“Халқчил IPO” дастури доирасида “ЎзРТХБ” акцияларини оммавий жойлаштириш жараёни муваффақиятли якунланди
Аввал хабар берилганидек, кенг аҳоли қатламларида минглаб мулкдорлар ва акциядорлар пайдо бўлишига имконият яратиш мақсадида, “Халқчил IPO” дастури доирасида мамлакатнинг етакчи давлат компанияларининг акцияларини оммавий таклиф этишнинг янги босқичи бошланган.
Жорий йил 26 сентябрь куни “Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси” АЖ (кейинги ўринларда – ЎзРТХБ) 4,44 фоизи (3 326 031 дона) акцияларининг оммавий жойлаштирилиши бошланган ва жорий йил 8 ноябрь кунига қадар давом этган.
“Халқчил IPO” дастури доирасида “KPMG” халқаро консалтинг компанияси Стратегик консультант сифатида ва “KAP DEPO” инвестиция компанияси (“Kapital-Depozit” МЧЖ, “Satori Capital” МЧЖ ва “Satori IB Group” МЧЖ андеррайтерлар консорциуми) андеррайтер сифатида жалб этилган.
Шунингдек, “ЎзРТХБ” АЖ акцияларини оммавий жойлаштириш жараёнида рақобат муҳитини таъминлаш ва жамоатчилик қамровини кенгайтириш мақсадида қўшимча равишда 10 дан ортиқ – “Мулк сармоя брокерлик уйи” АЖ, “Freedom Finance” МЧЖ, “Alkes Research” МЧЖ, “Alp Omad Invest” МЧЖ, “Premium Finance” МЧЖ, “Қорақалпоғистон вақт” МЧЖ, “Далал стандарт” МЧЖ, “Leader Finance Capital” МЧЖ, “Tat-Reestr” МЧЖ ва “Finance Invest Brok” МЧЖ каби инвестиция воситачилари жалб қилинди.
Инвесторларнинг буюртмаларини қабул қилиш “Тошкент” РФБ савдо майдончасида амалда бўлган усулларга қўшимча равишда, “E-auksion” электрон савдо платформаси (ipo.e-auksion.uz) ва унинг мобиль иловаси, шунингдек “KAP DEPO” компаниясининг GoInvest иловаси ҳамда Jett сервиси (Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile иловалари) ва унинг app.jett.uz веб-терминали орқали онлайн харид қилиш имкониятлари яратилди.
Республиканинг барча вилоятларида “Roadshow” тақдимотлари ўтказилиб, Давактив агентлиги, "ЎзРТХБ" АЖ, “E-auksion” платформаси мутахассислари ҳамда капитал бозорининг профессионал иштирокчилари томонидан аҳоли билан жонли учрашувлар ташкиллаштирилди.
Бундан ташқари, республиканинг барча туман ва шаҳарларидаги ҳоким ёрдамчилари кўмагида маҳаллаларга чиққан ҳолда аҳоли орасида тушунтириш ишлари олиб борилди ҳамда қизиқиш билдирган фуқароларга аризалар берилишида амалий ёрдам кўрсатилди.
Натижада, жойлаштирилиши режалаштирилган акциялар ҳажмига нисбатан 108 фоиз, яъни 3 606 466 та акцияларни сотиб олиш учун 12,6 мингта жисмоний ва юридик шахслардан 46,6 млрд сўмлик таклифлар келиб тушди.
Акцияларни сотиб олиш бўйича таклифлар кўп тушганлиги боис, жараённинг халқчиллигини таъминлаш ва кенг аҳолини қатламини акциядорлар қаторига киритиш мақсадида акцияларни сотиб олиш бўйича нарх диапазонининг қуйи қисмидаги нарх бўйича жисмоний шахсларнинг кам миқдорга эга бўлган буюртмалари устувор равишда жойлаштирилди.
Андеррайтер томонидан келиб тушган таклифлар аввал эълон қилинган мезонлар асосида сараланиши натижасида жами 42,9 млрд. сўмлик 11 298 та буюртмалар (11 234 та жисмоний ва 64 та юридик шахслар) қондирилди.
Таъкидлаш жоизки, 2024 йил 26 октябрда бўлиб ўтган “ЎзРТХБ” АЖ акциядорларининг навбатдан ташқари умумий йиғилиши қарори билан “Халқчил IPO” доирасида акцияларни сотиб олган инвесторлар ҳар бир акциялари учун қўшимча 4 тадан акция олиши белгиланди.
Давактив агентлиги “Халқчил IPO” доирасида иштирок этган барча манфаатдор томонлар, жумладан, консультантлар, андеррайтерлар, инвесторларга миннатдорчилик билдиради ҳамда мазкур жараён мамлакатнинг етакчи давлат компанияларига кенг аҳоли қатламларини инвестиция киритишга жалб қилиш учун бошланғич нуқта бўлишига ишонч билдиради.

The process of public offering of UZEX shares within the framework of "People's IPO" program was successfully completed
As previously reported, in order to form a broad class of owners - shareholders among all segments of the population in the country, within the framework of the program "People's IPO" began a new stage of public offering of shares of leading state companies of the country.
On September 26 this year, started public offering of 4.44% (3,326,031) shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange" (hereinafter - UZEX) and continued until November 8 this year.
Within the framework of the "People's IPO" program, international consulting company "KPMG" was attracted as a Strategic Consultant, investment company "KAP DEPO" (consortium of underwriters Kapital-Depozit LLC, Satori Capital LLC and Satori IB Group LLC) as an Underwriter.
In addition, in order to ensure a competitive environment in the process of public offering of UZEX shares and to expand the coverage of the public, more than 10 investment intermediaries were additionally involved , such as JSC “Mulk Sarmoya Brokerlik Uyi”, LLC “Freedom Finance”, LLC “Alkes Research”, LLC “Alp Omad Invest”, LLC “Premium Finance”, LLC “Qoraqalpogiston Vaqt”, LLC “Dalal Standart”, LLC “Leader Finance Capital”, LLC “Silk Capital”, LLC “Ishonch Ltd”, LLC “Tat-Reestr” and LLC “Finance Invest Brok”.
To accept investors' applications, in addition to the existing methods on the RSE “Toshkent” trading platform, the opportunity to buy shares online was provided through the electronic trading platform “E-auksion (ipo.e-auksion.uz) and its mobile application, as well as through the application GoInvest of the company “KAP DEPO” and Jett service ( applications Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile) and its web terminal app.jett.uz.
In all regions of the country “Roadshow" presentations were held, within the framework of which meetings with the population were organized with the participation of specialists from the UzSAMA, UZEX, "E-auksion" platform, as well as professional participants of the capital market.
In addition, with the help of assistants of khokims of all districts and cities of the republic, explanatory work was carried out among the residents in mahallas, as well as practical assistance was provided to citizens who showed interest in submitting applications.
As a result, offers were received from 12.6 thousand individuals and legal entities for the amount of 46.6 billion UZS to purchase 3,606,466 shares, which is 108% of the planned volume of placement.
Due to the large number of offers for purchase of shares, in order to ensure popularization of the process and inclusion of wide layers of population in the number of shareholders, applications of individuals for purchase of shares with small volumes at prices in the lower boundary of the price range were satisfied in priority.
Based on the results of selection of offers conducted by the Underwriter on the basis of previously announced criteria, 11,298 applications were satisfied (11,234 individuals and 64 legal entities) for the total amount of 42.9 billion UZS.
It should be noted that according to the decision of the extraordinary general meeting of UZEX shareholders held on October 26, 2024, 4 additional shares for each purchased share within the framework of the program “People's IPO” are provided to investors.
The UzSAMA expresses its gratitude to all stakeholders, including consultants, underwriters and investors who participated in the “People's IPO” program, and expresses confidence that this process will become a starting point for attracting the general public to invest in the leading state companies of the country.