Joriy yil 10-iyuldagi eʼlonga muvofiq“Oʻzagrosugʻurta” AJ ustav kapitalidagi 99,35 foiz davlat aksiyalar paketini (keyingi oʻrinlarda — Aktiv) sotish boʻyicha xalqaro ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Oʻtgan davrda mazkur xususiylashtirish jarayoni boʻyicha amalga oshirilgan keng koʻlamli targʻibot-tashviqot tadbirlari doirasida “Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda — Konsultant) tomonidan salohiyatli va moliyaviy investorlarga Aktiv boʻyicha investitsiya tizerlari yuborildi.
Natijada, belgilangan muddat — 2025-yil 22-avgust soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar ta investorlardan aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (EoI) Konsultantga kelib tushdi.
Konsultant tomonidan arizalar mazkur bosqichda belgilangan mezonlar asosida tahlil etildi:
• moliyaviy imkoniyatlarning yetarliligi;
• jinoiy daromadlar va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi qonunchilikka rioya qilish holati;
• Yevropa Ittifoqi, AQSH va xalqaro moliya institutlari sanksiyalari roʻyxatlariga kiritilmaganligi;
• davlat kompaniyasi maqomiga ega emasligi.
Tahlil natijalariga koʻra, Konsultant tomonidan barcha talabgorlar ushbu mezonlarga toʻliq muvofiq deb topildi hamda xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi. Talabgorlarga jarayon toʻgʻrisidagi batafsil maʼlumot alohida individual xat (Process Letter) orqali Konsultant tomonidan yuboriladi.
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan barcha talabgorlar:
• Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyatiga oid maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyatiga ega boʻladi;
• Aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyatiga ega boʻladi.
Konsultant tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2025-yil 15-oktabr soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar qabul qilinadi.
Talabgorlar ushbu muddatga qadar “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali oʻz qatʼiy narx takliflarining qiymatini kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (Security payment) sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning maxsus hisob raqamiga oʻtkazishi talab etiladi. Kafolat toʻlovi talabgor:
• gʻolib deb topilmagan hollarda qaytariladi,
• gʻolib deb topilgan taqdirda – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida hisobga olinadi.
Shaxsiy kabinet rekvizitlari va foydalanish tartibi boʻyicha batafsil maʼlumot ishtirokchilarga Konsultant tomonidan yuboriladigan individual xat (Process Letter) orqali taqdim etiladi.
Davlat aktivlari agentligi xususiylashtirish jarayonlariga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Deloitte”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Deloitte” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Deloitte” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Информация о процессах открытых торгов 99,35% государственной доли в уставном капитале АО “Узагросугурта”
В соответствии с объявлением от 10 июля текущего года, начат международный открытый процесс приватизации 99,35% государственной доли в уставном капитале АО “Узагросугурта” (далее — Актив).
За прошедший период, в рамках широкомасштабных мероприятий по информированию и продвижению данного процесса приватизации, международной компанией Deloitte (далее — Консультант) были разосланы инвестиционные тизеры потенциальным стратегическим и финансовым инвесторам.
В результате, в установленный срок — до 23:59 (по ташкентскому времени) 22 августа 2025 года, Консультант получил заявки о выражении заинтересованности в приобретении Актива (EoI) от 4 инвесторов.
Поступившие заявки были изучены Консультантом на соблюдение ранее установленных на данном этапе критериев:
• достаточность финансовых возможностей;
• отсутствие правовых препятствий;
• соответствие законодательству о противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма;
• отсутствие в санкционных списках Европейского союза, США и международных финансовых институтов;
• отсутствие статуса государственной компании.
В результате изучения поступивших заявок, все претенденты были признаны Консультантом полностью соответствующими указанным выше критериям и приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации — подача Обязывающих предложений (BO). Консультант в индивидуальном порядке направит претендентам подробную информацию о процессе (Process Letter).
• получат возможность посетить Актив и задать вопросы его органу управления.
Обязывающие предложения (BO) принимаются Консультантом до 23:59 (по ташкентскому времени) 15 октября 2025 года.
До указанного срока претенденты обязаны внести гарантийный платёж (Security payment) в размере не менее 1% от суммы своего обязывающего ценового предложения на специальный счёт АО “Организация электронных онлайн-аукционов” через личный кабинет, открываемый на электронной торговой платформе “E-auksion”. Гарантийный платёж:
• возвращается претенденту в случае, если он не будет признан победителем;
• засчитывается в счёт оплаты, если претендент будет признан победителем.
Реквизиты личного кабинета и порядок его использования будут предоставлены Консультантом посредством индивидуального процедурного письма (Process Letter).
Агентство государственных активов выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессам приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности в приобретении Актива.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов и “Deloitte” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов и “Deloitte” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством государственных активов и “Deloitte” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;