Ўзбекистон ва Германия давлат активларини бошқариш соҳасида стратегик ҳамкорлик кенгайтирилмоқда
Жорий йилнинг 18 май куни “Ўзбекистонда Германия иқтисодиёти куни” конференцияси доирасида Давлат активлари агентлиги директори ҳамда Германия Федератив Республикаси Федерал транспорт вазирлигининг транспорт ва инфратузилма соҳасидаги давлат корхоналарида давлат улушлари ва акцияларини бошқариш дирекцияси раҳбари доктор Андреас Керст бошчилигидаги делегация ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш, хусусан транспорт ва инфратузилма соҳасидаги давлат корхоналарининг фаолият самарадорлигини ошириш, уларни рақамлаштириш, бошқарув тизимларини модернизация қилиш ҳамда мазкур тармоқларда хусусий сектор иштирокини кенгайтириш бўйича Германия тажрибасини ўрганиш ва амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, учрашув давомида аэропортларни бошқариш тизимини такомиллаштириш, аэропорт инфратузилмасини замонавий бошқарув механизмлари асосида ривожлантириш, автомобиль саноати йўналишида маҳаллий ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Томонлар давлат активларини бошқариш тизимида фаолият юритаётган мутахассис ва масъул ходимлар салоҳиятини ошириш, уларни Германиянинг етакчи ташкилотлари ва компанияларида тажриба алмашиш дастурларига юбориш, малака ошириш ҳамда институционал ҳамкорликни ривожлантириш йўналишларида ҳам ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш масалаларини муҳокама қилди.
Учрашув якунида томонлар келгусида экспертлар даражасида мунтазам мулоқотларни давом эттириш, тажриба алмашиш ҳамда истиқболли қўшма ташаббусларни амалга оширишга келишиб олдилар.

Uzbekistan and Germany expand strategic cooperation in the field of state asset management
On May 18 of this year, within the framework of the “German Economy Day in Uzbekistan” conference, a meeting was held between the Director of the State Assets Management Agency and a delegation led by Dr. Andreas Kerst, Head of the Directorate for the Management of State Shares and Equity in State-Owned Enterprises in the Transport and Infrastructure Sector at the Federal Ministry of Transport of the Federal Republic of Germany.
During the meeting, the parties discussed prospects for further strengthening economic cooperation between Uzbekistan and Germany, particularly in improving the operational efficiency of state-owned enterprises in the transport and infrastructure sectors, advancing their digitalization, modernizing management systems, as well as studying German experience and expanding practical cooperation to increase private sector participation in these sectors.
The meeting also placed particular emphasis on improving airport management systems, developing airport infrastructure based on modern management mechanisms, expanding local production in the automotive industry, and enhancing manufacturing capacities.
The parties also discussed establishing mutually beneficial cooperation in enhancing the capacity of specialists and responsible staff working in the state asset management system, facilitating their participation in experience-sharing programs at leading German organizations and companies, improving professional qualifications, and strengthening institutional cooperation.
At the conclusion of the meeting, the parties agreed to continue regular dialogue at the expert level, exchange experience, and implement promising joint initiatives in the future.