Собиқ “2512 Автожамланма” ДУКнинг автобаза бино ва иншоотлари савдога чиқарилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) Тошкент шаҳри, Учтепа тумани, Маннон Уйғур кўчаси, 487а-уй манзилида жойлашган собиқ “2512 Автожамланма” ДУКнинг автобаза бино ва иншоотлари (кейинги ўринларда – Объект) бўйича оммавий савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
Талабгорларнинг сотиб олиш бўйича таклифлари қуйидаги ҳавола орқали “E-auksion” электрон савдо платформасида қабул қилинади:
Объект тўғрисида маълумот:
Объект Тошкент шаҳри, Учтепа тумани, Маннон Уйғур кўчаси, 487а-уй манзилида жойлашган бўлиб, умумий ер майдони 3,23 гектар, бино-иншоот майдони 7776 кв.м., коммуникация тармоқлари (газ, сув ва электр тармоғи) мавжуд.
Объектни сотиш икки босқичда ўтказилади.
биринчи босқичда – талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пули келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабга нисбатан талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги, талабгор ва улар билан боғлиқ бўлган шахслардан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги, шунингдек келажакда бундай рўйхатларга кириш эҳтимолининг пастлиги кўриб чиқилади;
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2024 йил 12 январь куни соат (Тошкент вақти билан) 18:00 га қадар ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали тақдим этилади:
Савдонинг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайтида эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда) E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар тақдим этилади.
• талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
• талабгорнинг тўлов қобилиятининг етарлилигини тасдиқловчи бошқа ҳужжатлар (депозит сертификати, банк кафолати). Бу ҳужжатлар талабгор томонидан ўзининг молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаган ҳолларда тақдим этилади.
1. Объект негизида замонавий шаҳарсозлик талабларини инобатга олган энг мақбул лойиҳа концепцияси танлаб олинади;
2. Объект бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолларда қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланади;
3. Объектни сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
4. талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
5. савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
6. Объект савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
7. савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;

На продажу выставлены здания и сооружения автобазы бывшего ГУП «2512 Автожамланма»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса публичных торгов зданий и сооружений автобазы (далее - Объект), принадлежащих бывшему ГУП "2512 Автожамланма" расположенных по адресу город Ташкент, Учтепинский район, улица Маннон Уйгур, дом 487а.
Прием предложений от претендентов осуществляется через электронную торговую платформу «E-auksion» по нижеследующей ссылке.
Ссылка для участия на публичных торгах
Информация об Объекте:
Объект расположен по адресу: город Ташкент, Учтепинский район, улица Маннон Уйгур, дом 487а, общая площадь земельного участка 3,23 га, площадь здания 7776 квадратных метров, имеются коммуникационные линии (газ, вода и электричество).
Реализация Объекта будет осуществляться в два этапа.
• на первом этапе - претенденты проходят предварительный квалификационный отбор, в том числе рассматривается полнота представленной документации, необходимой для участия на торгах, подтверждение оплаты задатка, приемлемость (неприемлемость) представленной бизнес концепции с учетом требований, предъявляемых к дальнейшему использованию государственного актива.
Для участия на первом этапе торгов претенденты должны в срок до 18:00 (Ташкентское время) 12 января 2024 года представить в запечатанном конверте или в отсканированной (закодированной) форме через электронную торговую платформу «E-auksion» на узбекском, русском или английском языках (по усмотрению претендента) заполненную заявку по форме, указанной в Приложении №1 (для физических лиц - Приложение № 1а) к настоящему объявлению, с приложением следующих документов:
• на официальном вебсайте и в социальных сетях будет размещена информация о претендентах, прошедших на второй этап;
При этом
• если в соответствии с финансовой отчетностью претендент является неплатёжеспособным, он может предоставить копии финансовой отчетности (формы 1 и 2 бухгалтерского отчета) учредителя или бенефициара за последние три года (для резидентов подтверждение налоговых органов о приёме отчетности вместе с показателями начисленной амортизации и переоценки материальных и нематериальных активов). В этом случае необходимо приложить письмо-подтверждение учредителя или бенефициара об осуществлении платежей за счет претендента;
1. Выбирается наиболее оптимальная проектная концепция на базе Объекта, учитывающая требования современного градостроительства;
2. в случаях, если сумма первоначального взноса составляет менее 35 процентов при продаже с условием оплаты по частям, оставшаяся сумма представляет собой годовой процент в размере базовой ставки Центрального банка;
3. в случае если на первом этапе торгов получена одна заявка на приобретение Объекта, торги считаются несостоявшимся;
4. если претендент предлагает оплатить выкупную стоимость Объекта в срок более одного месяца, его ценовое предложение оценивается путем приведения ценового предложения государственного актива к текущей стоимости;
5. Агентством госактивов с даты направления уведомления (кроме форс-мажорных случаев), заключается договор купли-продажи с победителем торгов и задаток, внесенный для участия на торгах, будет включаться в сумму выкупных платежей за приобретаемый государственный актив;
6. по выкупным платежам, осуществляемым победителем торгов  скидки не применяются;
7. если победитель торгов отказывается от заключения договора купли-продажи, сумма внесенного им задатка не возвращается;
8. Государственная комиссия по приватизации или Рабочий орган, не принимая на себя никаких обязательств, может по своему усмотрению в любое время приостановить торги, а также в процессе торгов запросить у участников дополнительную информацию и/или разъяснения.