“MobiUz” телекоммуникация компаниясининг халқаро хусусийлаштириш жараёни бошланди
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давлат активлари агентлиги”) “Universal Mobile Systems” МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини (кейинги ўринларда – “MobiUz”) хусусийлаштириш бўйича халқаро очиқ савдо жараёни бошланганлигини эълон қилади.
Халқаро даражада хусусийлаштириш жараёнини муваффақиятли ва самарали ташкил этиш мақсадида Rothschild & Co халқаро инвестиция банки битим бўйича етакчи стратегик ва молиявий консультант сифатида, KPMG халқаро компанияси – молиявий консультант сифатида ҳамда молиявий, солиқ ва юридик экспертиза (vendor due diligence) ўтказиш бўйича, шунингдек, мустақил баҳоловчи сифатида “Deloitte” халқаро компанияси жалб қилинган.
Қисқача маълумот:
“Universal Mobile Systems” МЧЖ (“MobiUz” савдо белгиси остида фаолият юритади) – Ўзбекистондаги телекоммуникация корхонаси бўлиб, замонавий мобил уяли алоқа хизматлари ва мобил интернет хизматларини “4G LTE”, “UMTS” ва “GSM” стандартларида “MobiUz” савдо белгиси остида тақдим этади.
2024 йил якунига кўра, корхонанинг соф тушуми 2 086 млрд сўм ва абонентлари сони 7,8 млн нафарни ташкил этади. Шу ўринда, Ўзбекистон иқтисодининг ва аҳолисининг ҳозирги ўсиш суръатлари бу бозорда катта имкониятлар борлигидан далолат беради.
“MobiUz”ни хусусийлаштириш жараёни очиқ рақобат асосида амалга оширилади, у ҳам маҳаллий ва ҳам халқаро даражада барча қизиқиш билдирган шахслар учун очиқдир.
Савдо жараёни уч босқичда амалга оширилади:
• Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of interest/ EoI”);
• Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни қабул қилиш (“NBO”);
• Мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш (“BO”).
Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of Interest/ EoI”) босқичини амалга ошириш жараёни:
Қизиқиш билдириш босқичида талабгорлардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор тўғрисида қисқача маълумот (рўйхатдан ўтганлиги тўғрисидаги маълумотнома, фаолият тури).
2. Иштирокчининг устав капиталида 5% дан ортиқ улушга эга бўлган акциядорлар/иштирокчилар (улуши кўрсатилган ҳолда) ҳамда якуний бенефициарлар тўғрисида маълумот.
3. Сўнгги 3 молия йили учун молиявий ҳисобот.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб, 2025 йил 1 август соат 18:00га қадар (Тошкент вақти билан) oleg.pushkarev@rothschildandco.com, fara.babaev@rothschildandco.com, ssandykbayeva@kpmg.com электрон почта манзилларига юборишлари талаб этилади.
Келиб тушган аризалар қуйидаги мезонлар асосида сараланади:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси эмаслиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти(лари) бўлмаслиги, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўъба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги.
Қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини қабул қилиш якунлангач, навбатдаги босқичга ўтганлар рўйхати шакллантирилади ва Давлат активлари агентлиги томонидан мазкур босқич натижаси бўйича тегишли эълон берилади ҳамда “Rothschild & Co” ва “KPMG” томонидан қизиқиш билдирган барча талабгорларга Жараён хати (Process Letter) орқали жараён натижалари ва кейинги босқич тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
Қўшимча маълумотлар учун қуйидаги алоқа каналларига мурожаат қилинг:
• Олег Пушкарев, “Rothschild & Co директори: oleg.pushkarev@rothschildandco.com; тел.: +971 50 645 8679
• Фархад Бабаев, “Rothschild & Co кичик директори: fara.babaev@rothschildandco.com; тел.: +971 56 218 0356
• Салтанат Сандыкбаева, “KPMG”нинг Ўзбекистондаги ҳамкори: ssandykbayeva@kpmg.com; тел.: +998 90 099 21 20
• Шохрух Охунов, Давлат активлари агентлигининг бошқарма бошлиғи: sh.oxunov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 20 23
Навбатдаги, Мажбуриятга эга бўлмаган (NBO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган иштирокчилар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун “MobiUz” фаолияти тўғрисидаги умумий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади.
Сотиш жараёнининг келгуси босқичлари тўғрисида:
Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган иштирокчилар “KPMG” компанияси томонидан тайёрланган корхонанинг молиявий, солиқ ва юридик фаолияти бўйича комплекс таҳлилий ҳисоботлар (vendor due diligence)ни ўрганиш, “MobiUz”га ташриф буюриш ва унинг фаолияти билан танишиш имкониятига эга бўлади.
Якуний босқичда, Мажбуриятга эга таклифлар (BO)ни тақдим этишдан аввал, иштирокчиларга “MobiUz”ни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар тўғрисидаги Битим (“Term Sheet) тақдим этилади ҳамда таклиф қилинаётган мажбуриятга эга бўлган  нарх таклифларининг камида 1% миқдоридаги кафолат тўловини киритиш талаб этилади.
Ушбу эълон чоп этилгандан сўнг Rothschild & Co” ва “KPMG” халқаро бозорларда “MobiUz”ни тарғиб қилиш, инвестиция тизерларини офислари тармоғи орқали тарқатиш ва стратегик инвесторлар билан фаол мулоқотга киришиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади.
Давлат активлари агентлиги консультантлар – “Rothschild & Co” ва “KPMG” билан ҳамкорликда савдонинг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликка ахборот бериб, иштирокчиларни хабардор қилиб борилишини таъминлайди.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлигининг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(i) Қизиқиш билдириш, Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни қабул қилиш ва бошқа аризаларни тақдим этиш муддатларини ўзгартириш;

Announcement on the commencement of the International Privatization Process of the Telecommunications Company “MobiUz”
The State Assets Management Agency (hereinafter – the “UzSAMA”) announces the commencement of an open international privatization process for 100% of the state-owned share in the charter capital of LLC “Universal Mobile Systems” (hereinafter – “MobiUz”).
For the organization of a successful and efficient privatization process at the international level, the international investment bank “Rothschild & Co” has been engaged as the lead strategic and financial consultant for the transaction, the international company “KPMG” – as the financial consultant for the transaction and for conducting financial, tax, and legal due diligence (“vendor due diligence”), and the international company “Deloitte” – for the independent appraisal of MobiUz.
Brief information:
LLC “Universal Mobile Systems” (operating under the trademark “MobiUz”) is a telecommunications enterprise in Uzbekistan providing modern mobile voice communication services and mobile Internet access in “4G LTE,” “UMTS,” and “GSM” standards under the trademark “MobiUz.”
For the year 2024, the enterprise achieved net revenue of 2,086 billion UZS and the total number of subscribers reached 7.8 million. Meanwhile, the current growth rates of Uzbekistan's economy and population indicate the existence of significant opportunities in this market.
The privatization process of “MobiUz” is conducted on an open competitive basis, open to all interested parties both domestically and internationally.
The bidding process will be conducted in three stages:
• Expression of Interest (“EoI”);
• Submission of Non-Binding Offers (“NBO”);
• Submission of Binding Offers (“BO”).
Implementation of the Expression of Interest (“EoI”) stage:
At the Expression of Interest stage, applicants are invited to express their interest by submitting an Expression of Interest application that includes the following information:
1. Brief information about the Participant (including a registration certificate and type of activity).
2. Information on shareholders/participants holding more than 5% share in the charter capital of the Participant (with an indication of ownership share), as well as on the ultimate beneficiaries.
3. Financial statements for the last 3 financial years.
The Expression of Interest application may be prepared in Uzbek, Russian, or English and must be submitted by 18:00 (Tashkent time) on August 1, 2025, to the following email addresses: oleg.pushkarev@rothschildandco.com, fara.babaev@rothschildandco.com, ssandykbayeva@kpmg.com.
Following the completion of the Expression of Interest (“EoI”) submission period, a list of participants who have advanced to the next stage will be formed and UzSAMA will publish relevant announcement based on the results of this stage. All applicants who expressed interest will be individually informed by Rothschild & Co and KPMG about the stage’s results and the next stage of the process throug a Process letter (“Process Letter”).
For additional information, please contact:
• Oleg Pushkarev, Director at “Rothschild & Co”: oleg.pushkarev@rothschildandco.com; tel.: +971 50 645 8679
• Farhad Babaev, assistant director at “Rothschild & Co”fara.babaev@rothschildandco.com; tel.: +971 56 218 0356
• Saltanat Sandykbayeva, Partner at KPMG in Uzbekistan: ssandykbayeva@kpmg.com; tel.: +998 90 099 21 20
• Shokhrukh Okhunov, Head of Department at the UzSAMAsh.oxunov@davaktiv.uz; tel.: +998 71 259 20 23
Participants who advance to the next stage of submitting Non-Binding Offers (NBO), a Non-Disclosure Agreement (NDA) will be signed, and access will be granted to the Virtual Data Room (VDR) containing general information about MobiUz’s activities for the preparation of non-binding offer (NBO) proposals.
Information about the next stage of the sales process:
Applicants who proceed to the Binding Offers (BO) stage will granted the access to the analytical reports (“vendor due diligence”) prepared by KPMG on financial, tax, and legal due diligence, as well as the opportunity to visit “MobiUz” and familiarize themselves with its operations.
At the final stage, before the submission of Binding Offers (BO), participants will be provided with the Term Sheet for the acquisition of “MobiUz” and its future activities, as well as be required to submit a guarantee payment in the amount of at least 1% of the proposed binding price offer.
Following the publication of this announcement, Rothschild & Co and KPMG will undertake comprehensive measures to promote MobiUz in international markets, distribute investment teasers through their global office networks, and actively engage with potential investors.
UzSAMA, together with consultants – Rothschild & Co and KPMG will provide the public with information about each stage, ensure that participants are kept informed.
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the sales process or to refuse to sell to any potential buyer(s) or to conduct negotiations with them at any time without providing an explanation of the reason.
This announcement, or any part of its content, should not be considered as a form of commitment by UzSAMA regarding the sale of the Asset that could be implied in connection with the publication of this announcement. UzSAMA reserves the right, at its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility to:
1. make changes to the deadlines for submission of Expressions of Interest, Non-Binding Offers, etc.;
2. follow different procedures for different interested parties and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure jointly established by the UzSAMA, excluding any other potential buyer(s) without prior notice;
3. terminate the sales process for exact reasons;
4. and/or terminate any discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the Transaction at any time and without providing explanations.