Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ва консуллик ваколатхоналари раҳбарлари билан Давактив агентлигида учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 16 декабрь куни Давактив агентлигида Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ва консуллик ваколатхоналари раҳбарлари ҳамда Агентлик вакиллари иштирокида икки ва кўп томонлама ҳамкорлик алоқаларини тизимли йўлга қўйиш юзасидан кенгайтирилган учрашув бўлиб ўтди. Мазкур учрашувда 50 нафардан ортиқ дипломатик ваколатхона раҳбарлари иштирок этди.
Тадбир бошида Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков сўзга чиқиб, мамлакатимизда хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, жумладан, бугунги кунда хусусийлаштириш жараёнлари олдинги даврга нисбатан сезиларли очиқ ва шаффоф тизимга айлантирилганлигини, мазкур жараёнларга халқаро профессионал консалтинг компаниялари жалб қилинаётганлигини таъкидлаб ўтди. Шу билан бирга, А.Ортиков томонидан мамлакатимиздаги хусусийлаштириш жараёнларининг ташқи тарғибот масалаларида камчиликлар мавжудлиги таъкидланди.
Шунингдек, Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов томонидан сўнги йилларда хусусийлаштириш, давлат активларини трансформация қилиш ҳамда давлат корхоналарига замонавий корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш бўйича амалга оширилган ишлар ва эришилган натижалар, шунингдек келгусидаги истиқболли режалар тўғрисида тақдимот ўтказилди. Тақдимот давомида, активларни хусусийлаштиришга тайёрлаш жараёнлари “Катта тўртлик” туркумига кирувчи халқаро консалтинг компаниялари томонидан халқаро тан олинган илғор  хусусийлаштириш механизми орқали амалга оширилаётганлиги, ҳамда ер участкаларини ажратиш бўйича барча учун тенг, шаффоф ва бозор тамойилларига асосланган тартиб жорий этилаётганлиги айтиб ўтилди.
Шу билан бирга, Давактив агентлиги қошидаги “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш маркази” ДУК директори Соҳибжон Муродов томонидан учрашув қатнашчиларига “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича “мастер-класс” ўтказилиб, чет эл фуқаролари учун савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Ўз навбатида, учрашув давомида мамлакатимизда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнларида хорижий инвесторларнинг ва ишбилармон доира вакилларининг фаол иштирокини таъминлаш, уларнинг иштирокида оммавий “Roadshow” тақдимотлари, ишчи йиғилишлар ҳамда тренинглар каби тарғибот дастурларини ташкил қилиш, ушбу орқали халқаро жамоатчиликни хабардор қилиш юзасидан мамлакатимизнинг хориждаги дипломатик ва консуллик ваколатхоналари билан ҳамкорлик ва ҳамжиҳатликда фаолият олиб боришга келишилди.
Учрашув якунида иштирокчилар хусусийлаштириш, корпоратив бошқарув соҳасидаги ислоҳотлар ҳамда "E-auksion" электрон-онлайн савдолари билан боғлиқ ўзларининг қизиқтирган барча саволларига жавоб олдилар.

В Агентстве госактивов состоялась встреча с руководителями дипломатических и консульских представительств Республики Узбекистан за рубежом
16 декабря текущего года в Агентстве госактивов состоялась расширенная встреча с руководителями дипломатических и консульских представительств Республики Узбекистан за рубежом по вопросам системного налаживания двустороннего и многостороннего сотрудничества. На этой встрече приняли участие более 50 глав дипломатических миссий.
В начале мероприятия директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков рассказал о реформах, проводимых в области приватизации и корпоративного управления в нашей стране, а также отметил, что на сегодняшний день процессы приватизации стали значительно открытыми и прозрачными по сравнению с прошедшим периодом.
Заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усмонов выступил с презентацией о проделанной работе и достигнутых результатах за последние годы в сфере приватизации, трансформации государственных активов и внедрению современной системы корпоративного управления на государственных предприятиях, а также о перпективных планах на будущее. В ходе презентации было отмечено, что процессы подготовки активов к приватизации осуществляются с привлечением международных консалтинговых компаний из «Большой четверки» (Big 4) через международно-признанные передовые механизмы приватизации, а также вводится равноправный, прозрачный и рыночный порядок выделения земельных участков.
А также, директор ГУП «Центр по организации электронных онлайн-аукционов» Сохибжон Муродов провел для участников встречи «мастер-класс» по использованию электронной торговой площадки «E-auksion» и подробно объяснил, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на данной платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и возможности участия на торгах для иностранных граждан.
В свою очередь, в ходе встречи достигнута договоренность о сотрудничестве с дипломатическими и консульскими учреждениями нашей страны за рубежом по обеспечению активного участия иностранных инвесторов и представителей бизнес-сообщества в процессы приватизации в нашей стране, организации программ освещения, включая публичные презентации «Roadshow», рабочие встречи и тренинги в целях информирования международной общественности.
В завершение встречи участники получили ответы на все интересующие их вопросы, связанные с приватизацией, реформой в сфере корпоративного управления и электронными онлайн-торгами «E-auksion».