“Shargʻunkoʻmir” AJning ochiq savdo jarayonlari boshlandi
Xususiylashtirish jarayonini samarali tashkil etish maqsadida, "Alkes Research" MChJ (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Korxona toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“Shargʻunkoʻmir” AJ — Surxondaryo viloyatidagi shaxtalarda yer ostida koʻmir qazib chiqarishga ixtisoslashgan, Oʻzbekistondagi yetakchi toshkoʻmir ishlab chiqaruvchilardan biri.
• Surxondaryo viloyati, Shargʻun tumanida joylashgan
• Korxonaning quvvati – yiliga 900 ming tonna
• Amaldagi ishlab chiqarish (2024) – 900 ming tonna
• Isbotlangan zahiralar:
• A+B+C1 – 31,5 mln tonna;
• C2 – 7,1 mln tonna.
• Kul miqdori 30% gacha va yuqori kaloriyalilikka ega CC markali koʻmir
• Oʻz temiryoʻl infratuzilmasiga ega
• Koʻmirni quruq boyitish zavodi mavjud
• Offteyk shartnomalari taʼminlangan
Savdo jarayoni haqida:
Xususiylashtirish jarayoni mahalliy va xalqaro ishtirokchilar uchun ochiq boʻlib, ikki bosqichda amalga oshiriladi:
1. Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (EoI);
2. Majburiyatga ega boʻlgan takliflar taqdim etish (BO).
EoI bosqichi talablari:
Talabgorlar quyidagi maʼlumotlar bilan EoI arizalarini taqdim etishlari kerak:
1. Talabgor haqida qisqacha maʼlumot (roʻyxatdan oʻtganligi toʻgʻrisida maʼlumot, faoliyat turi);
2. Ustav kapitalida 5% va undan ortiq ulushga ega aksiyadorlar/ishtirokchilar va yakuniy benefitsiarlar toʻgʻrisida maʼlumot;
3. Oxirgi 3 yil uchun moliyaviy hisobotlar.
EoI arizalari talabgor xohishiga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlanib, 2025-yil 14-noyabr soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar info@alkes.co elektron manziliga yuborilishi kerak.
Saralash mezonlari:
• Korxonani sotib olish uchun moliyaviy resurslarining yetarliligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) hech biri davlat kompaniyasi emasligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti(lari) boʻlmasligi, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi.
EoI bosqichi yakunlangach, navbatdagi bosqichga oʻtganlar roʻyxati shakllantiriladi va Davlat aktivlari agentligi tomonidan mazkur bosqich natijasi boʻyicha tegishli eʼlon beriladi. Konsultant tomonidan qiziqish bildirgan barcha talabgorlarga Jarayon xati (Process Letter) orqali jarayon natijalari va keyingi bosqich toʻgʻrisida individual ravishda xabardor qilinadi.
Keyingi bosqich boʻyicha qisqa maʼlumot:
Navbatdagi, Majburiyatga ega boʻlgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan ishtirokchilar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlgan tijorat takliflarini tayyorlash uchun virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi hamda Konsultant tomonidan tayyorlangan korxonaning moliyaviy, soliq va yuridik faoliyati boʻyicha kompleks tahliliy hisobotlar (vendor due diligence)ni oʻrganish imkoniyatiga ega boʻladi.
Shu bilan birga, Majburiyatga ega takliflar (BO)ni taqdim etishdan avval Korxonaning faoliyat sohasining rivojlanish strategiyasini inobatga olgan holda xususiylashtirilish va kelgusi faoliyatiga qoʻyiladigan talablarga oid Savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim (Term Sheet) imzolanishi talab etiladi hamda ishtirokchilar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalat) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalati) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.
Ushbu eʼlon chop etilgandan soʻng Konsultant Korxonani targʻib qilish, investitsiya tizerlarini tarqatish va investorlar bilan faol muloqotga kirishish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Davlat aktivlari agentligi Konsultant bilan hamkorlikda savdoning har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikka axborot berib, ishtirokchilarni xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.
Aloqa uchun:
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligining Korxonani sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:

Начался процесс открытых торгов АО “Шаргункумир”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство государственных активов объявляет о начале открытого процесса торгов 99,55% государственной доли в уставном капитале АО «Шаргункумир» (далее – «Предприятие»).
В целях эффективной организации процесса приватизации в качестве консультанта по приватизации была привлечена компания ООО «Alkes Research» (далее – Консультант).
Краткая информация о Предприятии:
АО «Шаргункумир» — одно из ведущих предприятий Узбекистана по добыче каменного угля, специализирующееся на подземной разработке шахт в Сурхандарьинской области.
• Расположено в Шаргунском районе Сурхандарьинской области
• Производственная мощность – 900 тыс. тонн в год
• Фактическое производство (2024 год) – 900 тыс. тонн
• Доказанные запасы:
• категории A+B+C1 – 31,5 млн тонн;
• категория C2 – 7,1 млн тонн
• Уголь марки CC с содержанием золы до 30% и высокой теплотворной способностью
• Собственная железнодорожная инфраструктура
• Наличие фабрики по сухому обогащению угля
• Заключены оффтейк-контракты
Процесс приватизации открыт для местных и международных участников и будет осуществляться в два этапа.
• Выражение заинтересованности (EoI);
• сбор Обязывающих предложений (BO).
Требования этапа EoI:
Претендентам необходимо предоставить заявки о выражении заинтересованности (EoI) со следующей информацией:
• Краткая информация об Участнике (включая справку о регистрации, вид деятельности).
• Данные об акционерах/участниках, владеющих более 5% доли в уставном капитале Участника (с указанием доли собственности), а также о конечных бенефициарах.
• Финансовая отчетность за последние 3 финансовые года.
Заявки о выражении заинтересованности (EoI) могут быть подготовлены на узбекском, русском или английском языках и должны быть отправлены до 23:59 (по ташкентскому времени) 14 ноября 2025 года на следующий адрес электронной почты: info@alkes.co.
Критерии отбора:
• достаточность финансовых ресурсов для приобретения Предприятия;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть государственной компанией;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также, ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
После завершения  этапа  EoI будет сформирован список лиц, прошедших на следующий этап, и Агентство государственных активов сделает соответствующее объявление о результатах этого этапа. Все заинтересованные заявители будут индивидуально уведомлены Консультантом о результатах процесса и следующем этапе посредством процедурного письма (Process Letter).
Краткая информация о следующем этапе:
С прошедшими на  этап  BO участниками будет подписано Соглашение о неразглашении информации (NDA), в рамках которого им будет предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), а также возможность ознакомиться с финансовыми, налоговыми и юридическими аналитическими отчетами (vendor due diligence), подготовленными Консультантом.
Вместе с этим, перед подачей Обязывающих предложений (BO), с учетом стратегии развития сферы деятельности общества, участникам предоставляется Соглашение об основных условиях приобретения Предприятия и его дальнейшей деятельности (Term Sheet), а также требуется внесение участниками через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion» не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
После публикации настоящего объявления Консультант реализует комплекс мер по продвижению Предприятия, распространению инвестиционных тизеров и ведению активного диалога с инвесторами.
Агентство государственных активов в сотрудничестве с Консультантом будет предоставлять общественности информацию о каждом этапе процесса торгов и обеспечивать информирование участников.
• Одил Мусаев, Директор ООО «Alkes Research»: omusaev@alkes.co, тел.: +998(99) 928-88-29;
• Илёсбек Абдужамбулов, ответственный сотрудник Агентства государственных активов: i.abdujambulov@davaktiv.uz, тел.: +998(71) 259-21-50.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов в отношении продажи Предприятия, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности.