“OʻzBAT A.O.” QK AJ ustav kapitalidagi 2,6 foiz davlat aksiyalar paketining xususiylashtirilishi toʻgʻrisida axborot
Tegishli xususiylashtirish dasturiga asosan “OʻzBAT A.O.” QK AJ (keyingi oʻrinlarda – OʻzBAT) ustav kapitalidagi 2,6 foiz davlat aksiyalar paketi xususiylashtirilishi belgilangan.
“Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonunining 6-moddasiga asosan aksiyadorlarning soni ellik nafardan oshmasa, jamiyat ustavida nazarda tutilgan boʻlsa, oʻz aksiyalarini sotayotgan aksiyador aksiyalarini sotish niyati toʻgʻrisida boshqa aksiyadorlarni aksiyalarning narxini va uchinchi shaxsga taklif etish shartlarini koʻrsatgan holda toʻgʻridan-toʻgʻri yoxud jamiyat orqali yozma shaklda xabardor qilishi shartligi qayd etilgan.
OʻzBAT Ustavida aksiyadorlarning aksiyalarni sotib olishda imtiyozli olish huquqi qismida OʻzBAT aksiyadorlari oʻzlariga tegishli boʻlgan aksiyalar soniga mutanosib ravishda, boshqa aksiyadorlar tomonidan uchinchi shaxsga taklif etilgan narx va shartlarda sotilayotgan aksiyalarni sotib olishda imtiyozli olish huquqqa ega ekanligi hamda boshqa aksiyadorlar oʻzining ustuvor huquqidan foydalanmagan taqdirda, OʻzBAT aksiyadorlar tomonidan sotilayotgan aksiyalarni sotib olishda imtiyozli olish huquqqa ega boʻlishi belgilangan.
OʻzBAT ustav kapitalidagi 2,6 foiz davlat aksiyalar paketi mustaqil baholovchi tashkilot jalb qilingan holda baholangan va baholash hisobotining haqqoniyligi ekspertizadan oʻtkazilgan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan OʻzBAT aksiyadorlari hamda OʻzBAT yuqoridagi aksiyalar paketini baholangan qiymatda imtiyozli huquqda sotib olishi mumkinligi toʻgʻrisida yozma shaklda xabardor qilingan.
Oʻz navbatida, OʻzBATning xorijiy aksiyadori BAT Uzbekistan (Investment) Limited kompaniyasi (Buyuk Britaniya) tomonidan imtiyozli huquqdan foydalangan holda OʻzBAT ustav kapitalidagi 2,6 foiz davlat aksiyalar paketini baholangan qiymatda sotib olish istagini bildirilgan.
Shunga koʻra, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va BAT Uzbekistan (Investment) Limited kompaniyasi oʻrtasida 2025-yil 29-sentabrda OʻzBAT ustav kapitalidagi 2,6 foiz davlat aksiyalar paketi BAT Uzbekistan (Investment) Limited kompaniyasiga baholangan qiymatda, 269,7 mlrd soʻmga sotish yuzasidan oldi-sotdi shartnomasi imzolangan.
Oʻz navbatida, mazkur shartnomaga muvofiq joriy yil sentabr oyida Davlat aktivlarini boshqarish agentligining xususiylashtirish jamgʻarmasiga kelib tushgan ushbu mablagʻlar qonunchilikda belgilangan tartibda respublika byudjetiga oʻtkazilgan.

Информация о приватизации 2,6 процента государственного пакета акций в уставном капитале СП АО «УЗБАТ A.O.»
Согласно соответствующей программе приватизации предусмотрена приватизация государственного пакета акций в размере 2,6 процента в уставном капитале совместного предприятия АО «УЗБАТ А.О.» (далее – УЗБАТ).
Согласно статье 6 Закона Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», если количество акционеров общества не превышает пятидесяти и это предусмотрено уставом общества, акционер, намеренный продать принадлежащие ему акции, обязан в письменной форме, напрямую или через общество, уведомить других акционеров о своём намерении продать акции, указав цену и условия, на которых они предлагаются третьему лицу.
В части Устава УЗБАТ, касающейся преимущественного права акционеров на приобретение акций предусмотрено, что акционеры общества обладают правом преимущественной покупки акций, продаваемых другими акционерами, пропорционально количеству принадлежащих им акций и по цене и на условиях, предлагаемых третьему лицу. Кроме того, если акционеры не воспользуются своим преимущественным правом, общество УЗБАТ получает право преимущественной покупки акций, выставленных на продажу.
Государственный пакет акций в размере 2,6 процента уставного капитала УЗБАТ был оценён с привлечением независимой оценочной организации, а достоверность отчёта об оценке прошла экспертизу.
Агентство по управлению государственными активами в письменной форме уведомило акционеров УЗБАТ и само общество о возможности приобретения указанного пакета акций по оценённой стоимости с использованием преимущественного права.
В свою очередь, иностранный акционер УЗБАТ, компания BAT Uzbekistan (Investment) Limited (Великобритания) выразила намерение воспользоваться своим преимущественным правом и приобрести 2,6 процента государственного пакета акций УЗБАТ по оценённой стоимости.
В связи с этим 29 сентября 2025 года между Агентством по управлению государственными активами и компанией BAT Uzbekistan (Investment) Limited был подписан договор купли-продажи, предусматривающий продажу 2,6 процента государственного пакета акций в уставном капитале УЗБАТ компании BAT Uzbekistan (Investment) Limited по оценённой стоимости в 269,7 млрд сумов.
В свою очередь, в соответствии с указанным договором, в сентябре текущего года средства, поступившие в Фонд приватизации Агентства по управлению государственными активами, были в установленном законодательством порядке перечислены в республиканский бюджет.