Давактив агентлиги томонидан Германия ишбилармон соҳа вакиллари учун “Ўзбекистоннинг хусусийлаштириш дастури" тўғрисида тақдимот ўтказилди
Жорий йилнинг 28 февраль - 3 март кунлари Давлат активларини бошқариш агентлиги Ўзбекистон Республикаси Бош вазири бошчилигидаги делегация таркибида Германия Федератив Республикасида бўлиб, ташриф доирасида Берлин ва Гамбург шаҳарларида ташкил этилган Германия-Ўзбекистон ҳамда “Гамбургда Ўзбекистон иқтисодиёти куни” бизнес форумларида иштирок этди.
Унда, Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков тақдимот билан иштирок этиб, 250 дан ортиқ Германия ишбилармон соҳа вакилларига Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижалар, келгусидаги истиқболли режалар, жумладан, савдога чиқарилиши белгиланган давлат активлари ва ушбу савдо жараёнларида иштирок этиш тартиблари тўғрисида батафсил маълумотлар бериб ўтди. Шунингдек, хусусийлаштириладиган йирик давлат корхоналари бўйича инвестиция тизерлари тарқатилди.
Шу билан бирга, кўтаринки руҳда ўтган форум давомида Акмалхон Ортиков Германиянинг 50 дан ортиқ бизнес вакиллари билан тўғридан-тўғри G2B учрашувларини ўтказди. Учрашув давомида мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун яратилаётган шароитлар юзасидан тушунтириш берилиб, бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида фаол қатнашишга таклиф этилди. Шунингдек, тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар берилди.
Ўз навбатида, ташриф давомида, Германия Федерал Молия вазирлигининг Департамент бошлиғи доктор Андреас Керст,  Германиянинг «Mangold Consulting GmbH» компанияси раиси, профессор Клаус Мангольд ҳамда Индикон консалтинг комапнияси вакили Матиас Нехм билан учрашувлар ўтказилиб, унда, икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш, жумладан хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳасида Агентлик ҳодимларининг институционал салоҳиятини ошириш бўйича бир қатор келишувларга эришилди.

Агентством госактивов презентована «Программа приватизации Узбекистана» для представителей деловых кругов Германии
С 28 февраля по 3 марта текущего года Агентство по управлению государственными активами в составе делегации во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан посетили Федеративную Республику Германия. В рамках визита было обеспечено активное участие представителей Агентства госактивов в бизнес-форумах Германия - Узбекистан и «День экономики Узбекистана в Гамбурге», организованных в Берлине и Гамбурге.
В рамках бизнес-форума, Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков выступил с презентацией и дал подробную информацию о результатах, достигнутых в сфере приватизации в Узбекистане, будущих перспективных планах, в том числе государственных активах выставляемых на продажу, а также процедурах участия в приватизационных процессах более 250 представителям деловых кругов Германии. Также, участникам раздали инвестиционные тизеры крупных государственных активов, подлежащих приватизации.
Вместе с тем, в ходе форума прошедшем на высоком уровне, Акмалхон Ортиков провел прямые G2B встречи с более 50 представителями бизнес-кругов Германии. В ходе встречи представители бизнес-кругов ознакомились с созданными для иностранных инвесторов условиями в нашей стране, а также были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. Также были даны развернутые ответы на ряд вопросов, заданных участниками мероприятия и представителями СМИ.
В свою очередь, в ходе визита состоялись встречи с главой Департамента Федерального министерства финансов Германии д-р Андреас Керст и председателем правления немецкой компании «Mangold Consulting GmbH» профессором Клаусом Мангольдом и Матиасом Немом, представителем компании Indecon consulting GmbH с которыми достигнуты ряд договоренностей по развитию двустороннего сотрудничества, включая наращивание потенциала сотрудников Агентства в сфере приватизации и корпоративного управления.