Mazkur jarayonni tashkil etish uchun “Portfolio Investments” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Dastlabki bosqich doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing va targʻibot ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Belgilangan muddat – 2025-yil 1-avgustga qadar, 5 nafar xorijiy va mahalliy investorlar tomonidan qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (EoI) Konsultantga taqdim etildi.
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalar quyidagi avvaldan belgilangan mezonlar asosida oʻrganib chiqildi:
• talabgorlarning moliyaviy imkoniyatlarining yetarliligi;
• jinoiy daromadlar va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi qonunchilikka rioya etilishi;
• talabgorlarning Yevropa Ittifoqi, AQSh va xalqaro moliya institutlari sanksiya roʻyxatlariga kiritilmaganligi.
Tahlil natijalariga koʻra, Konsultant tomonidan barcha talabgorlar ushbu mezonlarga toʻliq muvofiq deb topildi hamda xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (Binding Offer, BO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi. Talabgorlarga jarayon toʻgʻrisidagi batafsil maʼlumot alohida individual xat orqali (Process Letter) Konsultant tomonidan yuboriladi.
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan barcha talabgorlar:
• Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyatiga oid maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyatiga ega boʻladi;
• Aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyatiga ega boʻladi.
Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2025-yil 3-sentabr Toshkent vaqti bilan soat 23:59 ga qadar qabul qilinadi.
Talabgorlar ushbu muddatga qadar “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali oʻz qatʼiy narx takliflarining qiymatini kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (Security payment) sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning maxsus hisob raqamiga oʻtkazishi talab etiladi. Kafolat toʻlovi talabgor:
• gʻolib deb topilmagan hollarda qaytariladi,
• gʻolib deb topilgan taqdirda – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida hisobga olinadi.
Shaxsiy kabinet rekvizitlari va foydalanish tartibi boʻyicha batafsil maʼlumot ishtirokchilarga Konsultant tomonidan yuboriladigan individual xat (Process Letter) orqali taqdim etiladi.
Aktivni sotib olish boʻyicha shartlar:
1. Aktivni oldi-sotdi shartnomasi rasmiy roʻyxatdan oʻtkazilgan sanadan boshlab, korxonaning asosiy faoliyat yoʻnalishini kamida 10 (oʻn) yil davomida saqlab qolish. Bu muddat mobaynida:
• mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha amaldagi litsenziya shartnomalariga,
• “General Motors” texnologiyalaridan foydalanish boʻyicha Bosh Alyans shartnomasi talablari va cheklovlariga qatʼiy rioya qilinishi talab etiladi.
2. Korxonada mavjud ish oʻrinlari va xodimlar soni kamida 2 (ikki) yil mobaynida saqlab qolinishi (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), ish haqi fondi miqdori kamaytirilmasligi va jamoa shartnomasi shartlari yomonlashtirilmasligi.
Shuningdek, Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni qabul qilish (BO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar toʻgʻrisida Bitim (“Term Sheet”) imzolanadi.
Davlat aktivlari agentligi xususiylashtirish jarayonlariga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Информация о процессах открытых торгов 70% государственной доли в уставном капитале ООО “UZ CHASYS”
Как сообщалось ранее, начался первый этап процесса открытых торгов – подача заявок о выражении заинтересованности в приобретении Актива (Expression of Interest, EoI) по 70% государственной доле в уставном капитале ООО UZ CHASYS (далее – Актив).
Для организации данного процесса в качестве консультанта по приватизации была привлечена компания “Portfolio Investments” (далее – Консультант).
В рамках первого этапа, Консультантом были проведены широкомасштабные маркетинговые и рекламные мероприятия, в частности, были разосланы инвестиционные тизеры различным потенциальным инвесторам. В установленный срок до 1 августа 2025 года поступили заявки о выражении заинтересованности (EoI) от 5 местных и иностранных инвесторов.
Все полученные заявки были изучены Консультантом на соблюдение следующих ранее установленных критериев:
• достаточность финансовых возможностей претендентов;
• отсутствие правовых (юридических) препятствий;
• соблюдение законодательства о противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма;
• отсутствие претендентов в санкционных списках Европейского Союза, США и международных финансовых институтов.
В результате изучения поступивших заявок, все претенденты были признаны Консультантом полностью соответствующими указанным выше критериям и приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации — подача Обязывающих предложений (Binding Offer, BO). Консультант в индивидуальном порядке направит претендентам подробную информацию о процессе (Process Letter).
• получат возможность посетить Актив и задать вопросы его органу управления.
Обязывающие предложения (BO) принимаются до 23:59 (по ташкентскому времени) 3 сентября 2025 года.
До указанного срока претенденты обязаны внести гарантийный платёж (Security payment) в размере не менее 1% от суммы своего обязывающего ценового предложения на специальный счёт АО “Организация электронных онлайн-аукционов” через личный кабинет, открываемый на электронной торговой платформе “E-auksion”. Гарантийный платёж:
• возвращается претенденту в случае, если он не будет признан победителем;
• засчитывается в счёт оплаты, если претендент будет признан победителем.
Реквизиты личного кабинета и порядок его использования будут предоставлены Консультантом посредством индивидуального процедурного письма (Process Letter).
Условия для приобретения Актива:
1. Сохранение основного вида деятельности предприятия в течение не менее 10 (десяти) лет с даты государственной регистрации договора купли-продажи Актива. В течение данного периода необходимо строго соблюдать:
• условия действующих лицензионных соглашений на техническую поддержку с поставщиком, утвержденным компанией «General Motors» (США) - лицензиатом продукции;
• требования и связанные с ними ограничения соглашения Главного Альянса по использованию технологий General Motors.
В свою очередь, со всеми претендентами, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), будет подписано “Соглашение об основных условиях приобретения Актива и его дальнейшей деятельности” (Term Sheet).
Агентство государственных активов выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессам приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности в приобретении Актива.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов и “Portfolio Investments” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов и “Portfolio Investments” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством государственных активов и “Portfolio Investments” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;