Германия Федерал Молия вазирлиги билан англашув меморандуми имзоланди ва ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йил 8 октябрь куни Германия Федерал Молия вазирлиги департаменти директори доктор Андреас Керст бошчилигидаги делегация Ўзбекистонга ташриф буюрди. Мазкур ташриф доирасида меҳмонларнинг Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда бир қатор тадбирлар ўтказилиши режалаштирилган.
Ташриф доирасида жорий йил 9 октябрь куни Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков билан учрашув ташкил қилиниб, 2021 йил 8 июнда онлайн тартибда имзоланган Англашув меморандумининг расмий имзолаш маросими ўтказилди.
Эслатиб ўтиш жоизки, меморандум доирасида ҳамкорлик, биринчи навбатда, семинарлар, ишчи учрашувлар, шунингдек, ҳар икки томон вакилларининг долзарб масалалар ва келишилган мавзулар бўйича ўзаро ташрифлари ва суҳбатлари шаклида амалга оширилади.
Мазкур мавзулар қаторида давлат активларини бошқариш ва давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш жараёнларини такомиллаштириш, шунингдек, корпоратив бошқарув шакллари ва усуллари, жумладан, тегишли назорат органларининг ролини кучайтириш йўналишлари келтирилмоқда. Шунингдек, мунтазам равишда икки тараф ўртасида ахборот ва тажриба алмашиш, хусусан, Германияда ушбу соҳалардаги билим ва амалиёт бўйича маълумотларни тақдим этиш ва ошкор қилиш кўзда тутилган.
Учрашувда Акмалхон Ортиков, шунингдек, мустақил Ўзбекистон тарихида биринчи марта халқаро ҳамкасблар, жумладан, Indecon жамоасининг маслаҳатчилиги ва қўллаб-қувватлаши туфайли жорий йилнинг 9 мартидан кучга кирган «Давлат мулкини бошқариш тўғрисида»ги қонун ишлаб чиқилиб, қабул қилинганини таъкидлади.
Ушбу Қонун давлат мулкини бошқариш тамойилларини белгилайди, жумладан, давлат корхоналари ва нодавлат юридик шахслар учун тенг шароитлар яратиш, шунингдек, давлат корхоналарига қўшимча имтиёзлар ва преференциялар беришни рад этиш, давлат мулкини республика ва шаҳар мулкига тоифалаш энг муҳим тамойилларидан бири ҳисобланади.
Шу билан бирга, Германия Федерал Молия вазирлигини кўмаги доирасида "Indecon consulting" компанияси экспертлари вазирликлар ва идоралар билан келишиш босқичида бўлган янги таҳрирдаги Акциядорлик жамиятлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳасини ишлаб чиқишда кўмаклашаётгани қайд этилди.

Подписан меморандум о взаимопонимании с Федеральным министерством финансов Германии и обсуждены перспективы расширения сотрудничества
8 октября текущего года Узбекистан посетила делегация во главе с директором департамента Федерального министерства финансов Германии доктором Андреасом Керстом. В рамках данного визита планируется провести ряд мероприятий совместно с Агентством по управлению государственными активами гостей.
В рамках визита делегации 9 октября текущего года состоялась встреча с директором Агентства госактивов Акмалхоном Ортиковым и прошла официальная церемония подписания Меморандума о взаимопонимании, ранее подписанный в онлайн режиме 8 июня 2021 года.
Стоит отметить, что сотрудничество в рамках меморандума осуществляется преимущественно путем проведения семинаров, рабочих встреч, а также в виде взаимных визитов и бесед представителей обеих сторон по актуальным вопросам и аспектам согласованных тем.
При этом на переднем плане находятся сферы совершенствования процессов управления государственными активами и приватизации предприятий с государственным участием, а также форм и методов корпоративного управления, включая укрепление роли соответствующих органов надзора. Также предусматривается регулярный обмен информацией и опытом, в рамках которого, преимущественно предоставляется и раскрывается информация о знаниях и практике в этих сферах в Германии.
В ходе встречи Акмалхоном Ортиковым было также отмечено, что впервые в истории независимого Узбекистана, благодаря ценным комментариям и поддержке международных коллег, в том числе команды Indecon, был разработан и принят Закон «Об упралении государственным имуществом», который вступил в силу 9 марта текущего года.
Данным Законом определяются принципы управления государственным имуществом, среди которых одним из важных является создание равных условий для госпредприятий и негосударственных юридических лиц, а также отказ от предоставления дополнительных льгот и преференций государственным предприятиям, категоризация государственного имущества на республиканскую и муниципальную.
Вместе с тем, было отмечено, что в рамках поддержки Федерального министерства финансов Германии, экспертами компании «Indecon consulting» оказывается помощь в разработке проекта Закона Республики Узбекистан «Об акционерных обществах» в новой редакции, который находится на стадии согласования с министерствами и ведомствами.