“MobiUz” халқаро хусусийлаштириш жараёнлари муваффақиятли якунланди
Аввал хабар қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Universal Mobile Systems” МЧЖ (MobiUz) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиш бўйича халқаро очиқ савдо жараёнлари ўтказилди.
Мазкур жараён доирасида “Rothschild & Co” халқаро инвестиция банки стратегик консультант, “катта тўртлик” туркумига кирувчи “KPMG” молиявий консультант ҳамда “Deloitte” мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилди.
Савдо жараёни халқаро бозорларда кенг тарғиб қилинди, жумладан консультантларнинг глобал офислари тармоқлари орқали 100 дан ортиқ стратегик ва молиявий инвесторлар билан индивидуал мулоқотлар ўтказилди. Шунингдек, битимга оид маълумотлар “Bloomberg” ва “Financial Times” каби етакчи халқаро оммавий ахборот воситалари орқали ёритилди ҳамда халқаро роуд-шоу (Road Show)лар доирасида инвесторларга тақдим қилинди.
Натижада, мазкур жараёнда АҚШ, Япония, Форс кўрфази мамлакатлари, Европа ҳамда Кавказорти минтақаларидан 15 дан зиёд (аксарияти хорижий) инвестор иштирок этди. Бунда, 10 нафар иштирокчи томонидан дастлабки нарх таклифлари тақдим этилди.
Талабгорларга консультантлар томонидан халқаро стандартлар асосида тайёрланган комплекс молиявий ва юридик таҳлилий маълумотлар (due diligence) тақдим этилди ҳамда 6 нафар иштирокчи томонидан “МobiUz”ни сотиб олиш бўйича мажбуриятга эга бўлган қатъий таклифлар (Binding Offer) қабул қилинди.
Давлат учун энг юқори иқтисодий самарадорликка эришиш мақсадида жараён инвесторларнинг кенг доирасидан энг рақобатбардош таклифларни жалб қилишга қаратилган тарзда ташкил этилди. Якуний босқичда иштирокчиларга қатъий нарх таклифларини янада яхшилаш имконияти тақдим этилди.
Хусусийлаштириш жараёни якуни бўйича Давлат активлари агентлиги томонидан АҚШнинг “McKim and Company” компанияси бошчилигидаги молиявий инвесторлар ва соҳавий технологик ҳамкор “JVR Enterprises LLC” (DBA – “JVR Capital Group”) иштирокидаги консорциум таклифи ғолиб деб топилди. Ушбу таклифга мувофиқ, MobiUz компаниясининг қиймати 351 млн АҚШ доллари даражасида баҳоланган бўлиб, шунингдек телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантиришга 500 млн АҚШ долларигача инвестиция киритиш режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, мазкур таклифнинг сотиш самарадорлигини кўрсатувчи EV/EBITDA мультипликатори 7,4х ни ташкил этиб, битимнинг юқори самарадорлигини акс эттиради. Мазкур кўрсаткич қиёсий битимлар билан солиштирганда бизнеснинг рақобатбардош баҳоланганини кўрсатади ҳамда мустақил баҳоловчи томонидан аниқланган қийматдан сезиларли даражада юқоридир.
Битимни якунлаш учун тегишли тартибга солувчи органларнинг зарур рухсатномаларини олиш, шунингдек белгиланган корпоратив ва ҳуқуқий тартиб-таомилларни бажариш талаб этилади.
Давлат активлари агентлиги мазкур жараёнда иштирок этган барча инвесторларга билдирган қизиқиши ва тақдим этган таклифлари учун миннатдорлик билдиради. Шунингдек, жараённинг юқори халқаро стандартлар асосида ташкил этилишига қўшган муносиб ҳиссаси учун консультантлар – “KPMG”, “Rothschild & Co” ва “Deloitte” жамоаларига алоҳида ташаккур изҳор этади.
Давлат активлари агентлиги келгусида ҳам халқаро инвесторлар ва консультантлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтиришга умид қилади.

Международный процесс приватизации «MobiUz» успешно завершён
Как сообщалось ранее, в соответствии с утвержденными программами приватизации был проведён международный открытый конкурс по продаже 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Universal Mobile Systems» (MobiUz).
В рамках данного процесса международный инвестиционный банк Rothschild & Co выступил стратегическим консультантом, KPMG, входящая в «большую четвёрку», – финансовым консультантом, а Deloitte – независимым оценщиком.
Процесс продажи широко продвигался на международных рынках, в том числе посредством глобальной сети офисов консультантов и индивидуальных встреч с более чем 100 стратегическими и финансовыми инвесторами. Кроме того, информация о сделке публиковалась в международных изданиях Bloomberg и Financial Times, а также была представлена в ходе международных роуд-шоу (Road show).
В результате в процессе приняли участие более 15 инвесторов из США, Японии, стран Персидского залива, Европы, Южного Кавказа. Большинство инвесторов являлись иностранными. 10 участников представили первоначальные ценовые предложения.
Потенциальным инвесторам были предоставлены комплексные финансовые и юридические материалы (Due diligence), подготовленные консультантами в соответствии с международными стандартами. Было получено 6 обязывающих предложений (BO) по приобретению MobiUz.
В целях достижения максимальной эффективности для государства, процесс был структурирован таким образом, чтобы привлечь наиболее конкурентоспособные предложения от широкого круга инвесторов. Участникам была предоставлена возможность улучшить обязывающие предложения на финальном этапе.
Агентством по управлению государственными активами по итогам процесса приватизации принято решение о выборе предложения консорциума финансовых инвесторов во главе с «McKim and Company» при участии отраслевого технологического партнёра «JVR Enterprises LLC» (DBA – «JVR Capital Group») (США). Указанное предложение предусматривает оценку компании MobiUz на уровне 351 млн долларов США, а также намерение инвестировать до 500 млн долларов США в развитие телекоммуникационной инфраструктуры.
Следует отметить, что предложенная цена соответствует мультипликатору EV/EBITDA на уровне 7,4x, что отражает высокую эффективность сделки. Показатель отражает конкурентоспособную оценку бизнеса по сравнению с сопоставимыми сделками и существенно выше оценки, определённой независимым оценщиком.
Для окончательного закрытия сделки требуется получение необходимых разрешений регулирующих органов, а также выполнение установленных корпоративных и юридических процедур.
Агентство по управлению государственными активами выражает признательность всем инвесторам, проявившим интерес к данному процессу и представившим свои предложения. Агентство также выражает особую благодарность консультантам KPMG, Rothschild & Co и Deloitte за их значительный вклад в организацию процесса в соответствии с высокими международными стандартами.
Агентство также рассчитывает на дальнейшее развитие сотрудничества с международными инвесторами и консультантами.