“Shargʻunkoʻmir” AJning ochiq savdo jarayonlari boshlandi
Xususiylashtirish jarayonini samarali tashkil etish maqsadida, "Alkes Research" MChJ (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Korxona toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“Shargʻunkoʻmir” AJ — Surxondaryo viloyatidagi shaxtalarda yer ostida koʻmir qazib chiqarishga ixtisoslashgan, Oʻzbekistondagi yetakchi toshkoʻmir ishlab chiqaruvchilardan biri.
• Surxondaryo viloyati, Shargʻun tumanida joylashgan
• Korxonaning quvvati – yiliga 900 ming tonna
• Amaldagi ishlab chiqarish (2024) – 900 ming tonna
• Isbotlangan zahiralar:
• A+B+C1 – 31,5 mln tonna;
• C2 – 7,1 mln tonna.
• Kul miqdori 30% gacha va yuqori kaloriyalilikka ega CC markali koʻmir
• Oʻz temiryoʻl infratuzilmasiga ega
• Koʻmirni quruq boyitish zavodi mavjud
• Offteyk shartnomalari taʼminlangan
Savdo jarayoni haqida:
Xususiylashtirish jarayoni mahalliy va xalqaro ishtirokchilar uchun ochiq boʻlib, ikki bosqichda amalga oshiriladi:
1. Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (EoI);
2. Majburiyatga ega boʻlgan takliflar taqdim etish (BO).
EoI bosqichi talablari:
Talabgorlar quyidagi maʼlumotlar bilan EoI arizalarini taqdim etishlari kerak:
1. Talabgor haqida qisqacha maʼlumot (roʻyxatdan oʻtganligi toʻgʻrisida maʼlumot, faoliyat turi);
2. Ustav kapitalida 5% va undan ortiq ulushga ega aksiyadorlar/ishtirokchilar va yakuniy benefitsiarlar toʻgʻrisida maʼlumot;
3. Oxirgi 3 yil uchun moliyaviy hisobotlar.
EoI arizalari talabgor xohishiga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlanib, 2025-yil 14-noyabr soat 23:59 (Toshkent vaqti)ga qadar info@alkes.co elektron manziliga yuborilishi kerak.
Saralash mezonlari:
• Korxonani sotib olish uchun moliyaviy resurslarining yetarliligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) hech biri davlat kompaniyasi emasligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti(lari) boʻlmasligi, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi.
EoI bosqichi yakunlangach, navbatdagi bosqichga oʻtganlar roʻyxati shakllantiriladi va Davlat aktivlari agentligi tomonidan mazkur bosqich natijasi boʻyicha tegishli eʼlon beriladi. Konsultant tomonidan qiziqish bildirgan barcha talabgorlarga Jarayon xati (Process Letter) orqali jarayon natijalari va keyingi bosqich toʻgʻrisida individual ravishda xabardor qilinadi.
Keyingi bosqich boʻyicha qisqa maʼlumot:
Navbatdagi, Majburiyatga ega boʻlgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan ishtirokchilar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlgan tijorat takliflarini tayyorlash uchun virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi hamda Konsultant tomonidan tayyorlangan korxonaning moliyaviy, soliq va yuridik faoliyati boʻyicha kompleks tahliliy hisobotlar (vendor due diligence)ni oʻrganish imkoniyatiga ega boʻladi.
Shu bilan birga, Majburiyatga ega takliflar (BO)ni taqdim etishdan avval Korxonaning faoliyat sohasining rivojlanish strategiyasini inobatga olgan holda xususiylashtirilish va kelgusi faoliyatiga qoʻyiladigan talablarga oid Savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim (Term Sheet) imzolanishi talab etiladi hamda ishtirokchilar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalat) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalati) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.
Ushbu eʼlon chop etilgandan soʻng Konsultant Korxonani targʻib qilish, investitsiya tizerlarini tarqatish va investorlar bilan faol muloqotga kirishish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Davlat aktivlari agentligi Konsultant bilan hamkorlikda savdoning har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikka axborot berib, ishtirokchilarni xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.
Aloqa uchun:
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligining Korxonani sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:

The open sales process for JSC “Shargunkomir” has started
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency announces the commencement of an open sales process of 99.55% state share in the authorized capital of JSC “Shargunkomir” (hereinafter - the "Enterprise").
In order to ensure the effective organization of the privatization process, LLC “Alkes Research” (hereinafter - the "Consultant") was engaged as a privatization consultant.
Brief information about Enterprise:
JSC “Shargunkumir” is one of Uzbekistan’s leading coal mining companies, specializing in underground mining in the Surkhandarya region.
• Located in the Shargun district of the Surkhandarya region
• Production capacity – 900,000 tons per year
• Actual production (2024) – 900,000 tons
• Proven reserves:
• Categories A+B+C1 – 31.5 million tons;
• Category C2 – 7.1 million tons
• CC coal with ash content up to 30% and high calorific value
• Own railway infrastructure
• Presence of a dry coal enrichment plant
• Offtake contracts concluded
The privatization process is open to both local and international participants and will be carried out in two stages:
• Expression of Interest (EoI);
• Submission of Binding Offers (BO).
Requirements for the EoI stage:
Applicants must submit EoI applications containing the following information:
• Brief information about the Participant (including registration details, type of activity).
• Information about shareholders/participants holding more than 5% of the Participant's share capital (indicating the share of ownership), as well as about the ultimate beneficiaries.
• Financial statements for the last 3 financial years.
EoI applications may be prepared in Uzbek, Russian, or English and are required to be submitted until 23:59 (Tashkent time) on November 14, 2025, to the following email address: info@alkes.co
After completion of the EoI stage, a list of applicants who have been selected to proceed to the next stage will be compiled, and the State Assets Management Agency will make an announcement regarding the results of this stage. All interested applicants will be individually notified by the Consultant of the results of the process and information about the next stage via a Process Letter.
Brief information about the next stage:
Participants who have passed to the BO stage will sign a Non-Disclosure Agreement (NDA), under which they will be granted access to a virtual data room (VDR) and will be able to review financial, tax, and legal analytical reports prepared by the Consultant and visit the Enterprise.
Prior to the submission of Binding Offers (BO), considering the company's development strategy, participants will be provided with an Agreement on the main terms and conditions of the acquisition of the Enterprise and its further activities (Term Sheet). Also, the applicants will have to transfer, through their personal account in the electronic trading platform "E-auksion", at least 1% of the amount of the proposed binding price offer as a guarantee payment (mortgage). In this case, this guarantee payment (mortgage) is returned to the participants upon completion of the process, and the guarantee payment (mortgage) of the winner of the privatization process is transferred to the privatization fund as part of the redemption payment.
After the publication of this announcement, the Consultant will implement a set of measures to promote the Enterprise, distribute investment teasers, and engage in active dialogue with investors.
The State Assets Management Agency, in cooperation with the Consultant, will provide the public with information on each stage of the sales process and ensure that participants are kept informed.
For further information, please contact:
State Assets Management Agency reserves the right to change the sequence of the sales process or to refuse to sell to any potential buyer(s) or to conduct negotiations with them at any time without providing an explanation of the reason.
This announcement, or any part of its content, should not be considered as a form of commitment by State Assets Management Agency regarding the sale of the Enterprise that could be implied in connection with the publication of this announcement. State Assets Management Agency reserves the right, at its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility to:
• make changes to the deadlines and procedure for the stages of the sales process;
• follow different procedures for different interested parties and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure jointly established by the State Assets Management Agency, excluding any other potential buyer(s) without prior notice;
• terminate the sales process for exact reasons;
• and/or terminate any discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the Transaction at any time and without providing explanations.