“Шеробод цемент заводи” МЧЖ ва “Шарғункўмир” АЖларнинг очиқ савдо жараёнлари бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активлари агентлиги “Шеробод цемент заводи” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз улуши ва “Шарғункўмир” АЖ устав капиталидаги 99,55 фоиз давлат акция пакетини  (кейинги ўринларда умумий – Активлар) очиқ савдо жараёни бошланганини эълон қилади.
Хусусийлаштириш жараёни доирасида “Шеробод цемент заводи” МЧЖнинг ишлаб чиқариш жараёнида ёқилғи тизимини кўмир асосида ишлашга ўтказиш, барқарор ёқилғи таъминотини йўлга қўйиш мақсадида “Шарғункўмир” АЖ ягона лот сифатида хусусийлаштирилади.
Жараённи самарали ташкил этиш мақсадида “Alkes Research” МЧЖ хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган.
“Шеробод цемент заводи” МЧЖ тўғрисида қисқача маълумот:
“Шеробод цемент заводи” МЧЖ — Ўзбекистондаги ҳозирда табиий газ ёқилғисида цемент ишлаб чиқарувчилардан бири.
• Сурхондарё вилояти, Шеробод туманида жойлашган;
• Корхонанинг қуввати – йилига 1,5 млн.тонна;
• Умумий ер майдони: 584,7 га (шундан, 84,0 гектар доимий фойдаланишдаги ер ва 500,7 гектар ер қаъри);
• Бино ва иншоотларнинг умумий майдони: 57,5 минг кв.м.;
“Шарғункўмир” АЖ тўғрисида қисқача маълумот:
“Шарғункўмир” АЖ — Сурхондарё вилоятидаги шахталарда ер ости ва очиқ усулда кўмир қазиб чиқаришга ихтисослашган, Ўзбекистондаги етакчи тошкўмир ишлаб чиқарувчи корхоналардан бири.
• Сурхондарё вилояти, Сариосиё туманида жойлашган;
• Коннинг умумий ер майдони: 39,7 га;
• Умумий ер майдони: 58 га
• Бино ва иншоотларнинг умумий майдони: 16,3 минг кв.м.;
• Корхонанинг қуввати – йилига 900 минг тонна;
• Амалдаги ишлаб чиқариш (2024) – 900 минг тонна;
• Исботланган заҳиралар:
• A+B+C1 – 31,5 млн тонна;
• C2 – 7,1 млн тонна.
• Кул миқдори 30% гача ва юқори калориялиликка эга CC маркали кўмир;
• Ўз темирйўл инфратузилмасига эга (12,5 км);
• Кўмирни қуруқ бойитиш заводи мавжуд;
• Оффтейк шартномалари таъминланган.
Савдо жараёни ҳақида:
Хусусийлаштириш жараёни маҳаллий ва халқаро иштирокчилар учун очиқ бўлиб, икки босқичда амалга оширилади:
1. Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (EoI);
2. Мажбуриятга эга бўлган таклифлар тақдим этиш (BO).
EoI босқичи талаблари:
Талабгорлар қуйидаги маълумотлар билан EoI аризаларини тақдим этишлари керак:
1. Талабгор ҳақида қисқача маълумот (рўйхатдан ўтганлиги тўғрисида маълумот, фаолият тури);
2. Устав капиталида 5% ва ундан ортиқ улушга эга акциядорлар/иштирокчилар ва якуний бенефициарлар тўғрисида маълумот;
3. Охирги 3 йил учун молиявий ҳисоботлар;
Хусусийлаштириш жараёни доирасида қуйидаги инвестицион мажбуриятлар белгиланган бўлиб, EoI аризаси таркибида талабгорлардан мазкур йўналишлар бўйича умумий ёндашув ва тайёрлик даражасини акс эттириши кутилмоқда:
• “Шеробод цемент заводи” МЧЖни кўмир ёқилғиси асосида ишлашга ўтказиш бўйича қайта жиҳозлаш;
• “Шарғункўмир” АЖда қазиб чиқариш қувватларини 2026 йил II ярим йиллигидан бошлаб 1 млн тоннага етказиш учун камида 20 млн АҚШ доллари тўғридан-тўғри инвестиция киритиш.
EoI аризалари талабгор хоҳишига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрланиб, 2026 йил 21 январь соат 23:59 га (Тошкент вақти билан) қадар info@alkes.co электрон манзилига юборилиши лозим.
Саралаш мезонлари:
• Активларни сотиб олиш учун молиявий ресурсларининг етарлилиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ҳеч бири давлат компанияси эмаслиги;
EoI босқичи якунлангач, навбатдаги босқичга ўтганлар рўйхати шакллантирилади ва Давлат активлари агентлиги томонидан мазкур босқич натижаси бўйича тегишли эълон берилади. Консультант томонидан қизиқиш билдирган барча талабгорларга Жараён хати (Process Letter) орқали жараён натижалари ва кейинги босқич тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
Кейинги босқич бўйича қисқа маълумот:
Савдо жараёнининг якуний – Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган иштирокчилар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлган тижорат таклифларини тайёрлаш учун виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади ҳамда Консультант томонидан тайёрланган Активларнинг молиявий, солиқ ва юридик фаолияти бўйича комплекс таҳлилий ҳисоботлар (vendor due diligence)ни ўрганиш имкониятига эга бўлади.
Мажбуриятга эга таклифлар (BO)ни тақдим этишдан аввал Активларнинг фаолият соҳасининг ривожланиш стратегиясини инобатга олган ҳолда хусусийлаштирилиш ва келгуси фаолиятига қўйиладиган талабларга оид Савдонинг асосий шартлари бўйича Битим (Term Sheet) имзоланиши талаб этилади.
Шу билан бирга, иштирокчилар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
Ушбу эълон чоп этилгандан сўнг Консультант Активларни тарғиб қилиш, инвестиция тизерларини тарқатиш ва инвесторлар билан фаол мулоқотга киришиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади.
Давлат активлари агентлиги Консультант билан ҳамкорликда савдо жараёнининг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликка ахборот бериб, иштирокчиларни хабардор қилиб борилишини таъминлайди.
Алоқа учун:
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлигининг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

Начался процесс открытых торгов ООО “Шерободский цементный завод” и АО “Шаргункумир”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство государственных активов объявляет о начале открытого процесса торгов 100% государственной доли в уставном капитале ООО “Sherobod sement zavodi и 99,55% государственной доли в уставном капитале АО “Shargʻunkoʻmir (далее – «Активы»).
В рамках процесса приватизации, в целях перевода производственного процесса ООО “Sherobod sement zavodi на использование угольного топлива и обеспечения его стабильного топливоснабжения, АО “Shargʻunkoʻmir и ООО “Sherobod sement zavodi приватизируются единым лотом.
Краткая информация об ООО “Sherobod sement zavodi:
ООО “Sherobod sement zavodi — одно из предприятий по производству цемента в Узбекистане, в настоящее время использующее природный газ в качестве топлива.
• Расположен в Шерабадском районе Сурхандарьинской области;
• Мощность предприятия – 1,5 млн тонн в год;
• Общая площадь земельного участка – 584,7 га (из них 84,0 га земли постоянного пользования и 500,7 га недр);
• Общая площадь зданий и сооружений – 57.556 кв.м;
Краткая информация об АО “Shargʻunkoʻmir”:
АО “Shargʻunkoʻmir — одно из ведущих предприятий Узбекистана по добыче каменного угля, специализирующееся на подземной и открытой разработке шахт в Сурхандарьинской области.
• Расположено в Сариасийском районе Сурхандарьинской области;
• Общая площадь месторождения: 39,7 га;
• Общая площадь земельного участка: 58 га;
• Общая площадь зданий и сооружений: 16,3 тыс. кв.м.;
• Производственная мощность – 900 тыс. тонн в год;
• Фактическое производство (2024 год) – 900 тыс. тонн;
• Доказанные запасы:
• A+B+C1 – 31,5 млн тонн;
• C2 – 7,1 млн тонн.
• Уголь марки CC с содержанием золы до 30% и высокой теплотворной способностью;
• Собственная железнодорожная инфраструктура (12,5 км);
• Наличие фабрики по сухому обогащению угля;
• Заключены оффтейк-контракты.
Процесс приватизации открыт для местных и международных участников и будет осуществляться в два этапа
1. Выражение заинтересованности (EoI);
2. Подача Обязывающих предложений (BO).
Заявителям необходимо предоставить заявки о выражении заинтересованности (EoI) со следующей информацией:
1. Краткая информация об Заявителе (включая справку о регистрации, вид деятельности);
2. Данные об акционерах/участниках, владеющих более 5% доли в уставном капитале Заявителя (с указанием доли собственности), а также о конечных бенефициарах;
В рамках процесса приватизации определены следующие инвестиционные обязательства, при этом от заявителей в составе заявки EoI ожидается отражение общего подхода и уровня готовности по указанным направлениям:
• Перевод ООО “Sherobod sement zavodi на использование угольного топлива;
• Привлечение прямых инвестиций в размере не менее 20 млн долларов для увеличения добывающих мощностей АО “Shargʻunkoʻmir до 1 млн тонн в год, начиная со II полугодия 2026 года.
Заявки о выражении заинтересованности (EoI) могут быть подготовлены на узбекском, русском или английском языках и должны быть отправлены до 23:59 (по ташкентскому времени21 января 2026 года на следующий адрес электронной почты: info@alkes.co.
• Достаточность финансовых ресурсов для приобретения Активов;
• Отсутствие каких-либо судебных, административных, третейских или иных разбирательств, результатом которых может являться запрет на участие в процессе приватизации;
• Заявитель (в случае консорциума — ни один из участников консорциума) не должен/(ы) являться государственной компанией;
• Заявитель (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также, ни Заявитель (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Заявитель (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
После завершения этапа EoI будет сформирован список лиц, прошедших на следующий этап, и Агентство государственных активов сделает соответствующее объявление о результатах этого этапа. Все заинтересованные заявители будут индивидуально уведомлены Консультантом о результатах процесса и следующем этапе посредством процедурного письма (Process Letter).
С прошедшими на этап BO участниками будет подписано Cоглашение о неразглашении информации (NDA), в рамках которого им будет предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), а также возможность ознакомиться с финансовыми, налоговыми и юридическими аналитическими отчетами (vendor due diligence), подготовленными Консультантом.
До подачи Обязывающих предложений (BO) требуется подписание Соглашение об основных условиях приобретения Активов и его дальнейшей деятельности (Term Sheet), содержащего ключевые условия приватизации и требования к дальнейшей деятельности Активов с учетом стратегии развития соответствующей отрасли.
Также требуется внесение участниками через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion» не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
После публикации настоящего объявления Консультант реализует комплекс мер по продвижению Активов, распространению инвестиционных тизеров и ведению активного диалога с инвесторами.
• Одил Мусаев, Директор ООО «Alkes Research», omusaev@alkes.co, тел.: +998(99) 928-88-29
• Умидбек Ашуров, ответственный сотрудник Агентства государственных активов, тел.: +998(71) 259-20-68
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов в отношении продажи Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iv) и/или прекратить любые обсуждения и переговоры с любым потенциальным покупателем (покупателями) в отношении Торгов в любое время и без разъяснения причин.