“MobiUz” телекоммуникация компаниясининг халқаро хусусийлаштириш жараёни бошланди
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давлат активлари агентлиги”) “Universal Mobile Systems” МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини (кейинги ўринларда – “MobiUz”) хусусийлаштириш бўйича халқаро очиқ савдо жараёни бошланганлигини эълон қилади.
Халқаро даражада хусусийлаштириш жараёнини муваффақиятли ва самарали ташкил этиш мақсадида Rothschild & Co халқаро инвестиция банки битим бўйича етакчи стратегик ва молиявий консультант сифатида, KPMG халқаро компанияси – молиявий консультант сифатида ҳамда молиявий, солиқ ва юридик экспертиза (vendor due diligence) ўтказиш бўйича, шунингдек, мустақил баҳоловчи сифатида “Deloitte” халқаро компанияси жалб қилинган.
Қисқача маълумот:
“Universal Mobile Systems” МЧЖ (“MobiUz” савдо белгиси остида фаолият юритади) – Ўзбекистондаги телекоммуникация корхонаси бўлиб, замонавий мобил уяли алоқа хизматлари ва мобил интернет хизматларини “4G LTE”, “UMTS” ва “GSM” стандартларида “MobiUz” савдо белгиси остида тақдим этади.
2024 йил якунига кўра, корхонанинг соф тушуми 2 086 млрд сўм ва абонентлари сони 7,8 млн нафарни ташкил этади. Шу ўринда, Ўзбекистон иқтисодининг ва аҳолисининг ҳозирги ўсиш суръатлари бу бозорда катта имкониятлар борлигидан далолат беради.
“MobiUz”ни хусусийлаштириш жараёни очиқ рақобат асосида амалга оширилади, у ҳам маҳаллий ва ҳам халқаро даражада барча қизиқиш билдирган шахслар учун очиқдир.
Савдо жараёни уч босқичда амалга оширилади:
• Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of interest/ EoI”);
• Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни қабул қилиш (“NBO”);
• Мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш (“BO”).
Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of Interest/ EoI”) босқичини амалга ошириш жараёни:
Қизиқиш билдириш босқичида талабгорлардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор тўғрисида қисқача маълумот (рўйхатдан ўтганлиги тўғрисидаги маълумотнома, фаолият тури).
2. Иштирокчининг устав капиталида 5% дан ортиқ улушга эга бўлган акциядорлар/иштирокчилар (улуши кўрсатилган ҳолда) ҳамда якуний бенефициарлар тўғрисида маълумот.
3. Сўнгги 3 молия йили учун молиявий ҳисобот.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб, 2025 йил 1 август соат 18:00га қадар (Тошкент вақти билан) oleg.pushkarev@rothschildandco.com, fara.babaev@rothschildandco.com, ssandykbayeva@kpmg.com электрон почта манзилларига юборишлари талаб этилади.
Келиб тушган аризалар қуйидаги мезонлар асосида сараланади:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси эмаслиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти(лари) бўлмаслиги, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўъба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги.
Қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини қабул қилиш якунлангач, навбатдаги босқичга ўтганлар рўйхати шакллантирилади ва Давлат активлари агентлиги томонидан мазкур босқич натижаси бўйича тегишли эълон берилади ҳамда “Rothschild & Co” ва “KPMG” томонидан қизиқиш билдирган барча талабгорларга Жараён хати (Process Letter) орқали жараён натижалари ва кейинги босқич тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
Қўшимча маълумотлар учун қуйидаги алоқа каналларига мурожаат қилинг:
• Олег Пушкарев, “Rothschild & Co директори: oleg.pushkarev@rothschildandco.com; тел.: +971 50 645 8679
• Фархад Бабаев, “Rothschild & Co кичик директори: fara.babaev@rothschildandco.com; тел.: +971 56 218 0356
• Салтанат Сандыкбаева, “KPMG”нинг Ўзбекистондаги ҳамкори: ssandykbayeva@kpmg.com; тел.: +998 90 099 21 20
• Шохрух Охунов, Давлат активлари агентлигининг бошқарма бошлиғи: sh.oxunov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 20 23
Навбатдаги, Мажбуриятга эга бўлмаган (NBO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган иштирокчилар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун “MobiUz” фаолияти тўғрисидаги умумий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади.
Сотиш жараёнининг келгуси босқичлари тўғрисида:
Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган иштирокчилар “KPMG” компанияси томонидан тайёрланган корхонанинг молиявий, солиқ ва юридик фаолияти бўйича комплекс таҳлилий ҳисоботлар (vendor due diligence)ни ўрганиш, “MobiUz”га ташриф буюриш ва унинг фаолияти билан танишиш имкониятига эга бўлади.
Якуний босқичда, Мажбуриятга эга таклифлар (BO)ни тақдим этишдан аввал, иштирокчиларга “MobiUz”ни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар тўғрисидаги Битим (“Term Sheet) тақдим этилади ҳамда таклиф қилинаётган мажбуриятга эга бўлган  нарх таклифларининг камида 1% миқдоридаги кафолат тўловини киритиш талаб этилади.
Ушбу эълон чоп этилгандан сўнг Rothschild & Co” ва “KPMG” халқаро бозорларда “MobiUz”ни тарғиб қилиш, инвестиция тизерларини офислари тармоғи орқали тарқатиш ва стратегик инвесторлар билан фаол мулоқотга киришиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади.
Давлат активлари агентлиги консультантлар – “Rothschild & Co” ва “KPMG” билан ҳамкорликда савдонинг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликка ахборот бериб, иштирокчиларни хабардор қилиб борилишини таъминлайди.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлигининг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(i) Қизиқиш билдириш, Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни қабул қилиш ва бошқа аризаларни тақдим этиш муддатларини ўзгартириш;

Объявляется международный процесс приватизации телекоммуникационной компании «MobiUz»
Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов») объявляет о начале открытого международного процесса приватизации 100% государственной доли в уставном фонде ООО «Universal Mobile Systems» (далее – «MobiUz»).
Для организации успешного и эффективного процесса приватизации на международном уровне привлечены международный инвестиционный банк «Rothschild & Co» в качестве ведущего стратегического и финансового консультанта по сделке, международная компания «KPMG» – в качестве финансового консультанта по приватизации и проведения финансовой, налоговой и юридической экспертизы («vendor due diligence»), а также для проведения независимой оценки MobiUz – международная компания «Deloitte».
Краткая информация:
ООО «Universal Mobile Systems» (работает под торговой маркой «Mobiuz») -телекоммуникационное предприятие Узбекистана, оказывающее современные услуги мобильной голосовой связи и мобильного доступа к Интернету в стандартах «4G LTE», «UMTS» и «GSM» под торговой маркой «MobiUz».
По итогам 2024 года, предприятие получило чистую выручку в размере 2 086 млрд сум и общее количество абонентов составило 7,8 млн. При этом, текущие темпы роста экономики и численности населения Узбекистана свидетельствуют о наличии больших возможностей на данном рынке.
Процесс реализации MobiUz осуществляется на открытой конкурентной основе, который открыт для всех заинтересованных лиц как на местном, так и на международном уровне.
Процесс торгов будет осуществляться в три этапа:
• Выражение заинтересованности («Expression of interest/ EoI»);
• сбор Необязывающих предложений («NBO»);
• сбор Обязывающих предложений («BO»).
Процесс осуществления этапа Выражение заинтересованности («Expression of InterestEoI»):
В рамках этапа Выражение заинтересованности, претендентам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки о выражении заинтересованности («Expression of Interest»), включающей следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая справку о регистрации, вид деятельности).
2. Данные об акционерах/участниках, владеющих более 5% доли в уставном капитале Участника (с указанием доли собственности), а также о конечных бенефициарах.
3. Финансовая отчетность за последние 3 финансовые года.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках и должна быть отправлена до 18:00 1 августа 2025 года (по ташкентскому времени) на следующие адреса электронной почты: oleg.pushkarev@rothschildandco.comfara.babaev@rothschildandco.comssandykbayeva@kpmg.com.
• достаточность финансовых ресурсов для приобретения государственной доли;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни его акционеры/участники не должен/(ы) быть государственной компанией;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также, ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам;
После окончания сбора Заявок о выражении заинтересованности будет сформирован список участников, прошедших на следующий этап и Агентство госактивов опубликует соответствующее объявление по итогам данного этапа. Все заявители, выразившие заинтересованность в индивидуальном порядке будут проинформированы со стороны «Rothschild & Co» и «KPMG» о результатах данного этапа и следующем этапе процесса посредством Процедурного письма («Process Letter»).
• Олег Пушкарев, директор «Rothschild & Co» oleg.pushkarev@rothschildandco.com; тел.: +971 50 645 8679
• Фархад Бабаев, младший директор «Rothschild & Co» fara.babaev@rothschildandco.com; тел.: +971 56 218 0356
• Салтанат Сандыкбаева, партнер KPMG в Узбекистане: ssandykbayeva@kpmg.com; тел.: +998 90 099 21 20
• Шохрух Охунов, начальник управления Агентства госактивовsh.oxunov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 20 23
С участниками, перешедшими на следующий этап подачи Необязывающих Предложений («NBO»), подписывается соглашение о неразглашении данных («NDA») и предоставляется доступ к виртуальной комнате данных («VDR»), где хранится общая информация о деятельности MobiUz для подготовки Необязывающих коммерческих предложений (NBO).
Информация о следующем этапе процесса продажи:
Претенденты, прошедшие на этап подачи Обязывающих Предложений (BO), получат возможность ознакомиться с подготовленными компанией «KPMG» аналитическими отчётами («vendor due diligence») по финансовой, налоговой и правовой экспертизе, а также посетить «MobiUz» и ознакомиться с его деятельностью.
На последнем этапе, перед подачей Обязывающих Предложений (BO) участникам предоставляется Соглашение об основных условиях приобретения «MobiUz» и его дальнейшей деятельности («Term Sheet»), а также требуется внесение гарантийного платежа в размере не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения.
После публикации данного объявления «Rothschild & Co» и «KPMG» примут комплексные меры по продвижению MobiUz на международных рынкахраспространению инвестиционных тизеров через сеть своих офисов, будут активно взаимодействовать со стратегическими инвесторами.
Агентство госактивов совместно с консультантами – «Rothschild & Co» и «KPMG» предоставит общественности информацию о каждом этапе торгов, обеспечит информирование участников.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов в отношении продажи Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности.
(i) вносить изменения в срок подачи Express of interest, Необязывающих предложений и т.д.;
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;