Давлат активларини бошқариш соҳасида Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик тобора мустаҳкамланиб, янги босқичга кўтарилмоқда
2025 йил 2 октябрь санасида Германия Халқаро ҳамкорлик жамиятининг (GIZ) ташаббусига асосан Давлат активларини бошқариш агентлиги раҳбарияти ва Германия Федерал Молия вазирлигининг Департаменти директори Доктор Андреас Керст бошчилигидаги делегацияси иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, Давлат активлари агентлиги сўнги йиллар давомида GIZ билан фаол ва самарали ҳамкорликни амалга ошириб келмоқда. Хусусан, ушбу ташкилот кўмаги билан германиялик экспертлар иштирокида бир қатор семинар ва давра суҳбатлари ўтказилиб, қонунчилик лойиҳалари кўриб чиқилган, шунингдек юқори давлат органлари ҳамда Давлат активлари агентлиги вакиллари учун Германияга тажриба алмашиш сафарлари ташкил қилинган.
Учрашувда, шунингдек Indecon Consulting (Германия) компаниясини раҳбари Маттиас Нэм ҳамда “2026-2030 йилларда давлат корхоналарини ислоҳ қилиш ва хусусийлаштириш стратегияси” лойиҳасини ишлаб чиқиш юзасидан Осиё тараққиёт банки кўмагида эксперт сифатида жалб қилинган Баходир Атахановлар иштирок этди.
Музокаралар икки томонлама ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш ва давлат активларини бошқариш соҳасидаги истиқболли йўналишларни белгилаб олишга қаратилди.
Тадбир давомида қатор муҳим масалалар – давлат активларини, айниқса давлат кўчмас-мулки объектларини самарали бошқариш, хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштириш, илғор халқаро амалиётдан келиб чиқиб, қонунчиликни янада такомиллаштириш, шунингдек, Германия тажрибаси асосида корхоналарда замонавий корпоратив бошқарув тизимларини жорий этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Томонлар ўзаро ҳамкорлик йилдан-йилга кенгайиб, янги мазмун касб этаётганини алоҳида таъкидладилар. Айниқса, сўнгги йилларда амалга оширилган йирик ташаббуслар – “Акциядорлик жамиятлари тўғрисида”ги янги таҳрирдаги қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда Германиялик ҳамкорлар (жумладан Indecon Consulting)нинг фаол иштироки ҳамда ҳамкорликда тайёрланаётган янги таҳрирдаги “Корпоратив бошқарув кодекси” лойиҳаси мамлакатимизда самарали ва шаффоф бошқарув тизимини шакллантириш йўлида муҳим қадам сифатида эътироф этилди.
Шу билан бирга, Агентлик томонидан 2026–2030 йилларга мўлжалланган Давлат корхоналарини ислоҳ қилиш ва хусусийлаштириш стратегияси устида иш олиб борилаётгани қайд этилди. Мазкур ҳужжат давлат иштирокидаги корхоналар сонини қисқартириш, иқтисодиётда хусусий сектор улушини ошириш ҳамда давлат активларини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштиришда асосий йўл харитаси бўлиб хизмат қилади. Бу жараёнда германиялик экспертлар билан ҳамкорлик изчил давом эттирилади.
Учрашувда Германиянинг Федерал кўчмас мулк агентлиги (BiMA)фаолияти, шунингдек йирик холдинг компаниялари трансформация қилиш, жумладан улар таркибидаги шўъба корхоналар ва хизматларни хусусий секторга ўтказиш мақсадга мувофиқлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди. Давлат кўчмас мулк объектларини ягона тизимда бошқаришнинг ушбу илғор модели Ўзбекистон шароитига мослаштирилган ҳолда татбиқ этилиши ,ушбу соҳани рақамлаштириш мамлакатимизда давлат мулкини бошқариш соҳасида мутлақо янги босқични бошлаб бериши қайд этилди.
Музокаралар якунида томонлар давлат активларини бошқариш соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштириш, хусусий сектор улушини янада ошириш ва энг муҳими, янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш орқали кўп йиллик ҳамкорликни стратегик даражада ривожлантиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Германия делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида 3 октябрь санасида Фарғона вилоятига амалий сафар ташкил этилди. Унда меҳмонлар вилоятнинг маданий ва иқтисодий салоҳияти билан яқиндан танишдилар. Сафар давомида улар Риштон туманидаги машҳур ҳунармандлик марказида бўлиб, ўзига хос кулолчилик санъати намуналари билан танишдилар. Шунингдек, Олтиариқ туманидаги серҳосил узумзорлар ва намунавий хонадон томорқаларини кўздан кечириб, Фарғона водийси аҳолисининг меҳнатсеварлиги, замонавий ёндашуви ва табиат билан уйғун ҳаёт тарзидан чуқур таассурот олдилар.
Бу сафар меҳмонларда Фарғона водийсининг бунёдкорлик руҳи, қадимий анъаналар билан замонавий тараққиёт уйғунлигини ифода этувчи бетакрор манзараси ҳақида ўчмас таассурот қолдирди.

Взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и Германией в сфере управления государственными активами постепенно укрепляется и выходит на новый этап развития
2 октября 2025 года по инициативе Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ) состоялась встреча руководства Агентство по управлению государственными активами с делегацией во главе с директором департамента Федерального министерства финансов Германии доктором Андреасом Керстом.
Следует отметить, что в последние годы Агентство по управлению государственными активами активно и плодотворно сотрудничает с GIZ. В частности, при содействии данной организации с участием немецких экспертов были проведены ряд семинаров и круглых столов, рассмотрены проекты законодательных актов, а также организованы ознакомительные поездки в Германию для представителей высших государственных органов и Агентства с целью обмена опытом.
Во встрече также приняли участие руководитель компании Indecon Consulting (Германия) Маттиас Нэм и эксперт Баходир Атаханов, привлечённый при содействии Азиатского банка развития для разработки проекта «Стратегии реформирования и приватизации государственных предприятий на 2026–2030 годы».
Переговоры были направлены на выведение двустороннего сотрудничества на новый этап и определение перспективных направлений взаимодействия в сфере управления государственными активами.
В ходе мероприятия были детально обсуждены ряд важных вопросов — эффективное управление государственными активами, в частности объектами государственной недвижимости, ускорение процессов приватизации, дальнейшее совершенствование законодательства с учётом передового международного опыта, а также внедрение современных систем корпоративного управления на предприятиях на основе германского опыта.
Стороны особо подчеркнули, что двустороннее сотрудничество с каждым годом расширяется и приобретает новое содержание. Особенно была отмечена активная роль немецких партнёров, в том числе Indecon Consulting, в разработке проекта новой редакции Закона «Об акционерных обществах», а также совместная работа над новой редакцией «Кодекса корпоративного управления», что стало важным шагом на пути формирования эффективной и прозрачной системы управления в стране.
Также было отмечено, что Агентство госактивов ведёт работу над Стратегией реформирования и приватизации государственных предприятий на 2026–2030 годы. Данный документ станет основным дорожным планом по сокращению числа предприятий с государственным участием, увеличению доли частного сектора в экономике и коренному совершенствованию системы управления государственными активами. В этом процессе сотрудничество с немецкими экспертами будет последовательно продолжено.
Во время встречи была подробно представлена деятельность Федерального агентства по управлению недвижимостью Германии (BiMA), а также обсуждены вопросы трансформации крупных холдинговых компаний, включая целесообразность передачи их дочерних предприятий и услуг в частный сектор. Было подчеркнуто, что внедрение данной передовой модели управления государственной недвижимостью в адаптированном к условиям Узбекистана виде, а также цифровизация этой сферы станут новым этапом в развитии системы управления государственной собственностью в стране.
По итогам переговоров стороны выразили готовность к дальнейшему углублению реформ в сфере управления государственными активами, увеличению доли частного сектора и, что особенно важно, к реализации новых совместных проектов, направленных на стратегическое развитие многолетнего партнёрства.