Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 28 август санасида Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбарияти ўртасида учрашув бўлиб ўтти.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Ўзбекистонни барқарор ривожлантириш йўлидаги стратегик ҳамкорига айланиб улгургани, бунда, ижобий ҳамкорлик натижаларининг исботи сифатида, жорий йилда Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг йиллик анжумани Самарқанд шаҳрида ўтказилганлиги Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков томонидан таъкидлаб ўтилди.
Шу билан бирга, ЕТТБ давлат активларини бошқариш соҳасини ислоҳ қилишда ҳам фаол иштирок этаётгани, хусусан давлат иштирокидаги  корхоналарни бошқаришнинг фундаментал ҳуқуқий асосига айланган Давлат мулкини бошқариш тўғрисидаги Қонунни, қолаверса, корпоратив бошқарув йўналишида муҳим аҳамиятга эга дивиденд сиёсати, ахлоқ кодекси ва бошқа ҳужжатларни ишлаб чиқишда яқиндан ҳамкорлик қилгани эътироф этилди.
Шу ўринда, Ўзбекистон ва ЕТТБ алоқалари сезиларли даражада ижобий томонга ўзгаришида ва ҳамкорлик кўлами кенгайишида ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Алкис Дракиноснинг ўрни муҳим эканлиги эътироф этилиб, унга бошқа ишга ўтаётганлиги муносабати билан янги лавозимида янада муваффақиятлар, юксак марралар ва натижаларга эришиш юзасидан тилак билдирди.
Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков сўзининг давомида Анди Аранитасини жорий йил 1 сентябрдан ЕТТБнинг Ўзбекистондаги раҳбари лавозимига киришаётганлиги билан самимий табриклаб, ЕТТБ ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни бошлашда муваффақиятлар тилаб, мавжуд имкониятларни инобатга олган ҳолда, янги лойиҳаларни муваффақиятли амалга ошириш ва ҳамкорлик алоқалари янада жадаллашишига ишонч билдирди.
Бунга мувофиқ, Алкис Дракинос томонидан Давактив агентлиги билан амалга оширилаётган лойиҳалар кўлами ва уларнинг аҳамияти чиндан мамлакат равнақи йўлида муҳим ўринга эга эканлиги, ЕТТБнинг Ўзбекистондаги янги раҳбари билан мазкур ҳамкорлик алоқалари янада ривожланишини билдирди.
Ўз навбатида, Анди Аранитаси Давактив агентлиги томонидан амалга оширилаётган ишлар, жумладан, хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижаларни юксак эътироф этиб, ҳар қандай истиқболли лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини билдирди.
Шунингдек, томонлар ҳамкорликда амалга оширилаётган жорий лойиҳаларни жадаллаштириш механизмлари вa қўшма ҳаракатларини атрофлича муҳокама қилиб, янги истиқболли ташаббусларини биргаликда ишлаб чиқиш мақсадида фаол ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
28 августа текущего года состоялась встреча руководства Агентства по управлению государственными активами и представительства Европейского банка реконструкции и развития в Узбекистане.
Акмалхон Ортиков, директор Агентства госактивов, подчеркнул, что Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) стал стратегическим партнером по устойчивому развитию Узбекистана, в доказательством положительных результатов сотрудничества стало прошедшее в Самарканде в этом году ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития.
В то же время, было отмечено активное участие ЕБРР в реформировании системы управления государственными активами, в частности, в разработке Закона «Об управлении государственным имуществом», ставшего основополагающей правовой основой управления предприятиями с государственным участием, а также дивидендной политике, кодекса этики и других документов, имеющих важное значение в направлении корпоративного управления.
В том числе, было подчеркнуто, что Алкис Дракинос, глава представительства EБРР в Узбекистане, играет значительную роль в значительном позитивном изменении отношений между Узбекистаном и ЕБРР и расширении сферы сотрудничества. В связи с переходом на другую работу ему пожелали дальнейших успехов, высоких достижений и результатов на новой должности.
В ходе своего выступления директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков искренне поздравил Анди Аранитаси с назначением на должность главы ЕБРР в Узбекистане с 1 сентября текущего года, пожелал успехов в начале взаимовыгодного сотрудничества между ЕБРР и правительством Узбекистана и, учитывая имеющиеся возможности, успешную реализацию новых проектов и дальнейшее ускорение сотрудничества.
Соответственно, Алкис Дракинос заявил, что масштабы и важность проектов, реализуемых Агентством госактивов, действительно важны для развития страны, и отношения сотрудничества с новым главой ЕБРР в Узбекистане будут и дальше стремительно развиваться.
В свою очередь Анди Аранитаси высоко оценил работу, проводимую Агентством госактивов, в том числе достигнутые результаты в сфере приватизации, и выразил готовность сотрудничать в реализации любых перспективных проектов.
Также стороны подробно обсудили механизмы акселерации текущих проектов, и совместных действий реализуемых в сотрудничестве, и договорились продолжать активное сотрудничество с целью совместной разработки новых перспективных инициатив.