Navoiy viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 17-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Navoiy viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Navoiy viloyati hokimining moliya-iqtisodiyot va kambagʻallikni qisqartirish masalalari boʻyicha birinchi oʻrinbosari Rustam Sulaymonov hamda Agentlikning Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Nurali Atajanov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizigacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini 3 oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 60 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 98 ta davlat aktivlari 146,7 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 1775 ta 653,3 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 746 ta 203,2 gektar yer uchastkalari 197,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 27 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, savdoda turgan 39 ta davlat aktivlari 38,1 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Navoiy viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 2 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 35 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 485,5 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Jumladan, Navoiy shahri Vatan mahallasida tikuvchilik faoliyati bilan shugʻullanayotgan tadbirkor tomonidan faoliyatini kengaytirish uchun mahalla hududidagi boʻsh bino qismini ijaraga olish uchun auksionga chiqarish tartibi boʻyicha savol berildi. Mazkur savol boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son Qarori bilan jismoniy shaxslarga “Davlat mulki” axborot tizimi orqali maydoni 2 000 metr kvadratgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish boʻyicha ariza berish huquqi berilganligi toʻgʻrisida tushuntirish berildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining PF-93-son Farmoni doirasida “20 ming tadbirkor — 500 ming malakali mutaxassis” dasturiga kirgan Karmana tumanidan tashrif buyurgan yosh tadbirkor mazkur dastur doirasida tegishli sertifikatga ega tadbirkorlarga davlat mulkini xususiylashtirishda beriladigan imtiyozlar yuzasidan savol berdi. Oʻz oʻrnida, ushbu dasturda ishtirok etayotganligini tasdiqlovchi sertifikatga ega boʻlgan tadbirkorlik subyektlariga bir qator alohida imtiyozlar yaratilganligi yuzasidan tushuntirish berildi. Xususan, dasturda ishtirok etayotganligini tasdiqlovchi sertifikatga ega boʻlgan tadbirkorlik subyektlari:
• auksionda davlat koʻchmas mulk obyektlarini sotib olganda tadbirkorlik subyektlari tomonidan yaratiladigan yangi ish oʻrinlari soniga qarab 3-yildan 5-yilgacha toʻlovlarni foizsiz toʻlash imkoniyati beriladi;
• auksionda davlat mulkidagi yerga boʻlgan huquqlarni sotib olganda tadbirkorlik subyektlari tomonidan yaratiladigan yangi ish oʻrinlari soniga qarab 3-yildan 5-yilgacha toʻlovlarni foizsiz toʻlash imkoniyati beriladi.

В Навоийской области состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 17 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Навоийской области. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства государственных активов Алишера Миралиева, Первого заместителя хокима Навоийской области по вопросам финансово-экономического развития и сокращения бедности Рустама Сулаймонова и начальника территориального управления Агентства в Навоийской области Нурали Атажонова.
А. Миралиев выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• если стоимость всех видов земельных участков будет полностью оплачена в течение 15 рабочих днейпредоставляется скидка 20% от общей суммы (за исключением земельных участков, реализуемых по цене, сниженной на более чем 50% от начальной стоимости).
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за 6 месяцев — поэтапно на и. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Навоийской области за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 60 государственных активов, из которых 98 актива были проданы за 146,7 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 1775 земельных участков площадью 653,3 га, из которых проданы 746 земельных участков площадью 203,2 га за 197,1 млрд сумов.
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 27 новых государственных активов, а также реализованы 39 государственных активов на сумму 38,1 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в 2 обществах с участием государства, а также 35 объектов недвижимости, а также земельные участки площадью 485,5 га в Навоийской области.
В завершении мероприятия, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, были даны соответствующие ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ.