Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 28 август санасида Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбарияти ўртасида учрашув бўлиб ўтти.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Ўзбекистонни барқарор ривожлантириш йўлидаги стратегик ҳамкорига айланиб улгургани, бунда, ижобий ҳамкорлик натижаларининг исботи сифатида, жорий йилда Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг йиллик анжумани Самарқанд шаҳрида ўтказилганлиги Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков томонидан таъкидлаб ўтилди.
Шу билан бирга, ЕТТБ давлат активларини бошқариш соҳасини ислоҳ қилишда ҳам фаол иштирок этаётгани, хусусан давлат иштирокидаги  корхоналарни бошқаришнинг фундаментал ҳуқуқий асосига айланган Давлат мулкини бошқариш тўғрисидаги Қонунни, қолаверса, корпоратив бошқарув йўналишида муҳим аҳамиятга эга дивиденд сиёсати, ахлоқ кодекси ва бошқа ҳужжатларни ишлаб чиқишда яқиндан ҳамкорлик қилгани эътироф этилди.
Шу ўринда, Ўзбекистон ва ЕТТБ алоқалари сезиларли даражада ижобий томонга ўзгаришида ва ҳамкорлик кўлами кенгайишида ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Алкис Дракиноснинг ўрни муҳим эканлиги эътироф этилиб, унга бошқа ишга ўтаётганлиги муносабати билан янги лавозимида янада муваффақиятлар, юксак марралар ва натижаларга эришиш юзасидан тилак билдирди.
Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков сўзининг давомида Анди Аранитасини жорий йил 1 сентябрдан ЕТТБнинг Ўзбекистондаги раҳбари лавозимига киришаётганлиги билан самимий табриклаб, ЕТТБ ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни бошлашда муваффақиятлар тилаб, мавжуд имкониятларни инобатга олган ҳолда, янги лойиҳаларни муваффақиятли амалга ошириш ва ҳамкорлик алоқалари янада жадаллашишига ишонч билдирди.
Бунга мувофиқ, Алкис Дракинос томонидан Давактив агентлиги билан амалга оширилаётган лойиҳалар кўлами ва уларнинг аҳамияти чиндан мамлакат равнақи йўлида муҳим ўринга эга эканлиги, ЕТТБнинг Ўзбекистондаги янги раҳбари билан мазкур ҳамкорлик алоқалари янада ривожланишини билдирди.
Ўз навбатида, Анди Аранитаси Давактив агентлиги томонидан амалга оширилаётган ишлар, жумладан, хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижаларни юксак эътироф этиб, ҳар қандай истиқболли лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини билдирди.
Шунингдек, томонлар ҳамкорликда амалга оширилаётган жорий лойиҳаларни жадаллаштириш механизмлари вa қўшма ҳаракатларини атрофлича муҳокама қилиб, янги истиқболли ташаббусларини биргаликда ишлаб чиқиш мақсадида фаол ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Prospects for expanding cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development were discussed
On 28 August this year, a meeting between the heads of the State Assets Management Agency and the office of the European Bank for Reconstruction and Development in Uzbekistan was held.
Akmalhon Ortikov, director of UzSAMA, emphasised that the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has become a strategic partner for sustainable development of Uzbekistan, and the proof of positive results of cooperation was the annual meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development held in Samarkand this year.
At the same time, the EBRD's active participation in reforming the system of state asset management was noted, in particular, in the development of the Law "On State Property Management", which has become the fundamental legal basis for the management of enterprises with state participation, as well as dividend policy, code of ethics and other documents of importance in the direction of corporate governance.
It was emphasised, that Alkis Drakinos, Head of the EBRD Country Office in Uzbekistan, has played a significant role in the substantial positive change in relations between Uzbekistan and the EBRD and in expanding the scope of cooperation. On the occasion of his transition to another job, he was wished further success, high achievements and results in his new position.
During his speech, Director of UzSAMA Akmalhon Ortikov sincerely congratulated Andi Aranitasi on his appointment as Head of EBRD in Uzbekistan from 1 September this year, wished him success in launching mutually beneficial cooperation between EBRD and the Government of Uzbekistan and, taking into account the existing opportunities, successful implementation of new projects and further acceleration of cooperation.
Accordingly, Alkis Drakinos stated that the scale and importance of the projects implemented by UzSAMA are really important for the development of the country, and the co-operation relations with the new Head of the EBRD in Uzbekistan will continue to develop rapidly.
In turn, Andi Aranitasi highly appreciated the work carried out by UzSAMA, including the results achieved in the field of privatisation, and expressed readiness to cooperate in the implementation of any prospective projects.
The parties also discussed in detail the mechanisms of acceleration of current projects and joint actions implemented in co-operation, and agreed to continue active collaboration in order to jointly develop new perspective initiatives.