Joriy yil 10-iyuldagi eʼlonga muvofiq“Oʻzagrosugʻurta” AJ ustav kapitalidagi 99,35 foiz davlat aksiyalar paketini (keyingi oʻrinlarda — Aktiv) sotish boʻyicha xalqaro ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Oʻtgan davrda mazkur xususiylashtirish jarayoni boʻyicha amalga oshirilgan keng koʻlamli targʻibot-tashviqot tadbirlari doirasida “Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda — Konsultant) tomonidan salohiyatli va moliyaviy investorlarga Aktiv boʻyicha investitsiya tizerlari yuborildi.
Natijada, belgilangan muddat — 2025-yil 22-avgust soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar ta investorlardan aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (EoI) Konsultantga kelib tushdi.
Konsultant tomonidan arizalar mazkur bosqichda belgilangan mezonlar asosida tahlil etildi:
• moliyaviy imkoniyatlarning yetarliligi;
• jinoiy daromadlar va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi qonunchilikka rioya qilish holati;
• Yevropa Ittifoqi, AQSH va xalqaro moliya institutlari sanksiyalari roʻyxatlariga kiritilmaganligi;
• davlat kompaniyasi maqomiga ega emasligi.
Tahlil natijalariga koʻra, Konsultant tomonidan barcha talabgorlar ushbu mezonlarga toʻliq muvofiq deb topildi hamda xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi. Talabgorlarga jarayon toʻgʻrisidagi batafsil maʼlumot alohida individual xat (Process Letter) orqali Konsultant tomonidan yuboriladi.
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan barcha talabgorlar:
• Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyatiga oid maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyatiga ega boʻladi;
• Aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyatiga ega boʻladi.
Konsultant tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2025-yil 15-oktabr soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar qabul qilinadi.
Talabgorlar ushbu muddatga qadar “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali oʻz qatʼiy narx takliflarining qiymatini kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (Security payment) sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning maxsus hisob raqamiga oʻtkazishi talab etiladi. Kafolat toʻlovi talabgor:
• gʻolib deb topilmagan hollarda qaytariladi,
• gʻolib deb topilgan taqdirda – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida hisobga olinadi.
Shaxsiy kabinet rekvizitlari va foydalanish tartibi boʻyicha batafsil maʼlumot ishtirokchilarga Konsultant tomonidan yuboriladigan individual xat (Process Letter) orqali taqdim etiladi.
Davlat aktivlari agentligi xususiylashtirish jarayonlariga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Deloitte”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Deloitte” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Deloitte” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Information on the open sales process for 99,35% state share in the charter capital of JSC “Uzagrosugurta”
In accordance with the announcement dated July 10 this year, an international open sales process for 99,35% state shares in the charter capital of JSC “Uzagrosugurta” (hereinafter — Asset) has been launched.
Over the past period, as part of large-scale measures to inform and promote this privatization process, the international company “Deloitte” (hereinafter  Consultant) sent investment teasers to potential strategic and financial investors.
As a result, by the established deadline of 23:59 (Tashkent time) on August 22, 2025, the Consultant received Expressions of Interest (EoI) from 4 investors.
The submitted EoIs were reviewed by the Consultants for compliance with the previously established criteria for this stage:
• Sufficient financial resources;
• Absence of any legal obstacles;
• Compliance with legislation on anti-money laundering and counteracting the financing of terrorism;
• Absence from sanctions lists of the European Union, the United States, and international financial institutions;
• Not a state-owned company.
After reviewing the applications received, the Consultant determined that all applicants fully complied with the above criteria and invited them to participate in the next stage of the privatization process—the submission of Binding Offers (BO). The Consultant will send detailed information about the process (Process Letter) to each applicant individually.
All applicants who have expressed interest in acquiring the Asset:
• are required to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA);
• will be granted access to a virtual data room (VDR) containing financial, legal, and operational information about the Asset, as well as analytical reports prepared by the Consultant;
• will be given the opportunity to visit the Asset and ask questions to its management.
Binding Offers (BO) will be accepted by Consultant until 23:59 (Tashkent time) on October 15, 2025.
By the specified deadline, applicants are required to make a security payment of at least 1% of the amount of their binding offer to the special account of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” through their personal account opened on the electronic trading platform “E-auksion”. Security payment:
• is returned to the applicant if they are not declared the winner;
• is credited towards purchase price if the applicant is declared the winner.
The details of the personal account and the procedure for its use will be provided by the Consultant via an individual Process Letter.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all participants who have expressed interest in the privatization process and submitted applications, and expresses its confidence in further constructive cooperation with the applicants who have successfully passed the stage of Expression of Interest.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of the State Assets Management Agency, "Deloitte" in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. the State Assets Management Agency and "Deloitte" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the the State Assets Management Agency and "Deloitte", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;