“UzSungwoo” МЧЖ устав капиталидаги 50% давлат улушининг очиқ савдо жараёнлари юзасидан маълумот
Аввал хабар қилинганидек, “UzSungwoo” МЧЖ устав капиталидаги 50 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив) очиқ савдо жараёнларининг дастлабки – Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest, EoI) босқичи бошланган.
Мазкур жараённи ташкил этиш учун “Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган.
Дастлабки босқич доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ва тарғибот ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Белгиланган муддат – 2025 йил 30 октябрга қадар4 нафар инвесторлар томонидан қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар (EoI) Консультантга тақдим этилди.
Консультант томонидан келиб тушган аризалар қуйидаги аввалдан белгиланган мезонлар асосида ўрганиб чиқилди:
• талабгорларнинг молиявий имкониятларининг етарлилиги;
• ҳуқуқий тўсиқлар мавжуд эмаслиги;
• жиноий даромадлар ва терроризмни молиялаштиришга қарши қонунчиликка риоя этилиши;
• талабгорларнинг Европа Иттифоқи, АҚШ ва халқаро молия институтлари санкция рўйхатларига киритилмаганлиги.
Таҳлил натижаларига кўра, Консультант томонидан барча талабгорлар ушбу мезонларга тўлиқ мувофиқ деб топилди ҳамда хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (Binding Offer, BO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади. Талабгорларга жараён тўғрисидаги батафсил маълумот алоҳида индивидуал хат (Process Letter) орқали Консультант томонидан юборилади.
Навбатдаги босқич тўғрисида:
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирган барча талабгорлар:
• Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолашлари талаб этилади;
• Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолиятига оид маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойлаштирилган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш имкониятига эга бўлади;
• Активга ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имкониятига эга бўлади.
Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2025 йил 3 декабрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Талабгорлар ушбу муддатга қадар “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали ўз қатъий нарх таклифларининг қийматини камида 1 фоизини кафолатли тўлов (Security payment) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг махсус ҳисоб рақамига ўтказиши талаб этилади. Кафолат тўлови талабгор:
• ғолиб деб топилмаган ҳолларда қайтарилади,
• ғолиб деб топилган тақдирда – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида ҳисобга олинади.
Шахсий кабинет реквизитлари ва фойдаланиш тартиби бўйича батафсил маълумот иштирокчиларга Консультант томонидан юбориладиган индивидуал хат (Process Letter) орқали тақдим этилади.
Активни сотиб олиш бўйича шартлар:
1. Активни олди-сотди шартномаси расмий рўйхатдан ўтказилган санадан бошлаб, корхонанинг асосий фаолият йўналишини камида 10 (ўн) йил давомида сақлаб қолиш. Бу муддат мобайнида:
• маҳсулотларнинг литсензиати бўлган “General Motors” компанияси томонидан тасдиқланган етказиб берувчи билан техник қўллаб-қувватлаш бўйича амалдаги лицензия шартномаларига,
• “General Motors” технологияларидан фойдаланиш бўйича Бош Альянс шартномаси талаблари ва чекловларига қатъий риоя қилиниши талаб этилади.
2. Корхонада мавжуд иш ўринлари ва ходимлар сони камида 2 (икки) йил мобайнида сақлаб қолиниши (табиий сабаблар билан бўшайдиган иш ўринлари бундан мустасно), иш ҳақи фонди миқдори камайтирилмаслиги ва жамоа шартномаси шартлари ёмонлаштирилмаслиги.
Шунингдек, Мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш (BO) босқичига ўтган талабгорлар билан Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар тўғрисида Битим (Term Sheet”) имзоланади.
Давлат активлари агентлиги хусусийлаштириш жараёнларига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлиги ва Portfolio Investmentsнинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ва Portfolio Investments ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(iii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давлат активлари агентлиги ва «Portfolio Investments» томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Информация о процессе открытых торгов 50% государственной доли в уставном капитале ООО “UzSungwoo”
Как сообщалось ранее, начался первый этап открытого процесса торгов 50% государственной доли в уставном капитале ООО “UzSungwoo” (далее – Актив)  этап выражения заинтересованности (Expression of Interest, EoI) в приобретении Актива.
Для организации данного процесса торгов компания “Portfolio Investments” (далее – Консультант) привлечена в качестве консультанта по приватизации.
В рамках начального этапа Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая и информационная кампания, в том числе инвестиционные тизеры были направлены потенциальным инвесторам. В установленный срок до 30 октября 2025 года Консультанту были представлены заявки о выражении заинтересованности (EoI) от 4 инвесторов.
Консультант рассмотрел полученные заявки на основе следующих заранее установленных критериев:
• достаточность финансовых возможностей претендентов;
• отсутствие юридических препятствий;
• соблюдение законодательства по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма;
• отсутствие претендентов в санкционных списках Европейского Союза, США и международных финансовых институтов.
По результатам анализа Консультант признал всех претендентов полностью соответствующими указанным критериям и приглашает их к участию в следующем этапе процесса приватизации - сбора Обязывающих предложений (Binding Offer, BO). Консультант направит претендентам подробную информацию о процессе отдельным индивидуальным письмом (Process Letter).
О следующем этапе:
• должны подписать соглашение о неразглашении информации (NDA);
• смогут посетить Актив и задать вопросы его органу управления.
Обязывающие предложения (BO) принимаются до 23:59 (по ташкентскому времени) 3 декабря 2025 года.
До указанного срока претенденты должны перечислить не менее 1% от своего обязывающего ценового предложения на специальный счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов» в качестве гарантийного платежа (Security payment) через личные кабинеты, которые будут открыты на электронной торговой платформе «E-auksion». Гарантийный платеж:
• возвращается претендентам, не признанными победителем;
• засчитывается как часть суммы оплаты в случае признания претендента победителем.
Реквизиты личного кабинета и порядок его использования будут предоставлены участникам в индивидуальном письме (Process Letter), направляемом Консультантом.
Условия приобретения Актива:
1. С момента государственной регистрации договора купли-продажи Актива покупатель обязан сохранить основной вид деятельности предприятия не менее 10 (десяти) лет. В течение этого периода:
• необходимо строго соблюдать действующие лицензионные соглашения по технической поддержке с утвержденным поставщиком, который является лицензиатом компании “General Motors”;
• необходимо строго соблюдать требования и ограничения Главного альянс-соглашения по использованию технологий “General Motors”.
2. Также покупатель обязуется сохранять существующие рабочие места и численность работников в течение не менее 2 (двух) лет (за исключением естественных случаев увольнения), не снижать фонд заработной платы, а также не ухудшать условия коллективного договора.
Кроме того, с прошедшими к этапу Обязывающих предложений (BO) претендентами будет подписано Соглашение об основных условиях приобретения Актива и его дальнейшей деятельности (Term Sheet) .
Агентство по государственным активам выражает благодарность всем участникам, которые проявили интерес к процессу приватизации и подали заявки, и уверенность в конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности в следующем этапе процесса.
Настоящее объявление или любая его часть не должны рассматриваться как какое-либо обязательство Агентства по управлению государственными активами или компании “Portfolio Investments” по продаже Активов, которое можно было бы подразумевать исходя из публикации этого объявления. Агентство по управлению государственными активами и “Portfolio Investments” оставляют за собой право в любое время и при любых обстоятельствах, без принятия совместной или личной ответственности:
(ii) вносить изменения в этапы процесса торгов;
(iii) вести процедуры по разным правилам для различных заинтересованных сторон и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями, исключая других потенциальных покупателей, без предварительного уведомления, в рамках предусмотренного плана и графика;
(iv) приостанавливать процесс торгов по любой причине;
(v) и/или в любое время и без объяснения причин прекращать любые обсуждения и переговоры с любыми потенциальными покупателями, относящимися к торгам.