материалов среди инвесторов;
• подготовка маркетинговых материалов, в том числе инвестиционных видеороликов, раздаточных материалов и т. д.;
• представление рекомендаций по общению с общественностью, ответы на ее вопросы;
• выбор подходящего метода оценки и определение его актуальности для инвесторов, предоставление рекомендаций по ценовому диапазону;
• выявить основные факторы, ключевые показатели и оценки, влияющие на оценку с точки зрения инвестора;
• привлечь к участию в проекте других квалифицированных консультантов (при необходимости) и координировать их работу.
III. Сопровождение процесса сделки:
• Принятие всех мер, направленных на приватизацию активов, создание виртуальной комнаты данных (VDR);
• координация коммуникаций с потенциальными заявителями, включая ответы на их вопросы;
• подготовка всех необходимых документов, включая проект договора купли-продажи (с переводом на узбекский язык, при необходимости также на русский и английский языки), сопровождающих процесс продажи;
• Организация объявления и закрытия сделки.
(1) Если заявка подается консорциумом, необходимо представить договор о консорциуме, а также указать главного консультанта-координатора (обычно называемого главой консорциума). При этом должна быть указана общая стоимость услуг.
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов исходя из структуры ожидаемых от консультантов предложений и требований, указанных в пунктах "а", "в" и "г", то оценочный балл, предусмотренный пунктом «б», использовать нельзя.
(3) В случае использования другими участниками или Обществом своего преимущественного права покупки доли, оплата за услуги будет производится только за юридическое сопровождение данной сделки путем подписания дополнительного соглашения.